Матрично-ритъмната терапия е основна форма на терапия в съвременната традиционна медицина на 21-ви век, което произтича от факта, че докато са живи клетките се движат ритмично във всички биологични системи. Терапията се очертава като практически резултат от фундаменталните изследвания по клетъчна биология в университета в Ерланген.
Човешкото тяло трепти – както и всички топлокръвни животни като коне, кучета и котки – с 8 до 12 трептения в секунда. Това не е ново откритие, но е наблюдавано и изследвано по-точно едва в последно време с видеомикроскоп. Тъй като тук става дума за много малки трептения, те се забелязват без помощни средства само в екстремни ситуации например при студ или при тремор на мускулите.
С 45% масова част скелетната мускулатура е най-големият двигателен орган при топлокръвните организми и най-силният "диригент: на микроциркулационните процеси.
Докато сърдечният мускул изпомпва кръв и в най-малките кръвоносни съдове и така снабдява клетките с кислород и хранителни вещества, той се нуждае от ритмично трептящите скелетни мускули, за да се осигури отделянето на крайните метаболитни продукти на съединителната тъкан.
В един много малък регион в непосредствена близост с клетките, трептенията водят до помпена дейност, която спомага за транспорта на хранителни вещества, антитела и отпадъчни продукти. Ако процесите в мускулатурата не работят правилно, трептенията на клетките се забавят и се стига до задръстване, а така засегнатите клетки не се снабдяват с достатъчно от нужните вещества. Първо се появяват болезнени спазми, които водят след себе си промени в мускулната тъкан, в костите, кръвоносните съдове и нервите. Без помпената функция на здравата, трептяща мускулатура не е възможна безпроблемна работа на клетките.
Ето защо, матрично-ритъмната терапията се базира на поведението на скелетните мускули и тяхната характерната честота и амплитуда. Матрично-ритъмната терапия въздейства отвън на клетките на тялото и на веществото около тях, матрикса. Със специално оформения резонатор, терапевтичният уред произвежда механично-магнитни вибрации, аналогични на тези на тялото.
При това се получава неравномерно налягане в тъканите, което симулира ефекта на помпа и в същото време стимулира нервните окончания по физиологичен начин. Собствените вибрации на тялото и клетките се подсилват, съответно възстановяват.
С други думи: матрично-ритъмната терапия действа чрез ритмично микроразширяване чак на клетъчно ниво и ефектът е, че процесите се синхронизират, а от тях зависи всичка клетъчна регенерация и оздравяване.
Резултат: Тъканите, т.е. мускули, кожа, сухожилия и т.н., отново са пропускливи и гладки и участват в оздравителните процеси на тялото.
Благодарение на своя холистичен подход, матрично-ритъмната терапия се използва успешно в различни дисциплини и по-специално при следните показания:
• Разграждане на отоци – хематоми, подутини, затруднено оттичане на лимфа
• Подобрение на еластичността – белези, сраствания, контрактури, проблеми в стойката на тялото
• Регулиране на локален или системен мускулен хипо или хипертонус – схващания, спастики, стрес, миоартропатии, миогелозиз, интра и интермускулин дисбаланс
• Подобряване на ограничена мобилност на ставите - посттравматично, след обездвижване, капсулна фиброза
• Облекчаване на остра и хронична болка – мускулни преразтягания, херпес зостер, невралгия, болки в гърба, хипо и парестезии, мигрена, фантомни болки
• Ускоряване на функционалната и структурна регенерация на нервите – Karpaltunnel-синдром, перонеални травми, Sudeck-синдром, тинитус, неподвижност на нервите
• Ускоряване възстановяването от хронични дегенеративни заболявания - ревматизъм, фибромиалгия, остеопороза, артрит
• Възстановяване на функцията на фините кръвоносни съдове в кожата и подкожието- пептична язва, целулит
Кои противопоказания трябва да се имат предвид:
• Отворени, възпалени или инфектирани кожни повърхности;
• Скорошни фрактури;
• Засилена склонност към кървене, склонност към образуване на хематоми;
• Склонност към емболии;
• Пейс-мейкър;
• Лигавици;
• Директен контакт с костта;
• Директен контакт с очите.