Колкото и места да обиколиш, България има с какво още да те очарова! От Alfa Travel имат страхотно предложение, с което да се потопиш в магията на Родопите и да разгледаш някои от най-известните природни и културни забележителности!
Екскурзия до с. Долен, с. Ковачевица, с. Огняново, Канинската екопътека и тракийското светилище Градището на 21 - 23 Септември: 2 нощувки със закуски:
Варианти на офертата: |
С отпътуване от Бургас |
130 лв
на човек
|
Разграбено |
С отпътуване от Варна |
140 лв
на човек
|
Разграбено |
Офертата включва:
• транспорт с автобус или микробус (в зависимост от числеността на групата);
• 2 нощувки със закуски в хотел в с. Огняново;
• водач от туроператора.
Програма на пътуването:
1 ден
Отпътуване от гр. Варна в 04:00ч, ул.Антим I. След кратка почивка в Бургас продължаваме в посока Пампорово, Доспат и пристигане в с. Долен около 14:00ч. Селото е построено на стар тракийски път, където са се сливали три реки и са се пресичали три пътя. Единият път свързва Драма с Тримонциум. През 16 век тук са се заселили 8 рода, разпръснати по махали. Тогава селото е наброявало около 3000 човека, а през 2018г то се състои от 300 човека, от които 20 изповядват християнството, а останалите - мюсюлманската религия. По време на Възраждането селото е процъфтяло. Възрожденският културен разцвет е съхранен и до днес чрез 70 къщи паметници на културата, което го прави и "Културен исторически резерват Долен". Основни забележителности са: старата църква "Св.Никола" - 1835г, в комплекс с килийно училище към нея; римският мост в местност Банян. Тесните калдъръмени улички са атрактивни и пазят вида си от преди 2 века. Селото е обявено за архитектурен резерват, в него има 350 традиционни родопски къщи, с типичното еркерно наддаване на втория и третия етаж. Селото е мистериозно и величествено, тук времето е спряло един век назад. Разхождайки се по калдъръмените улички усещаме чистия планински въздух, защото разположението на селото е на 900-1200 м., което го прави и много приятно за релакс. Историята на селото ще ни завладее както с факти така и с неразгадани тайни, например тайния тунел. Това е величествено райско кътче. Отпътуване за мястото на настаняване. Вечеря и нощувка.
2 ден
Закуска до 08:00ч, след което се отправяме към Канинска екопътека. Тя се състои от два кръга. Малък кръг - започва от с. Горно Дряново, преминава през ждрелото и каскадата на Черна река и завършва в с.Горно Дряново. Голям кръг - с дължина 13км и включва преминаване през селата Скребатно, Горно Дряново, Лещен и Ковачевица, като начална и крайна точка може да бъде всяка една от тях. Екопътеката съдържа няколко труднодостъпни екстремни места, които чрез специални съоръжения - дървени стълби, парапети, стъпала и въжета могат да бъдат преминати. Ще изберем един от вариантите на пътеката - малкия кръг. Ще посетим и с.Ковачевица. Ще разгледаме и скалния феномен Козия камък. Това е скално образувание с площ от 300кв.м., на което са издълбани около 120 дупки с еднакъв диаметър и дълбочина. Дупките са разположени в определени геометрични редове, наподобяващи звездна карта. В този мегалитен комплекс може да се видят и много други неща. От тази местност се открива невероятно красива панорама към прочутите "Каялийски скали". Древногръцкият историк и философ Херодот сочи именно този дял на Родопите като вероятно място на Дионисиевия храм , светилището на тракийското племе беси. Има и още една местност, която си заслужава да се види а това е "Синия вир"- ждрелото на река Канина. Отпътуване за мястото на настаняване. Вечеря и нощувка.
3 ден
Закуска. Отпътуване в посока с.Долно Дряново. Ще посетим едно от най-старите мегалитни светилища в страната ни - "Градището". На входа на светилището има малък атракцион, където всеки от нас можа да се позабавлява като се превърне в "Тарзан", преодолявайки въжения мост и други препятствия на мястото. "Градището" представлява каменен ансамбъл от гигантски профили на мъже, костенурки, змии, риби и птици. Това е древно и праисторическо светилище, което е поне на 7000г (по старо и от Перперикон). Предназначението на въпросните долмени за древните траки е било като астрономически съоръжения. Служили са за наблюдаване и измерване на движението на слънцето и небесните тела, както и за отчитане на годишните времена. Скалната арка мегалит (местните я наричат "промушвачка","мушилка") продължава да се използва за извършване на култови тракийски обреди за лекуване на женско безплодие, преговаряне на неми деца и прохождане на сакати. Чистилището поразява с внушителните си размери и своята мистичност. От това място тръгва екопътека, която се спуска към Каньона на река Бистрица. Изградени са дървени стъпала и е обезопасена. Гледките са уникални по своята красота.
След обяд отпътуване за Варна. Пристигане след полунощ.