Симфоничен концерт с австрийска музика
Диригент Божидар Абрашев
Солисти Терезе Малер - мецосопран
Джонатан Флорил - пиано
Програма:
Густав Малер - Симфония №5 в до диез минор - ІV
част - Adagietto
В. А. Моцарт - Концерт за пиано и оркестър №20 KV 466
Густав Малер - Песни за мъртвите деца
Диригентът Божидар Абрашев е роден в София в семейство на музиканти. Син е на известния български композитор,
професор в НМА - София и министър на културата в периода 2001 - 2005г проф. Божидар Абрашев.
Завършил е НМА "Проф. Панчо Владигеров", където е защитил и докторска дисертация. Негови преподаватели по композиция са проф. Александър Райчев и проф. Георги Костов, по оперно-симфонично дирижиране проф. Иван Маринов, проф. Борис Хинчев и доц. Атанас Варадинов и по хорово дирижиране - проф. Лилия Гюлева и проф. Крум Максимов.
Защитава докторантура към Univeritat fur Musik und darstellende Kunst - Виена. Успоредно завършва Приложна психология към УМБАЛ "Св. Георги" гр. Пловдив, както и I и II ниво по хипноза и хипнотерапия, към БАХ, София и Практически курс по
хипноза и хипнотерапия при проф. Соломонович.
Работил е като диригент в ОФД - Пловдив. Като диригент е гастролирал на различни сцени в Прага, Будапеща, Брюксел, Антверпен, Виена, Москва, Тула, Охрид, Битоля, както и в България. От 2012г има концерти с Mahler Philharmoniker във Виена. От 1996г досега в качеството си на пианист, органист и чембалист реализира множество концерти, включително и на своя авторска музика.
Носител е на Специална награда на конкурс по реторика към СУ "Св. Климент Охридски" (1998), Специална награда на конкурс за млади композитори в град Шимоносеки, Япония (1987), Първа награда на СБК на конкурс по композиция в гр. Ловеч (1086), Носител на почетен знак, медал от Славянски Фонд - Русия, за
изключителен принос в отношенията между България и Руската Федерация. От 2004г е член на СБМТД, а от 2010 е член на Съюза на българските Композитори. От 2012 е член и участник във Vorstand der Mahler Philharmoniker - Виена. От 2012 е член на Австрийския съюз на композиторите. В момента работи като диригент на Градския хор от гр. Баден.
Освен диригент, Божидар Абрашев е изявен композитор. Автор е на множество камерни, симфонични и хорови произведения, между които две симфонии, песните "Seufzen einer schwarzen
Perle", написана върху собствен текст и "Прощално" по стихове на Никола Вапцаров, за сопран и симфоничен оркестър. Автор на редица камерни и солови пиеси за пиано, орган, флейта, виолончело и други инструменти. Много богата дейност извършва също в областта на литературата. Божидар Абрашев е автор на стихотворения, повести, разкази и новели, между които "Синдромът на Лем", "Вятърните мелници от притихналия фронт", "Разкази от борови връхчета", "Хотел Калиакра". Автор на редица научно-музикални публикации, между които "Малеровите симфонии като архитектурни архитипове" и други.
Драматичното мецосопрано Терезе Малер е внучка на именития
австрийски композитор Густав Малер (1860-1911) - един от най-големите симфоници от края на 19 и началото на 20 век.
Терезе Малер е президент на Малер филхармонично дружество във Виена и артистичен директор на Залцбургския фестивал Voice.
Родена в Констанц през 1983г, на границата със Швейцария, учи в Берн и Ню Йорк. В САЩ пребивава 6 години, след което се установява във Виена. Специализира пеене при Монсерат Кабайе, Анна Рейнолдс, Nico Castel и Enza Ferrari.
Неотдавна (през юни 2013г) успешно дебютира в Карнеги Хол и
Концертхаус Виена.
Специално за Карнеги Хол тя се представя с пълния цикъл песни на Густав Малер и Рихард Вагнер (Wesendonck Lieder).
Терезе Малер се радва на успешна международна кариера като
изключителен интерпретатор на романтичната песен и е търсена изпълнителка за много оперни и концертни фестивали.
Акценти от предишните ѝ сезони включват изяви в Мурс Opera House в Хюстън, Merkin Hall и Carnegie Hall в Ню Йорк, Auditorio де Сарагоса, Great Hall на Leopoldskron Palace и Alte Residenz в Залцбург, Berner Münster, Opernhaus Аарау, Rathaus Murten, Schloss Rosenegg и Концертхаус Fischingen, Wolkenstein Saal в Констанц, Teatro Lirico Спериментале ди Сполето, Filarmonica Каса де ла Música в Кито и с филхармония Малер в Wiener Konzerthaus във Виена.
Едни от най-ярките ѝ превъплъщения са ролите на Амнерис от АИДА, Сантуца от СЕЛСКА ЧЕСТ, Адалджиза от НОРМА, Далила, Кармен, Шарлота от ВЕРТЕР и Дулцинея от ДОН КИХОТ на Масне, както и водещи роли от ПРЪСТЕНЪТ НА НИБЕЛУНГА на Вагнер, Октавиан от КАВАЛЕРЪТ НА РОЗАТА на Р. Щраус и други.
Пианистът Джонатан Флорил е на 24 години. Неотдавна той
триумфира в Ню Йорк като носител на Първа награда от 59-тия конкурс за пианисти на името на Фредерик Шопен и свири в Карнеги Хол. Репертоарът му е огромен и включва композиции от 4 века! В творческата си биография има над 500 изнесени
концерта в Европа и Америка. Свирил е на най-престижните световни сцени, вкл. Карнеги Хол, Концертхаус Виена, Залцбург, Мадрид, Лион, Хюстън, Калгари, Хамбург и много други.
Роден в Еквадор, учил в Ню Йорк, лауреат на над 30 конкурса.
Дебютът му на голямата сцена е в родината му с изпълнение на
Първия концерт за пиано и оркестър от Чайковски с Еквадорската филхармония под диригентството на легендарния маестро Пиеро Гамба.
На 16-годишна възраст получава наградата на Харолд и Хелън Шонберг - пълна стипендия за обучение в престижния музикален колеж в Манхатън - Ню Йорк, където се дипломира наскоро с отличие. Успоредно с обучението си по пиано завършва и курс по чембало. Специализира в майсторските класове на Жак Рувие, Арие Варди, и Ан Шайн - ученичка на великия Артур Рубинщайн.
След изключително успешния му Вагнеров рецитал в Палау де ле Артс Рейна София, Испания, където Маестро Лорин Маазел е музикален директор, критици го определят като много талантлив пианист - "невероятно чудо", заради неговата изключителна музикална дарба, комбинирана с професионална искреност, стилно изпълнение и виртуозна техника.
Негови изпълнения са записани и се излъчват по Испанската
национална телевизия и други престижни Радио и телевизионни канали. И той като Терезе Малер пребивава 6 години в САЩ, след което се установява във Виена.
Балет "Шехерезада"
Най-новото балетно заглавие в афиша на Държавна опера - Варна, по мотиви от приказките "Хиляда и една нощ". Премиерата се състоя на 17 март т.г.
По музика на Римски-Корсаков и музикален колаж на Buddha Bar. Хореографията е дело на балетмайсторката Боряна Сечанова - директор на балет "Арабеск". Сценографията е на Борис Стойнов, а художник на костюмите е Цветанка Петкова-Стойнова. В спектакъла участва балетната трупа на Държавна опера - Варна.
Либретото на спектакъла е разработено от Боряна Сечанова и включва класическото балетно произведение в съвременна рамка, т.е. действие, случващо се в едно съвременно семейство. Спектакълът е изграден в неокласически стил, което дава възможност на балетистите да изявят не само танцовите си, но и артистични умения. Ефектното сценографско оформление прави спектакъла атрактивен като същевременно остава вярно на историческата епоха. Спектакълът е адресиран най-вече към младежката аудитория. Съчетаването на класическата музика с модерния етно стил на Buddha Bar допълнително привлича публиката. Разбира се, това би било едно прекрасно преживяване и за зрелия зрител, който познава добре класическото произведение на Римски-Корсаков. Съвременният сюжет дава възможност за естествен и атрактивен колаж на модерната музика с класическото произведение на Римски Корсаков и допринася за запознаването на най-младата публика с едно от най-добрите произведения на руския композитор от 19-ти век.
Спектакълът прави съпоставка между класическия приказен сюжет със съвременния бит. Това определено увлича зрителите и ги насочва към непреходните ценности на живота. Фабулата на спектакъла "разказ в разказа" би могла да се определи и
като съвременна притча за доброто и злото, за мястото на личните отношения и техния отзвук в социума. Мъдростта на източните приказки, че любовта е по-силна от омразата и смъртта е актуално послание и днес. И то трябва да се чува,да се коментира и да се превърне във философия на днешното поколение.
Убедително пресъздават това послание балетните артисти на
Варненската опера - солистите Евгения Минкова, Румен Стефанов, Денко Стоянов, Мартин Чикалов и Илияна Славова. Те интригуват с проникновените си превъплъщения.
Несъмнено в сички показват най-добрата страна от своя артистичен и драматичен талант, защото знаят, че да се танцува в спектакъл на Боряна Сечанова е истинска привилегия.