"Трите Каи"
Тип на програмата: еднодневен пешеходен поход
Място на провеждане: Камчийска планина
Тръгване от: гр. Варна
Програма:
Среща и събиране на групата - гр. Варна, частна автогара Младост (ул. Доброволци №7), 8:00ч сутринта; транспорт с автобус до с. Билка, начало на пешеходния преход.
Въпреки че маршрутът отстои само на стотина км. от гр. Варна, но по време на прехода ще се движим изцяло по планински терен - сред пасища, гори и скалисти върхове.
Малко след като излезем от селото и напуснем широкия коларски път, ще започнем изкачване към първия (и най-висок) връх от програмата - Коджа Кая. Веднъж достигнали билния ръб, пред нас ще се разкрие величествена панорама към другите две по-ниски Каи (скалисти върхове) и меандрите на яз. Цонево. Слизането от върха отнема доста по-малко време и не след дълго ще се озовем в подножието на второто предизвикателство - връх Орта кая. За разлика от предходното продължително катерене, тук изкачването е кратко, но съпроводено от неповторима гледка, която е трудно да опишем с думи. Слизането от Средната кая, както и самото изкачване, ще изискват повишено внимание от групата, поради по-стръмния терен.
Достигайки отново гората, ще се отправим и към последната - Уч кая, която е най-ниска от трите и не толкова стръмна. Изкачване ще предприемем само при наличие на достатъчно време и желаещи от групата.
Следва спускане през гора до главния асфалтов път, където трябва да ни чака автобусът за връщане.
Общ преход за деня: около 7-8ч.
Задължителна екипировка:
• Подходяща раничка;
• Удобни туристически обувки;
• Дъждобран;
• Дрехи - за еднодневен излет според сезона;
• Суха храна и вода за 1 ден (чешмите по маршрута не е сигурно дали ще работят).
"Скалните светилища на Шуменското плато"
Тип на програмата: еднодневен пешеходен поход
Място на провеждане: Шуменско плато
Тръгване от: гр. Варна
Програма:
Среща и събиране на групата - гр. Варна, частна автогара Младост (ул. Доброволци №7), 8.00ч сутринта. Транспорт с автобус до с. Хан Крум.
Повечето скални манастири в Шуменското плато са разположени в тесните клисури (наименувани "боази"), намиращи се над селата около платото - Дивдядово (вече квартал на Шумен), Хан Крум, Троица и Осмар.
Началото на нашето приключение ще започне от Ханкрумският боаз, а нашата първа цел - Хан Крумския скален манастир, известен още като Калугерската пещера. От селото ще поемем по коларски път сред селскотостопанските площи и след километър ще започнем плавно да се изкачваме по стесняващата се клисура. До входа на тази скална обител се достига по изсечени в скалата стъпала, поради което е наричана още "стълбената пещера". В срещуположния скален венец на Хан Крумския боаз, се намира втори скален манастир (наречен Килията), до който също ще се разходим.
След разглеждане и задължителната фото-почивка ще продължим през местността Кортулука към следващия боаз - Троицки, където се намира скалният феномен Момина скала. Тук на различни нива в 15 метровата скала са разположени скални килии и черква. Продължавайки по пътеката за хижа Букаците в Троицкия боаз, ще посетим и още една скална черква - Монастеря. Тя е разположена в естествена скална пещера, дообработена и разширена в миналото.
За финал ще се отправим към скалните светилища в Осмарския боаз. Там се намират скалната забележителност "Окото", Костадиновия манастир (кръстен на цар Константин Тих) и скалната църква Диреклията. Последната носи името си от двете изсечени в скалата колони (диреци), оставени от древните строители да крепят свода на църквата. До Костадиновия манастир ще достигнем по добре осигурена метална стълба с височина 7-8 метра. За съжаление входа на Диреклията също е на голяма височина от земята, но до нея няма изградена стълба, поради което достъпът е ограничен. За сметка на това съвсем на близо ще може да посетим една отделна монашеска килия, именувана Подковата поради своеобразната си форма. Тя е служила за убежище на монах - отшелник през епохата на Исихазма - 12-14 век.
В края на нашата разходка сред красивата природа и забравеното минало, ще се спуснем по горска пътека към с. Осмар, където ще ни чака автобусът за връщане.
Според легендите когато хан Крум нарежда да се изкоренят лозята, те са били запазени единствено тук, за лично ползване от хана. Така и до днес в селото все още се прави уникалното вино Пелин, примесено с ароматни билки от района. Транспорт до гр. Варна и край на програмата. Общ преход за деня: около 15км.
Задължителна екипировка:
• Малка раница;
• Удобни туристически обувки;
• Дъждобран;
• Дрехи - за еднодневен излет;
• Суха храна за 1 ден.