"По следите на миналото край село Осмар и Троица"
Среща и събиране на групата - Варна, частна автогара Младост (ул. Доброволци 7), 8:00ч сутринта. Транспорт с автобус до с. Осмар.
След като слезем от автобуса в центъра на с. Осмар ще се отправим по долината на реката към Осмарския боаз. Не след дълго ще достигнем Рафиевата чешма, където след кратка почивка ще напуснем широкия горски път и ще поемем по стръмна пътечка през гората към първата цел - Сухата пещера. Тя представлява огромна скална ниша, скрита сред старите гори на платото, но с добра панорама към Осмарския боаз. От тук ще продължим към Ловджийската чешма за да достигнем до останките от древната крепост Бобата (всъщност така се нарича високата непристъпна местност, заобградена от Осмарския и Троицкия боаз). За съжаление крепостта още не е проучена в детайли и вероятно голяма част от нея е заровена. И в момента обаче могат да се открият следи от крепостните стени, портата, както и тайния изход от крепостта, изсечен в скалите и слизащ към Троицкия боаз. Съществуват и две панорамни скални площадки със страхотни изгледи на юг към селата Осмар и Троица.
След напускане на укреплението ще продължим по широк пък към хижа Букаците, в близост до която се намира скалната черква - Монастеря. Тя е разположена в естествена скална пещера, дообработена и разширена в миналото.
От тук ще се отправим към скалните светилища в Осмарския боаз, където се намират скалната забележителност "Окото", Костадиновия манастир (кръстен на цар Константин Тих) и скалната църква Диреклията. Последната носи името си от двете изсечени в скалата колони (диреци), оставени от древните строители да крепят свода на църквата. До Костадиновия манастир ще достигнем по добре осигурена метална стълба с височина 7-8 метра. За съжаление входа на Диреклията също е на голяма височина от земята, но до нея няма изградена стълба, поради което достъпът е ограничен. За сметка на това съвсем на близо ще може да посетим една отделна монашеска килия, именувана Подковата поради своеобразната си форма. Тя е служила за убежище на монах - отшелник през епохата на Исихазма - 12-14 век.
В края на нашата разходка сред красивата природа и забравеното минало, ще се спуснем отново към с. Осмар. Транспорт до гр. Варна и край на програмата.
Общ преход за деня: около 14км.
Задължителна екипировка:
• Малка раница;
• Удобни туристически обувки;
• Дъждобран;
• Дрехи - за еднодневен излет;
• Суха храна за 1 ден.
"Пробитият камък и връх Калето"
Среща и събиране на групата - Варна, частна автогара Младост (ул. Доброволци 7), 8:00ч сутринта; транспорт с автобус до изходната точка за пешеходния преход - разклона за жп гарата на с. Равна (общ. Провадия).
След като слезем от автобуса, ще забележим първата цел на нашия туристически преход - скалното образувание наречено Пробития камък, обявено за природна забележителност. То представлява внушителна по размери скала, стърчаща в най-южната част на висок и скалист хълм - Големия дюз . Двете стени на скалата имат съответно източно и западно изложение, а в горната и част е пробит изкуствен отвор с площ от няколко кв. метра. Въпреки че на пръв поглед изкачването изглежда трудно, достъпът до Пробития камък е възможен по сравнително лесен и безопасен маршрут. Веднъж достигнали до скалата, ще се насладим на необятната панорама, която ще ни съпровожда през повечето време от прехода.
След заслужена почивка и фото пауза е време да започне и нашия поход на запад към връх Калето, преминаващ по скалистите тераси на платото. Тук отдалечеността и трудния достъп са спомогнали местността да запази дивия си облик, както и своите естествени обитатели. Поради липсата на обособен туристически маршрут, движението ще става по животински пътеки и съобразно условията на терена, което ще направи приключението още по-вълнуващо.
След няколко часов преход и кратко спускане през гора, ще излезем на тревиста седловина отделяща връх Калето като самостоятелен масив. Върхът има формата на малко плато със стръмни склонове, завършващи в най-горната си част със скални тераси на два етажа. Изкачване до върха предриемаме от най-достъпното място, където най-вероятно е бил и официалния вход за укреплението. След преодоляване на няколко скалисти участъка вече сме и на самото плато. От тук ще направим пълна обиколка на скалния пръстен в който има издълбани множество пещери и ниши, може би давали естествен подслон на древните обитатели. В югоизточната част на платото могат да се забележат изсечени в скалата стъпала, които ще ни дадат възможност да напуснем старото селище в посока село Венчан, където трябва да ни чака автобусът.
Общ преход за деня: около 6-7ч.
Задължителна екипировка:
• Подходяща раничка;
• Удобни туристически обувки;
• Дъждобран;
• Дрехи - за еднодневен излет според сезона;
• Суха храна и вода за 1 ден.