1 ден
Отпътуване от Бургас, бул. Демокрация, 06:00ч; от Пазарджик, бензиностанция Лукойл на АМ Тракия, 10:30ч.
Посещение на Стобските пирамиди, които не са толкова известни като Мелнишките, но ги превъзхождат по живописност и разнообразие на формите. От изградената екопътека и от долу на горе от поддържан коларски път, криволичещ в подножието покрай живописна рекичка. По живописна екопътека се стига до върха на пирамидите, от където се открива прекрасен изглед към цялото Рилско корито, реката, подстъпите към Рилския манастир и снежните планински върхове Пирамидите в село Стоб могат да бъдат наблюдавани от горе на долу живописна рекичка. Посещение на Рилския манастир. "От цялата българска слава, когато толкова големи манастири и черкви имало по-рано в България, в наше време Бог оставил единствено Рилския манастир цял да съществува чрез молитвите на светия отец Йоан. Той е от голяма полза за всички българи, затова всички българи са длъжни да го пазят и дават милостиня на светия Рилски манастир, за да не угасне голямата българска полза и похвала, която получават от Рилския манастир чрез молитвите на светия наш отец Йоан, славният български светец... " Преподобни Паисий Хилендарски, "История славянобългарска" .
Пристигане в гр. Мелник и разходка в най-малкия град в България (с 208 жители), скътан в южните склонове на Пирин, сред пясъчни пирамиди с причудливи форми. Мелнишките пирамиди са една от най-интересните природни забележителности в страната. Посещение на Кордопуловата къща, архитектурно-художествен и исторически паметник от средата на 18 век и най-голямата възрожденска постройка у нас, принадлежала на богатия мелнишки род Кордопулови, които се занимавали с винопроизводство. Избите, издълбани в скалата под и зад къщата, с постоянната си температура и вентилация, са били използвани за приготвяне и отлежаване на прочутото мелнишко вино, което можете да дегустирате. Виното, което се прави там е от уникалния български сорт Широка мелнишка лоза. Свободно време и нощувка.
2 ден
Закуска. Отпътуване за местността Рупите, известна преди всичко като място, свързано с пророчицата Ванга или Вангелия Гущерова (1911 - 1996г), както е пълното ѝ име и с това привлича хиляди поклонници и туристи. Пророчицата е известна в цял свят с многобройните сбъднати предсказания, които е изрекла. Според едно предание Ванга е изгубила зрението си в ранна детска възраст в една буря, но при инцидента е получила видение, което е дало начало на нейните уникални способности. В последните години на живота си Ванга е живяла в малка къща в Рупите, защото според нейни близки тя е считала местността за енергиен източник и е черпела сили от нея. Разглеждане на храм-паметника "Св. Петка Българска", построен през 1994г, наричан църквата на Ванга. Тя е построена със средства, предоставени от Ванга, и е интересна заради реалистичните си стенописите, дело на известния български художник Светлин Русев, които обаче се отклоняват от православния канон.
Посещение на Златолист - малко селце сгушено в Санданско-Петричката котловина. Днес жителите на селото наброяват не повече от 8-10 души, но целогодишно е посещавано от хиляди български и чуждестранни туристи. Църквата "Св.Георги", която е построена през 1857г е нещото, което привлича туристите. Влизайки вътре, няма как човек да остане безразличен към невижданите никъде другаде подобни икони и странни и нетипични стенописи. В началото на ХХ век в черквата живяла пророчицата Преподобна Стойна. Била е монахиня. Местните жители разказват, че пророчицата твърдяла, че сам Свети Георги я е довел тук. Една нощ й се явил и й обяснил, че е неин брат. Петричката ясновидка Ванга е единствената наследница на Преподобна Стойна. Това става веднага след смъртта на Стойна - около 1933 година. През годините Ванга праща болни хора на гроба на жената, чиято последователка е. Допълва, че Стойна е три пъти по-силна от нея. Съвременниците на Стойна разказват, че макар и сляпа, подобна на Ванга, тя тичешком качвала стълби, чистела църквата и какво ли още не.
В двора на църквата се извисява явор, за който се счита, че е на повече от 1300г, а поверието разказва, че заставайки под короната му, болките изчезвали. В двора на закопаната до половината в земята черква има стръкчета златна трева. Поверието разказва, че там, където е стъпил белия кон на Свети Георги, копитата му са позлатили тревите. Богопомазаното място ще ви очарова с природата си, тайнствено и скътано, обгърнато в нежна тишина, сякаш рисувано от неземна сила.
Посещение на Роженския манастир - един от най-интересните и важни религиозни и културни центрове на територията на България. Намира се на 6 км източно от град Мелник. От манастира можете да се полюбувате на рядката екзотична красота на заобикалящата го природа. На югозапад от манастира е планината Славянка (Боздаг), по чийто хребет минава днес границата между България и Гърция. На североизток се открояват с причудливите си очертания знаменитите мелнишки пясъчни пирамиди. А зад тях в долината издига величествените си заснежени масиви Пирин планина.
Нощувка в хотела.
3 ден
Закуска. Освобождаване на хотела.
Отпътуване и посещение на с. Добърско и най-старата църква "Св. Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат". Храмът е изграден през 1614г от будни и заможни добърчани и е наполовина в земята, но поразителните стенописи и автентична архитектура на храма го причисляват към най-ценните образци на българското изкуство. Днес църквата е сред културните паметници под защитата на ЮНЕСКО, но е отворена за посетители. Отпътуване за Бургас.