Държавна опера - Русе ви кани да станете част от публиката на едни от най-популярните балетни оперни представления в историята на музиката! Насладете се на шедьоврите в творчеството на Моцарт, Верди и Адолф Адам!
• Операта "Отело" на 16 Септември от 19:00ч в зала Опера - за 6лв, вместо за 12лв;
• Операта "Трубадур" на 19 Септември от 19:00ч в зала Опера- за 6лв, вместо за 12лв;
• Операта "Отвличане от Сарая" на 21 Септември от 19:00ч в зала Опера - за 6лв, вместо за 12лв;
• Балетът "Жизел" на 30 Септември от 19:00ч в зала Опера - за 6лв, вместо за 12лв.
Повече за представленията:
"Отело" - опера от Джузепе Верди
Участват: Мария Цветкова, Александър Крунев, Петър Костов, Александър Баранов, Петя Цонева, Стоян Стоянджов, оркестър и хор на Държавна опера - Русе.
"Отело" е операта смятана за най-зрялата и съвършена Вердиева творба. Чиста любов, завист, ревност тук намират може би едни от най-ярките си изобразявания чрез средствата на оперното изкуство. Шекспир е любимият писател на Верди. Още в ранния си творчески период композиторът написва опера по шекспировата драма "Макбет" и се връща към нея почти двадесет години по-късно. Дълги години той е работил върху "Крал Лир", но неудовлетворен от либретото, унищожава, както се предполага, вече готовата опера, а музиката и частично използва за други свои произведения. По Шекспир е и последната творба на гениалния композитор – комичната опера "Фалстаф".
Към "Отело" пристъпва с безкрайната отговорност да създаде произведение, което да бъде достойно за своя литературен първоизточник. Либретото е написано от Ариго Бойто, като Верди изменя шекспировия сюжет. Действието се развива около основния конфликт – стълкновението между Отело и Яго. Верди запазва дълбоката общочовешка същност на безсмъртната шекспирова
трагедия – непреходните теми за приятелството и предателството, за
обречената любов и безумието на ревността. Верди създава една
реалистична музикална драма, уникална с развитието на психологическия драматизъм на действието устремено водещ към кулминационния финал.
"Отело" не е от оперите, които трябва да бъдат обяснявани – тя е шедьовър, който покорява ценителите на изкуството вече 128 години (премиерата на операта се състои на сцената на Миланската Скала на 5 февруари 1887 година).
"Трубадур" - опера от Джузепе Верди
Диригент: Георги Димитров
Участват: Александър Крунев, Владислава Гарвалова, Александър Носиков, Андреана Николова и др.
След големия успех на 'Риголето" Верди се връща в Бусето с намерение да започне работа над операта "Трубадур". Драмата на испанския писател-романтик Антонио Гарсиа Гутиерес (1813–1884) "Трубадур" допада на композитора със смелото изобличаване на феодалната действителност и с новаторството, с което е написана. Верди не харесва либретото на Салваторе Камарано (1811–1852) автор на текстовете на няколко негови опери, и поисква редица поправки. Между композитора и поета се завързва оживена преписка, от която днес стават известни много подробности по създаването на операта. Една от поправките, която Верди иска, се отнася до образа на Азучена. "Моля Ви се, не правете в последната картина Азучена да полудее …" - пише той. По това време "сцените на полудяването" са често явление в оперната литература, тъй като дава възможност за силни драматургични ефекти, и композиторът не желае да изпада в шаблонност. Когато той скицира плана за музиката, умира майка
му. Тази загуба е твърде тежка за Верди и до края на 1851г той не е в
състояние да твори. През март 1852г Камарано се съгласява на новите
поправки, желани от композитора. Обаче поетът умира, без да може да
завърши цялото либрето. Верди е разстроен от смъртта на този свой добър приятел и добър сътрудник и отново прекъсва работата си. Либретото е завършено от някой си Бардере през есента на 1852г Разпокъсаната работа над текста на операта става причина силната драма на Гутиерес да загуби много от качествата си. Въпреки това Верди работи над сюжета с истинско вдъхновение и написва музиката в извънредно кратък срок - само за 29 дни.
Операта "Трубадур" е изпълнена за пръв път на 19 януари 1853г в театър "Аполо" в Рим. Операта преминава с изключителен успех. В скоро време тя е поставена в много италиански театри, както и в Лондон, Париж, Санкт Петербург и др.
Откъси от "Трубадур" са изпълнени у нас още при първия опит за създаване на оперен театър - през 1891г, когато на 2 януари се изнасят фрагменти от различни опери. Изцяло тази творба на Верди е поставена през 1914г от Оперната дружба с диригент Т. Хаджиев и
режисьор К. Михайлов-Стоян.
"Отвличане от Сарая"
Зингшпил (комична опера) от Волфганг Амадеус Моцарт
Участват: Даниела Ковачева, Евелина Кръстева, Здравко Нейчев, Димитър Зашев, Калоян Христов, Стоян Стоянджов и др.
Режисьор: Симеон Симеонов
Костюми: Яна Дворецка
Музикален ръководител: Веселин Байчев
Моцарт е силно повлиян от немския зингшпил (вид комична опера в Германия и Австрия през ХVІІІв, при която сценичното действие се разгръща в театрални диалози, съпроводени с музика и редувани с народни песни, балади и арии) и италианската опера буфа. На тяхна основа той създава класическите опери "Отвличане от Сарая", "Сватбата на Фигаро", "Дон Жуан", "Вълшебната флейта" и др.
"Отвличане от Сарая" е специално поръчана от австрийския император Йозеф ІІ и за първи път е представена на 16 Юни 1782г при голям публичен успех.
Действието на операта се развива в двореца на Селим паша. Принц Белмонте иска да спаси любимата си Констанца, която е в харема му като наложница. Приятелят му Педрило му обяснява как Констанца и нейната прислужница Блонда са попаднали в харема - пирати превземат кораба и пленяват всички на борда. Педрило съставя находчив и умен план как да спасят девойките. Четиримата правят опит да избягат, но биват заловени. Пашата обаче се оказва великодушен и благороден и ги освобождава героите.
"Жизел" - балет-феерия от Адолф Адам
"Жизел" е смятан за апотеоза на романтичния балет. Либретистите са вдъхновени от поема от Найнрих Найне. Първото представление на "Жизел"се е състояло на 28 Юни 1841г в театъра на Кралската музикална академия в Париж. Първото изпълнение на "Жизел"“ в Русенска опера се състои на 14 Юни 1958г Диригент е Борис Хинчев, хореограф - Асен Манолов, а художник – Лидия Йованеску.
Следващата премиера на "Жизел" е на 23 декември 1975г. Диригент е Иван Филев, хореограф - Петър Луканов, художник - Наташа Хренникова.
Третата русенска премиера на "Жизел" е на 30 май 2006г, когато хореографията отново е на Петър Луканов.