4aholiday ти предлага да се впуснеш в едно чудно юнско пътешествие, за да опознаеш някои от най-красивите и самобитни кътчета на Родината!
Екскурзия до Априлци, Черни Осъм, Ловеч, Враца, Белоградчик, Видин, Арчар, Козлодуй, Плевен и Велико Търново на 16-19 Юни: 3 нощувки със закуски и транспорт - за 210лв на човек. Плати 110лв сега, а остатъка - към туроператора!
Офертата включва:
• транспорт от Бургас с лицензиран и категоризиран автобус;
• 1 нощувка със закуска в Ловеч;
• 1 нощувка със закуска във Видин;
• 1 нощувка със закуска във Велико Търново;
• пешеходна обиколка на Априлци, Черни Осъм, Ловеч, Белоградчик, Видин, Арчар, Козлодуй, Плевен и Велико Търново;
• посещение на Новоселски манастир "Св. Троица", пещера Леденика, Белоградчишки скали, пещера Венеца, пещера Магурата, крепост Баба Вида, крепост Рациария, Национален музей Радецки и Плевенска панорама;
• представител на туристическата агенция по време на пътуването;
• медицинска застраховка за лица до 69.99г.
Офертата не включва:
• входна такса за природонаучния музей в Черни Осъм - 3лв (при група от над 20 туриста - 1.50лв);
• беседа в природонаучния музей - 5лв;
• входна такса за пещерата Венеца - 3лв за възрастен, 2лв за пенсионер, 1лв за ученик;
• беседа в пещерата Венеца - 5лв;
• входна такса за крепостта Баба Вида - 1лв за възрастен, 0.50лв за ученик;
• беседа в крепостта Баба Вида - 3лв;
• входна такса за Белоградчишките скали - 4лв за възрастен, 2лв за ученик или пенсионер;
• беседа на Белоградчишките скали - 5лв;
• входна такса за Национален музей Радецки - 2лв за възрастен, 1лв за ученик, студент или пенсионер;
• беседа в Национален музей Радецки (само за организирани групи) - 3лв;
• входна такса за Плевенската панорама - 5лв за възрастен, 2лв за пенсионер или лице със специфични потребности, 1.50лв за ученик;
• беседа в Плевенската панорама - 6лв;
• входна такса за пещерата Леденика - 6лв за възрастен, 4лв за ученик, студент или пенсионер (при индивидуално посещение), или 5лв за възрастен, 3лв за ученик, студент или пенсионер (при групово посещение на над 10 туриста);
• входна такса за пещера Магурата - 5лв за възрастен, 3лв за ученик или пенсионер;
• беседа в пещера Магурата - 5лв за цялата група;
• входна такса за крепостта Царевец - 6лв за възрастен, 2лв за ученик, 6лв за семейство с до три деца;
• входна такса за Музея на восъчните фигури - 10лв за възрастен, 5лв за ученик или пенсионер.
Програма на пътуването:
1 Ден: Бургас - Априлци - с. Черни Осъм - Ловеч - 370км
06:00 Отпътуване от гр. Бургас по маршрут Априлци, с. Черни Осъм, гр. Ловеч. Посещение на Новоселският манастир "Св. Троица" - основан през 1830г. като семеен манастир. Първите му обитателки са били 40 монахини от съседните села. По време на Априлското въстание през 1876г. почти целия днешен град Априлци, както и Априлския манастир били разрушени, а монахините изклани. И до днес в параклиса зад черквата, който е превърнат в малък музей, са запазени костите на убитите. След Освобождението Новоселската обител е възстановена с помощта на местното население. Спираме за обяд в механа „Горски кът“ по път към с. Черни Осъм.
Село Черни Осъм - ще разгледаме природните забележителности на района, представени от Природо - научния музей, част от 100-те национални туристически обекта. В музея се помещават повече от 700 експоната. В атракционната зала на музея са експонирани едри бозайници, има записи от песни на птици, рев на мечка, виене на вълк.
Отпътуване за гр. Ловеч. Настаняване в хотела. Свободно време или посещение на Покрития мост - един от символите на града и най-посещаваните местни забележителности. По него са разположени магазинчета, кафене и сладкарница, от които се открива красива гледка към реката и града. Този мост свързва старият квартал Вароша на гр. Ловеч с останалите части на града. Той се намира точно до легендарния мост на Колю Фичето. Нощувка.
2 Ден: Ловеч - Враца - Белоградчик - Видин - 390км
07.30ч. Закуска. 08.15 ч. Освобождаване на хотела и отпътуване за Врачанска планина на 16км от гр.Враца, където се намира пещерата Леденика - част от 100-те национални туристически обекта. Входът й е разположен в най-ниската част на Леденишкия увал при надморска височина 830м. Първата зала е Преддверието (най-ниската част на пещерата). През зимата и пролетта тази зала очарова с ледено кристалната си украса, дала името на пещерата. Човек трябва няколко метра да се движи ниско наведен през прохода "Плъзнята", за да стигне до малката зала, която има почти кръгла форма, а след още едно стеснение се озовава в Голямата (Концертна) зала. Тук всичко е величествено и неповторимо, като се започне от Крокодилът, Главата на великана, Соколът, дядо Коледа, къщичката на баба Яга и много други. От голямата зала през железни мостове преминаваме през Малката и Голямата пропасти, през коридора “Завеските”, за да стигнем до не по-малко красивата “Бяла зала”. Тук могат да се видят Свекървиният език, Жената на великана, Слонът, Къпещата се девойка. Най-високата точка на пещерата се нарича "Седмото небе" - достъпно само за най-запалените туристи. Температурата в пещерата варира от -7°С до -15°С, до 8°С във вътрешността. Влажността на въздуха е 92%. Животинският свят е беден: прилепи, пещерни бръмбари, мокрици, паячета. Единствено тук може да се види насекомото "Леденикус" или "Светломразец".
Отпътуване за Белоградчик. Спираме за обяд в града. Посещение на уникалният природен феномен Белоградчишки скали. Белоградчишките скали са извайвани от природата в продължение на повече от 200 млн. години. Те са разнообразни по форма и големина скални творби, издигащи се на повече от 100 м височина. Сред тях се намира и Белоградчишката крепост. Крепостта съществува от римско време. Най-високата точка на крепостта, наречена Първа плоча, разкрива красива гледка към Стара планина.
Отпътуване за пещера Венеца. Вътре в пещерата са монтирани метални пасарелки с алуминиеви стълби и парапети и невероятно художествено осветление. За разглеждането на пещерата "Венеца" е нужен около 1 час, тя е изключително красива и богата на образувания. По оригинален начин е разрешен въпросът с влизането в пещерата - ново изграденият информационен пункт отвежда към нейния вход. Тук могат едновременно да влизат до 15 души, като целият маршрут, включващ посещение на пет пещерни зали, е дълъг 200 м.
Отпътуване за пещера Магурата. Пещерата Магурата се намира в Северозападна България, на 17 км от гр. Белоградчик, във варовиковата Рабишка могила. Притежава едни от най-богатите по форма и размери образувания - сталактити, сталагмити и сталактони. Пещерата се използва и за производството на шампанизирано вино, което отлежава при естествени условия, сходни с тези, използвани при производството на френско шампанско. Слънчевият годишен календар от късния неолит, открит там, е най-ранният слънчев календар, открит досега в Европа. Той е изрисуван по стените на залата светилище и на него са отбелязани поне 5 празника, както и 366 дни.
Отпътуване за гр. Видин. Настаняване в хотела. Нощувка.
3 Ден: Видин - Арчар - Лом - Козлодуй - Плевен - В. Търново - 350км
07.30 ч. Закуска. Посещение на крепостта Баба Вида. “Баба Вида” е сред най-запазените средновековни отбранителни съоръжения в България и не случайно често е декор за заснемане на филми. В крепостта се намира и летният театър на град Видин, в който се провеждат концерти, театрални постановки и др. В момента за посещение са достъпни две от кулите. В крепостта има затвор, в който могат да бъдат видени уреди за изтезания. Атрактивни са фигурите на палач и затворник, с които туристите често се снимат. На една от терасите са експонирани топове и бесило. За спомен от крепостта могат да бъдат закупени картички, сувенири и информационни материали. Крепостта е част от 100-те национални туристически обекта.
Отпътуване за с. Арчар - Римския град - крепост Рациария. Рациария е бил голям и важен град на Дунава. Останките му са разположени в областта Калето, 1 километър североизточно от днешното село Арчар (около 27 км. югоизточно от град Видин). Градът е създаден по времето на Римската империя, но Тракийско (Мизите) селище на това място е имало още от 4 век преди Христа. При археологически изследвания са открити архитектурни фрагменти, скулптури, надгробни плочи и надписи, саркофази и др. с голяма стойност.
Преминаване през гр. Лом (голям речен пристанищен център, втори след Русе) за гр. Козлодуй, където ще посетим националният музей "Параход "Радецки". Включен е в Списъка на 100-те национални туристически обекта и се намира на 18-то място в него. Параходът "Радецки" е построен наново през 1964-1966 година след като е унищожен през 1924 година. Открит е в чест на 9-годишнината от подвига на Ботевата чета и се намира на пристан, определен специално за него. Възможност за обяд в гр. Козлодуй.
Отпътуване за гр. Плевен. Посещение на Панорама "Плевенска епопея 1877г."
През 1977 г. по повод 100-годишнината от освобождението на Плевен, на самото бойно поле, в Скобелев парк музей, е изградена панорама “Плевенска епопея 1877 г.“. Сградата има форма на пресечен конус, носен от четири стилизирани щика. Три хоризонтални пръстена символизират трите щурма на Плевен, а пръстенът с щиковете - блокадата на града. Височината на корпуса с щиковете е 47 м, общата кубатура е 54 000 м 3. Панорама ”Плевенска епопея 1877 г.” се състои от четири зали: уводна, панорама, диорама и заключителна.
Възможност за посещение по желание в гр. Плевен:
· Църквата "Св.Николай"
От възрожденския период е църквата "Св.Николай" - изградена в днешния си вид през 1834г., тя е най-старата и е единственият паметник от Възраждането с национално значение в Плевен. На това място през XIII в. е построен малък параклис от дубровнишки търговци, които често посещавали града. В последвалите размирни времена, храмът е многократно разрушаван и съграждан, за да се стигне до 1699 г., когато плевенчани го възстановяват със султанско разрешение.
Църквата се отличава със своята архитектура и вътрешна уредба. Представлява трикорабна базилика, вкопана два метра в земята (такива са били изискванията на турската власт). Впечатление правят красивата дърворезба на иконостаса, владишкият трон и амвонът, изработени през периода 1843-1845 год., дело на майстор Петър и двама чираци от Тревненската школа. Иконите в храма в по-голямата си част са дело на Димитър Зограф, чиято колекция е една от най-богатите и включва 68 икони. Останалите икони са рисувани от други представители на самоковската школа.
· Църква „Света Параскева“
Другата възрожденска църква - "Света Параскева", е строена в периода 1870-1872 г. Великолепната трикорабна базилика е издигната на мястото на по-стар храм от 1850 г., който бил със стени от "плетеница". Иконите в храма са дървени и са подарени от различни занаятчийски сдружения. Църквата е посветена на архидякон Стефан, на славянските просветители Св.Св. Кирил и Методий и на преподобната майка Параскева. През своето многогодишно съществуване, църквата винаги е била средище на духовна просвета и култура.От 1991 година до 1996 година към храма функционира Неделно училище.
Отпътуване за гр. Велико Търново. Настаняване в хотел в центъра на града.
Свободно време. Възможност за запазване на места за вечеря в ресторант „Щастливеца“. Нощувка.
4 Ден: В. Търново - Бургас - 230км
08.00 ч. Закуска. 09.30 ч. Свободно време за разходка или посещение по предварителна заявка на Крепостта Царевец, Музея на восъчните фигури, Катедралната църква на Велико Търново "Свето Рождество Богородично" - построена за в периода 1842-1844 г. от майстор Колю Фичето. В нея е отслужен благодарствен молебен при влизането в Търново на руските войски - освободители през 1877 г. По това време тя вече има ролята на съборна (катедрална) църква. В Търновската катедрала полагат клетва българските князе Александър І Батенберг и Фердинанд І., Самоводската чаршия. 14.30 ч. Отпътуване за гр. Бургас.