Имаш ли планове за почивните дни около Гергьовден? Вени Травел ти предала да си спретнеш едно двудневно пътешествие из Родопите!
Екскурзия до Перущица, Брацигово, Батак и пещерата Снежанка на 7-8 Май: 1 нощувкa със закуска и транспорт - за 99лв на човек!
Офертата включва:
• транспорт от Русе, Велико Търново и Габрово;
• 1 нощувка със закуска в Брацигово;
• медицинска застраховка;
• екскурзоводско обслужване;
• беседи за туристическите обекти, където се предлагат такива.
Офертата не включва:
• входни такси на посещаваните обекти;
• разходи от личен характер.
Програма:
1 Ден
Отпътуване с автобус от Русе в 6:00ч от Централна ЖП гара, Митница, в 07:30 ч. от В. Търново- паркинга пред хотел „Етър“. В 08:15ч от Габрово, от Лукойл до „Дома на хумора и сатирата“ . Отпътуване посока Пловдив за Перущица. Посещение на Историческия музей на града. Интересни са оригиналната въстаническа униформа от 1876 г., пушката на Спас Гинов (една от жертвите на клането в Перущица при потушаването на Априлското въстание от 1876 г., който първо убива семейството си, след това и себе си, за да не попаднат в ръцете на османците), картината “Защитата на Перущица” от художника Д. Добрев, лични вещи и оръжие.
Част от музея е църквата „Св. Архангели Гавраил и Михаил”, в която по време на Априлското въстание перущенци са се крили и 7 дни са се сражавали за живота и свободата си. Строена е от брациговски майстори през 1847 – 1848 г. На голяма мраморна плоча са написани имената на загиналите, а близо до саркофага е поставена скулптурната група “Кочо”. Въстаникът Кочо Честеменски е един отмногото перущенци, сложили край на живота си заедно със семействата си, за да не попаднат в ръцете на турците.
Посещение на „Даново училище“ е построено през 1850 год. „Даново училище“ е построено през 1850 година със собствени средства на родолюбивите и жадни за просвета перущенци. Първият учител в него е известният с книжовната си и издателска дейност български възрожденец Христо Груев Данов (1828-1911). Той въвежда светско образование по взаимоучителния метод, открива неделно училище и ратува за образование на момичетата. В сградата нa училището през 1869г, Васил Левски основава местния таен революционен комитет в Перущица. Към момента в бившето училище се помещава картинна галерия.
Отпътуване за Брацигово. Посещение на Историческия музей. Централно място в експозицията е отделено на подготовката и избухването на Априлското въстание от 1876 г. срещу османската власт.Тук може да се види единственото оригинално черешово топче в България. Сред експонатите са оригинали пушки, ятагани и пищови, а също и знамето на въстаниците, ушито от учителката Ана Гиздова. От 2009 г. на третия етаж на музея има картинна галерия, в която са показани творби на различни български художници.Част от експозициите на музея е и къщата музей „Васил Петлешков”. Васил Петлешков (1845 г. – 1876 г.) е български революционер, водач на Априлското въстание в града. Къщата- музей отваря врати за посетители през 1976 г. по случай 100-годишнината от Априлското въстание. Разглеждане на етнографски комплекс Поповата къща.През 1981 г. в Поповата къща в града е открита експозицията „Брациговска архитектурно-строителна школа. Посетителите могат да видят и кондиката (устава) на дюлгерския еснаф. Тук е съхранен и прочутият речник на майсторите, състоящ се от около 700 думи, с които те са наричали важните за дейността си пособия и елементи, за да не издават тайнството на занаята. Настаняване в хотел. Свободно време за вечеря. Нощувка.
2 Ден
Тръгване за пещерата Снежанка. Разстоянието от паркинга до пещерата (3 км) се изминава пеша през гора. Снежанка е една от най-красивите пещери в България. Наричана е още „Перлата на Родопите” и е включена в списъка на 100-те национални туристически обекта. Обявена е за природна забележителност от 14.03.1961г. В своите само 145 метра дължина тя е събрала всички форми на пещерни образувания. Пещерата е сравнително малка, но изключително богата на естествените пещерни украси – сталактити, сталагмити, синтрови езера и драперии. Пещерата се състои от няколко красиви зали: „Залата на виметата“, „Голямата зала“, „Музикалната зала“, които са свързани със Срутището, над което минава мост. Във „Вълшебната зала“, последната, достъпна за посетители, се намира фигурата, оприличавана на приказната героиня Снежанка, дала името на пещерата.
Отпътуване за гр. Батак. Разглеждане на музейния комплекс с беседа. Посещение на Историческия музей. Представени са снимков и документален материал, оригинални културни ценности от античността, средновековието, възраждането, Априлското въстание, Руско-турската война от 1877-1878г, както и следосвобожденският период.
Град Батак - в него през май 1876 година се състояла кървавата трагедия, разтърсила цяла Европа: след двуседмична битка с огромна турска войска от шестхилядното население на Батак оцелели само хиляда души. Селото било изгорено до основи. Останала да стърчи само каменната църква “Света Неделя”, в която около две хиляди души, предимно жени, деца и старци, пострадали мъченически за вярата си. Останките им почиват на мястото на Светая Светих в изпепелената църква, превърната по-късно в музей. Свободно време в града. Обяд. Отпътуване за Габрово, В. Търново и Русе. Пристигане късно вечерта.