Действието се изразява в създаването на вакуум. Това се постига чрез механично изсмукване на въздуха от вендузата. Полученият вакуум предизвиква прилив на кръв и лимфа към кожата от дълбоко разположените тъкани, като по този начин се въздейства рефлекторно върху вътрешните органи.
Създаденият във вендузите вакуум предизвиква повишено кръвонапълване и води до подобряване на периферната циркулация на кръвта, лимфата и междутъканната течност. По този начин се преодолява появата на застой и се подобрява обмяната на веществата и кожното дишане в масажираните участъци на тялото.
Вендузите подобряват трофиката и оттичането в обработваните зони, но действат и чисто механично, като „разбиват” мастните депа. Освен статичното им приложение върху определени и рефлексогенни зони, с помощта на вендузите може да се прави и отличен масаж, като ги движим в различни посоки според зоната, на която се прилага масажът. Този метод е известен като „пълзящи вендузи”.
Вендузите в комплекта са с различна големина - от точкови, до големи за гърба.
Вендузите за масаж се препоръчват при болки в гърба, мускулни схващания, настинка. Както и за антицелулитен, рефлекторен или всякакъв друг масаж у дома.
Начин на употреба:
Поставете избраната вендуза за масаж на основата на вакумния пистолет. Сложете на мястото, върху което искате да въздействате, издърпайте бутона на пистолета нагоре и засмучете толкова кожа и подкожие, колкото е необходимо, за да е възможно плъзгането на вендузата (1-2засмуквания).
Ако сте засмукали прекалено много и вендузата не може да се движи, отпуснете вакума с внимателно подръпване на бутончето (на върха на вендузата) нагоре!
Съвети от кинезитерапевт при ползването на вендузите за масаж:
"Много добре действат при мускулни схващания, като вендузата се слага директно върху болезнената точка и така се оставя докато мястото почервенее. Друг метод е да се придвижва бавно по дължината на мускула за да се получи изцеждащ ефект."
В комплекта има и малки вендузи за работа по точки на ръцете, краката или вратът, където големите биха изпуснали.
Преди да поставите вендузата, втрийте в кожата противовъзпалителен крем или масло, което ще улесни плъзгаемостта на вендузата и ще подпомогне възстановяването на зоната със схващане.
Трябва да е ясен произхода на болката преди да ползвате вендузата за масаж, затова се посъветвайте със специалист!
За антицелулитен масаж в коремна област и при по-отпусната кожа се препоръчва кожата да се придърпа предварително или да се придържа с едната ръка.
Процедурите се провеждат ежедневно. Количеството на процедурите зависи от състоянието на пациента и може да възлиза на 5-10. След провеждането на процедурите на пациента е необходима почивка в помещение с температура не по-ниска от 18 градуса , в течение на не по-малко от 30 минути.
При остеохондроза се правят плъзгащи масажни движения от кръста към шийния прешлен. Особено внимание се отделя на масажа на паравертебралните зони на разстояние 2-3 сантиметра от гръбначния стълб. Движенията са праволинейни при това “нагоре” вендузата се движи, така че пред нея да “върви” сгъната кожа , а “надолу” – без усилие.
При шийна остеохондроза се правят кръгови движения около седмия прешлен ( за да го намерите трябва да се наклони главата – той е най-издаденият прешлен).
Посоката на движение е по часовниковата стрелка без да се опира вендузата в прешлена. Количеството на движенията е нечетно число ( 11-15). След процедурата се прави масаж на трапецовидните мускули от главата към раменете.
При простудни заболявания, бронхити, пневмонии се масажи от долните ъгли на лопатки към раменете, страничните повърхности на гръдния кош към лявото и дясното рамо. Под въздействието на вендузния масаж се подобрява дишането, понижава се температурата на тялото. След края на процедурата болния трябва да се увие в одеало и да пие чай с лимон или малина.
При миозити на кръстните мускули се масажира кръста, при миозити на предраменните мускули се масажират мускулите на задната повърхност на шията и гърба. При радикулит се масажира кръстната област, а ако болката рефлектира и в крака, тогава и задната повърхност на крака.
При целулит се провежда вендузен масаж на мускулите на бедрата и седалището. Движението на вендузите е кръгово , зигзагообразно и праволинейно ( всеки вид по 5-6 пъти) . Под въздействието на вендузния масаж протича механично разделяне на мастните клетки. За усилване на ефекта може да се намаже масажната повърхност с антицелулитен крем. Период на провеждане на масажите – 1 месец. Внимание! Не трябва да се масажира вътрешната повърхност на бедрата при хронична херния и апандисит.
За да се повиши имунитета при слабите, продължително боледуващи хора , се използва метода на автохемотерапията, който се състои в прилагането върху кожата на седалището на вендуза в режим на дълбок вакуум. Продължителност на лечението – 1 месец.
Масажът при травми се прилага за нормализиране на кръвния и лимфния поток, отстраняване на болестния синдром , успокояване на отоци и хематоми, регенерация и репарация на тъканите, нормализиране на окислително-възстановителните процеси. Масажът започва да се прилага на травмираната зона и постепенно се спуска към принадлежащите към зоната участъци.
Много добър ефект дава вендузният масаж, приложен в акупунктурните точки на човешкото тяло; тяхна схема е посочена на последната страница на приложената брошура.
След прилагане на вендузите, в областта на третираният участък могат да се появят петна по кожата – червени или мораво сини; това е нормално и те преминават с времето.
Преди масаж с вакуумни вендузи е добре пациентът да изпие чаша вода; 30 минути след края на процедурата третираните участъци да не се мият.
Противопоказания:
Кръвотечения в белите дробове, туберкулоза на белите дробове в активен стадий, злокачествени и доброкачествени тумори, хеморагичерски диатез, кожни заболявания и изострена кожна чувствителност, заболявания на кръвта, силно изтощение на болния, нарушения на сърдечния ритъм, хипертоническа болест 3 степен.
Не трябва да се поставят вендузите на гръбначния стълб, в областта на сърцето, бъбреците и млечните жлези при жените.
Всички процедури трябва да са съгласувани с лекуващия лекар.