Михаела Филева в мюзикъла "Есмералда - Парижката Света Богородица" - на 4 Април в Дом на "Културата Борис Христов"
Станете част от един грандиозен спектакъл по романа на Виктор Юго, за първи път на пловдивска сцена и с участието на Михаела Филева в ролята на Есмералда!
Мюзикълът "Есмералда - Парижката Света Богородица" на 4 Април от 19:00ч, в Дом на "Културата Борис Христов":
Варианти на офертата: | ||
---|---|---|
Място в зелена зона | 20 лв | Разграбено |
Място в синя зона | 25 лв | Разграбено |
Музика: Рикардо Кочанте
Оркестрация за голям симфоничен оркестър и рок група: Людмил Горчев
Диригент: Владимир Бошнаков
Режисьор: Виолета Горчева
Хореография: Марио Пиаца
Асистент-хореограф: Людовик Парти
Сценография и костюми: Денис Иванов
Хормайстор: Младен Станев
Концертмайстор: Паулина Захариева
Асистент режисьори: Денис Иванов, Пенка Александрова, Боряна Петрова, Пламен Асенов
Корепетитори: Мануела Манолова, Мирослав Георгиев, Ерна Пушева
Поетичен превод: Йордан Пеев
Технически служби и ателиета на Държавна опера-Стара Загора
Оркестър, рок група, хор, балет на Държавна опера - Стара Загора
Детско-юношеска студия за опера и балет на Държавна опера - Стара Загора
Прабългарска школа за оцеляване Бага-Тур
В главните роли:
Есмералда - Михаела Филева
Фролло - Денис Иванов
Гренгоар - Николай Моцов
Квазимодо - Борис Тасков
Фебюс (Феб) - Димитър Райчев
Клопен - Денис Бояджиев
Фльор де Лиз - Гергана Николаева
Автор на изключителната музика е Рикардо Кочанте, вдъхновен от великата едноименна творба на Виктор Юго. Оркестрацията за голям симфоничен оркестър и рок група е на Людмил Горчев. Либретото е написано от Люк Пламондон. Романът е най-известното произведение на Виктор Юго, една от най-четените книги във Франция, преведена на десетки езици.
Освен многобройните екранизации по мотиви на романа са създадени балети и мюзикъли. Самият Юго смятал, че "Парижката Света Богородица" може да послужи като основа за опера и дори самият той написал либрето.
"Водещ е монтажния кинопринцип, с резките и контрастни преходи, екстремалните и нагнетени сцени, драматургично заложени и подпомогнати от минимализма и лаконичността на музикалната форма, съвременния ритъм и метрум, произтичащи от самия концепт (модел на жанра рок опера). Хорът, който е главно действащо лице, присъства като метафора на Катедралата, на Съдбата, на Провидението и Висшия разум" - акцентира режисьорът Виолета Горчева.
Хореограф на "Not'r dame…" е световно известният Марио Пиаца: "Говорейки за "Not"r dame" говорим за любовта и за смъртта. Тези две теми, свързани с танца са винаги заедно.
В тази опера аз съм ловец на перли. Всеки певец, всяка нота, всяко движение на танцьора са хореографска и музикална концепция. Всеки работи и знае партията и на другия. Всеки започва или прекратява живота на другия. Това е моята философия, която дадох на заглавието. Всяко хореографско движение съм поставил така че да експресирам живота и смъртта. Когато обърнете внимание на символичните жестове на танцьорите или това, което се нарича мудра, това подчертава всяка музикална нота и всеки литературен текст.
"Заявявам, че трупата, с която работя "Парижката Света Богородица" е на много високо ниво. Отправям своите комплименти към Държавна опера Стара Загора, за това, което виждам. Всички работим в прекрасна хармония"- споделя Марио Пиаца.
Диригент на постановката е Владимир Бошнаков: "След "Сънят на Пилат" за мен е огромно удоволствие да участвам в създаването на нова световна премиера. За пръв път музиката към този мюзикъл, създаден преди почти 25 години, е създадена на компютър и записана в едно студио. От тогава до днес се играе само на запис. На компютър са направени всички музикални инструменти, всички хорови партии. С този запис солисти и балет шестват по целия свят.
В Пловдив ще представим произведението с голям симфоничен оркестър, рок група, голям и малък хор. Много съм щастлив ще имах възможността да работя с Марио Пиаца, чиято концепция всички заедно ще реализираме по най-добрия начин. Това, което той иска да пресъздаде с танц, ние ще направим с музика от оркестър и глас. В момента, в който се сблъсках с музиката, видях едни "музикални асансьори", нещо което не може да се определи като тенор, баритон, сопран, мецосопран. Солистите се "разхождат" по един огромен диапазон и покриват не само музикален, но и психологически диапазон от пресъздаване на душевни състояния. От мюзикъл, както и маестро Пиаца каза, правим опера. Тук няма текстове.
Действието върви от музикално произведение в музикално произведение, които на брой са 51 + увертюрата всичко в рамките на два часа. Има сола, дуети, терцети. Музиката е шлагерна, естрадна, на места - драматична, но много мелодична".
Автор на сценографията и на костюмите е Денис Иванов: "Единствените елементи, които илюстрират директно църквата са голямо изображение на скърбящата мадона - една великолепна и безкрайно изразителна статуя на Света Богородица от катедралата на Барселона /Погребението на Христос на Хосеп Лимона и Бругера (1864 - 1934), създадена през 1920 г./, която, композирана по определен начин в сценичното пространство, създава усещането, че наблюдава с жалост действието и сякаш е съпричастна с терзанията на героите и съпреживява с тях чувствата и пътя им. Другият реален елемент са трите камбани, които символично маркират кулата на Квазимодо и неговата обител. Костюмите са съвременни, без ангажираща конкретика в епохата и стила, просто някога през 20-ти век. Изведени са на преден план характерите на персонажите и тяхната социална индивидуалност и специфика, като колорит" - е концепцията на Денис Иванов.
За очарователната поп певица Михаела Филева Есмералда е дебютна роля в мюзикъл. Обичаната поп изпълнителка ще зарадва своите многобройнипочитатели, които ще могат да я аплодират в нейното ново артистично амплоа. "За мен е чест, удоволствие и голям късмет да градим образи с прекрасните колеги. Между нас има огромна eнергия, работим с желание и любов и съм сигурна, че този наш плам ще стигне до публиката".
Когато през 1998 година мюзикълът "Парижката Света Богородица" е представен за първи път в Париж, той прави такъв фурор, че след година вече е вписан в Книгата на Гинес заради интереса, който предизвиква.
Продажбите му на DVD носители изпреварват тези на блокбастъри като "Батман" и "Игра на тронове".
Условия на офертата:
- Валидност на ваучера: 4 Април 2023 (Вторник).
- Ваучерът служи за билет и след получаването му е необходимо да резервирате конкретно място в залата. Това можете да направите чрез Grabo.bg - от страницата "Моите ваучери".
- Необходимо е да покажете QR кода на ваучера преди началото на събитието, за да бъдете допуснати в залата.
- Конкретните места, за които офертата важи, може да видите в приложената интерактивна схема.
- Всички други глобални условия на Grabo.bg
Осигурено от Държавна опера - Стара Загора
Държавна опера - Стара Загора е на извънстолична опера в България. Рождената ѝ дата е 1 Юли 1925 година, когато е премиерата на операта "Гергана" на Маестро Георги Атанасов. През 1928г се нарича Районна опера - Стара Загора. В първото ѝ ръководство влизат Димитър Христов (директор и художествен ръководител), Светослав Николов и Георги Михайлов. От месец септември 1931г Районната опера се преименува на Южнобългарска районна опера - Стара Загора. На 14 Май 1934г Операта е наречена Старозагорска общинска опера. През 1942г Общината предоставя за репетиции на Операта бившата сграда на Радио Стара Загора, срещу Градската градина (днес Универсален магазин). Важен момент в историята на Старозагорската опера е 1946 година, когато държавата, която до този момент частично е подпомагала дейността ѝ, оценявайки приноса ѝ за българската култура, изцяло поема нейната издръжка.
През 1971 година е открита новата модерна сграда на операта по проект на арх. Михаил Соколовски, арх. Борис Камиларов и арх. Цанко Хаджистойков. Това е първата сграда в България, строена специално за опера. По-голямата и модерно оборудвана сцена създава нови възможности за реализация на оперните спектакли. При гостуването на делегация музикални дейци от Великобритания, гостите са удивени, че по това време в България може да бъде изградена съвременна оперна сграда, тъй като в Лондон още няма такава. Това е оповестено и в тяхната преса.
През 1967 година в Стара Загора за първи път се провеждат Декемврийски музикални дни. След откриването на новата страда през 1971 музикалният празник прераства във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ). В него участват българските оперни театри, балетни трупи; до 90-те години се провеждат и няколко издания на Националните прегледни на българското музикално-сценично изкуство, а днес се предлага и съпътстваща концертна програма. Вече 50 години ФОБИ е специализиран музикален фестивал със собствена физиономия. В дните на ФОБИ има рецитали, теоретични конференции, дискусии, семинари, открити обсъждания на постановки и други.
В рамките на фестивала са гостували най-големите имена на българската опера - Николай Гяуров и Димитър Узунов, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова, Николай Гюзелев и много други български и чуждестранни изпълнители. По инициатива на старозагорската музикална общественост се учредява и връчва Национална награда на името на Христина Морфова, която през годините е присъждана на Анна Томова-Синтова, Стефка Минева, Евдокия Здравкова-Хорозова, Веселина Кацарова, Гена Димитрова. В дните на Фестивала на старозагорска сцена са гостували с оперни постановки Пражката национална опера, Операта от град Парма (Италия), оперните театри от Братислава (Словакия), Лодз (Полша), Яш (Румъния), Кишинев (Русия), световноизвестният Детски театър на Наталия Сац от Москва, балетните състави на Ленинград, Московският класически балет, Кирковският балет, Националният балет на Куба, Кралският балет на Дания, Балетът на "Гранд Опера" - Париж, Учебният оперен театър на университета в Питсбърг, Пенсилвания.
През 1991 сградата на Операта е унищожена от пожар. След дълги години на събиране на средства за възстановяването ѝ, включително чрез дарителски сметки от родолюбиви граждани, най-после, с изключителното финансово съдействие на Община Стара Загора, ремонтът приключва и на 5 октомври 2010г (Денят на Стара Загора), с премиерата на операта "Кармен" от Жорж Бизе, отново се отварят вратите на най-красивата оперна сграда в България.
Днес Старозагорската държавна опера е театър с обширен репертоар, включващ оперни, оперетни, балетни и детски спектакли, мюзикъли. Ежегодно се осъществяват четири премиери, поддържа се репертоар от около 15 заглавия и средно на година се изнасят 100 спектакъла, които се гледат от над 40 000 хиляди зрители. Старозагорската трупа се радва и на международно признание, гостувала е на сцени в Полша, Русия, Румъния, Гърция, Кипър, Австрия, Германия и Италия, Испания и САЩ.
Със Старозагорската опера са свързани множество значими български творци, но особено ярко се открояват диригентите Ромео Райчев и Димитър Димитров, имената на редица певци - Борис и Димитър Христови (тенори), Тодор Мазаров, Тоско Илиев, Павел Манолов, Георги Белев, Георги Енев, Миньо Минев, Николай Стоилов, Елисавета Йовович и Катя Спиридонова, Лиляна Цанкова и Милкана Николова, Анна Томова-Синтова, Стефка Минева, Веселина Кацарова и много други, разнасяли и разнасящи българската певческа слава по всички кътчета на планетата.
Не изпускай предложенията на
Държавна опера - Стара Загора