Открий красотата на невероятните кътчета, сгушени в Централния балкан - с ваучер за есенно пътешествие от Глобул Турс!
Еднодневна екскурзия до Боженци, Етъра и Соколски манастир на 18 Септември - за 33лв!
Офертата включва:
• транспорт от София с автобус;
• водач от туристическата агенция по време на пътуването.
Офертата не включва:
• входни такси на посещаваните обекти;
• разходи от личен характер.
Програма на пътуването:
Отпътуване от София (пл. Александър Невски) в 07:30ч. Посещение на Боженци. Според легендата, основателка на Боженци била търновската болярка Божана. Тя избягала с деветимата си синове, когато Търново пада под Османско владичество. Жителите на Боженци - божанкалии - през вековете се занимават с търговия. С конски кервани прекалват кожи, восък, вълна, мед, суджуци, пастърми, коприна, бубено семе, метални, дървени изделия, платове и обувки из цяла Европа. През XIX век божанклии вече са замогнали от търговията и започват да се изнасят по по-големите градове. Изселвайки се обаче те не събарят и не продават къщите си. Така възрожденските боженски къщи остават и до днес такива, каквито са били през Възраждането.
Следва посещение на Етнографски комплекс Етъра, който е създаден от габровеца Лазар Донков и представлява умален вариант на Възрожденско Габрово от средата на XVIII и началото на XIX век. Къщите в Етъра са двукатни кокетни домове, досущ като тези на замогналите се балканджии. По занаятчийската чаршия са разположени 16 от някогашните традиционни занаяти, като се спазват автентични производствени технологии. Само в Етъра посетителят може да се потопи във Възраждането с всичките си сетива. В удивителната природа на Габровския балкан може да видите старинни пещи за изпичане на хляб, механично точило, бояджийска работилница, водни съоръжения и други.
Екскурзията продължава с посещение на Соколския манастир, който води своето начало от Януари 1833г. Негов основател е архимандрит Йосиф, по-късно наречен Соколски. Първоначално манстирът бил малък и предназначен за отшелници. Скоро след основаването му, замогналите се граждани на Габрово започнали да правят дарения и да помагат в строителните работи, така че манастирът да се разрасне. Строителството на голямата каменна църква започнало през Март 1834г, а освещаването ѝ се състояло на 15 Август. Това е и датата на храмовия празник. В края на 50-те години на ХIX век, архимандрит Соколски направил малка църква на ръба на скарата. Нейното подземие било предназначено за костница, но тя останала недовършена. Нов иконостас бил изработен през 1862г. По това време се извършило и изографисването на църквата. Храмовата икона "Успение Богородично" е изработена то габровския живописец Христо Цокев. През 1959г бил разрушен габровският девически манастир "Св. Благовещение" и монахините с цялото им имущество били преместени в Соколския манастир. До днес манастирът е девически.
Отпътуване и пристигане в София в около 20:00ч.