Диригент: Пьотр Сулковски
Солист: Людмил Ангелов
С участието: Симфоничен оркестър при Държавна опера - Варна
В програмата:
Ф. Шопен - Концерт за пиано №1
А. Дворжак - Симфония №9 - "Из новия свят"
Пьотр Сулковски е диригент, изпълнителен и артистичен директор на Варминска и Мазурска филхармония. Той притежава богат оперен опит като диригент и като артистичен директор на Краковската опера, музикален директор на оперен фестивал Уайлдвуд в Литъл Рок, щата Арканзас (САЩ). Подготвя редица оперни премиери, включително и световни. През 2008-2009 г. работи като заместник-директор на Полския радио хор. От 2009 до 2011 г. е артистичен директор на Торунския симфоничен оркестър. От 2008 до 2014 г. е първия гост-диригент на Симфоничния оркестър в Тулса, Оклахома (САЩ).
Сулковски си сътрудничи с много оркестри и преподава дирижиране в Музикалните академии в Краков и Бидгошч. От 1993 до 2016 г. ръководи оркестъра на Държавно музикално училище "Ф. Шопен" в Краков, с което пътува до Франция, за да провежда образователни програми за младежите във Франция.
През 2010 г. в Памплона (Испания) той с голям успех подготвя премиерата на "Кармен" от Бизе с Orquesta Sinfonica de Navarra и Asociación Amigos de la Gayarre Ópera. Същата година подготвя и проекта по музика на Бетовен "Фиделио - спомен за холокост", който се провежда в основните полски градове. През 2011 г. в Испания, той поставя "Тоска" от Пучини заедно с Филхармоничния оркестър на Вармия и Мазурия. През 2012 г. със същия оркестър и солист Едуард Кунц, започва серия "Велики концерти за пиано" във Варшава. През 2011 г. получава докторска степен, през 2015 г. е хабилитиран доктор и през 2017 г. - доцент по музикални изкуства. През 2016 г. води много концерти с победителите в Международния конкурс за цигулари "Х. Виенявски" в Полша и на Международния фестивал за цигулари в Санкт Петербург с Максим Венгеров. С Националната филхармония прави записи с изключителните солисти на Метрополитън опера - Александра Курзак, Артур Ручински и Рафал Сивек.
Сулковски е член на Програмния съвет на Радио Олщин (2012-2016 г.), заместник-председател на борда на Полската филхармония. Получава награда от Президента на Олстин - статуетка на Св. Джеймс в областта на културата за 2012 година. През 2013 г. "Вармия и Масурия бизнес клуб" му връчват титла и статуетка за популяризиране на класическата музика сред жителите на техния регион. През 2014 г., дирижираната от Сулковски филхармония получава статуетка Laurel "Най-доброто от най-доброто" за постижения и успехи в национален и световен мащаб на Вармия и Масурия. Той е отличен с медал Gloria Artis от Министерството на културата и националното наследство. През 2015 г. е награден от губернатора на Вармия със статуетка Пегас за творчески постижения в областта на културата. Удостоен е със сребърен кръст за заслуги през 2016 г., а през 2017 г. получава наградата на Президента на Олщин "Феликс Новаевски" в областта на музикалните изкуства.
Людмил Ангелов (пиано) е роден във Варна, Людмил Ангелов завършва Държавната музикална академия "Панчо Владигеров". Негови учители са Виктория Спасова, Людмила Стоянова и изключителният педагог Константин Станкович. Носител е на награди от международните конкурси "Фр. Шопен" (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция).
Популярен на петте континента, Людмил Ангелов е изнасял рецитали, камерни концерти и е бил солиcт на реномирани оркестри, под палката на световноизвестни диригенти. Свирил е в Берлинската Филхармония, "Музикферайн" във Виена, "Концертгебау" в Амстердам, "Плейел" и "Гаво" в Париж, "Линкълн Сентър" в Ню-Йорк, "Ла Скала" в Милано, "Алтеопер" във Франкфурт, "Херкулес" в Мюнхен, BOZAR в Брюксел, KKL в Люцерн, Операта в Монте Карло, Цюрихската опера, "Аудиторио Насионал" в Мадрид, залата на Московската консерватория, Националната Филхармония във Варшава, KBS в Сеул и много други. Записвал е за фирмите RСА, Gega new, Pentatone, Danacord, Non Profit Music, Toccata Classics, Hyperion, Vela Records и Virginia Records. Негов диск с творби от Шопен е удостоен от Националния Шопенов Институт във Варшава с "Grand Prix du Disque Chopin". През 2016 британската фирма Hyperion издава звукозаписната премиера на Концерт за пиано и оркестър Оп. 3 от Мориц Мошковски, записан от пианиста с Оркестъра на ВВС в Глазгоу.
Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, Людмил Ангелов е изпълнявал многократно Интеграла на клавирното творчество на този композитор и е чест гост на най-известните Шопенови фестивали.
От 1995 свири с цигуларя Веско Ешкенази, с когото изнасят многобройни концерти в престижни зали. Тяхното дуо записва 4 компактдиска, последният от които - "Танго" - бележи двадесетата годишнина на съвместната им концертна дейност.
Людмил Ангелов е носител на наградата Аполон Токсофорос и член-кореспондент на Кралската Академия на изящните изкуства в Толедо. През 2011 е награден от Министерството на културата на Полша с медал "ГЛОРИА АРТИС" за заслуги в популяризирането на полската музика по света, а през 2015 е удостоен с Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност. Преподава като почетен професор в Нов български университет, където ежегодно изнася и голям майсторски клас. Канен е за жури на международни конкурси, между които "Фр. Шопен" във Варшава през 2010 и 2015 г.