"Норма" от Винченцо Белини
Режисурата и сценографията са дело на Кузман Попов - главенрежисьор на Държавна опера - Варна, художник на костюмите е Ася Стоименова. На диригентския пулт застава един от най-талантливите български диригенти Иван Кожухаров, а диригент на хора е Цветан Крумов.
"Норма" е най-ценното, най-завършено и с най-висока художествена стойност оперно произведение на Винченцо Белини. Това е операта, в която най-ярко е изявен италианският стил, познат под името "бел
канто".
За Държавна опера - Варна е висока чест да има в репертоара си оп. "Норма", след първото й представяне в България през 1972 година именно на варненска сцена! Премиерата на сегашната постановка се състоя през лятото на 2016 година в рамките на Опера в Летния театър.
В ролята на Норма ще гостува сопраното Елиз Шарлебоа от Канада. В ролята на нейната съперница Адалджиза ще се представи солистката на варненската опера Силвия Ангелова (мецосопран). В образа на Полионе, за чиято любов се борят двете жени на сцената ще излезе солистът на Държавна опера - Варна Валерий Георгиев. Жрецът и баща на Норма ще изпълнява басът с впечатляваща международна кариера Деян Вачков. В спектакъла ще вземат участие Бойка Василева - Клотилда, Христо Ганевски - Флавио, както и прекрасните деца на Норма Белла Петрова и Борис Обрешков.
Светла, изящна лирика, романтична развълнуваност, поетично
съзерцание, меланхолия, печал и мечти - всичко това откриваме в
неповторимата по своята красота и изразителност музика на Белини.
Като следва традициите на италианското "белканто" (красиво пеене), наред със Скарлати, Чимароза, Паизиело, Росини и Доницети, Винченцо Белини пленява слушателите със своите бавни, широки и необикновено красиви мелодии.
"Трубадур" от Верди с Венцеслав Анастасов, Елиз Шарлебоа, Даниела Дякова, Валерий Георгиев и Деян Вачков в главните роли
Прекрасните оперни певци Венцеслав Анастасов, Елиз Шарлебоа,Даниела Дякова, Валерий Георгиев и Деян Вачков ще сепревъплътят съответно в ролите на Граф ди Луна, Леонора, Азучена, Манрико и Ферандо.
Режисурата е дело на главния режисьор на Държавна опера - Варна Кузман Попов. На диригентския пулт ще застане младият диригентСтефан Бояджиев. Диригент на хора - Цветан Крумов. В останалите роли ще се представят Благовеста Статева, Владислав Владимиров, Людмил Петров и Анатоли Романов.
След постановката на "Риголето", Верди се връща в Бусето, за да работи над нова опера. Пиесата, която композиторът избира е"Трубадур" - дебют на младия испански драматург Антонио Гутиерес. В драмата на Гутиерес историческите събития представляват общия фон, върху който се развива измислената, заплетена интрига.
Основните участници в нея са: циганката Азучена, откраднала детето на граф ди Луна, за да отмъсти за смърттта на своята майка; синовете на графа - Манрико, възпитан от Азучена и младият граф ди Луна - врагове, които не знаят за кръвната връзка помежду си; Леонора, любимата на Манрико, към чиято ръка се домогва неговият брат. Дуелът, отвличането от манастира, битките и накрая смъртта на всички положителни герои - тези трагични образи, невероятниситуации, както и целият мрачно-протестен тон в пиесата ядоближават до романтичните драми на Виктор Юго.
Както и в по-ранните си опери, в "Трубадур" Верди не се стреми към пресъздаване на историческата обстановка. Всички събития, които стават на сцената, за него са само повод да пресъздаде ярко идълбоко душевната драма на действащите лица. И той постига това с цялата сила на зрялото дарование.
В творчеството на Верди, "Трубадур" стои най-близо до оперите,написани по сюжети на Юго. Мелодиите на тази опера са пълни със страст, гняв, гореща мъка, а понякога - с нежна, възвишена лирика. Именно тези мелодии, пронизани от народопесенни интонации са завоювали нейната огромна популярност.
Успехът съпътства "Трубадур" още от първата постановка (Рим,Театър "Аполо", 19 януари 1853). Тибър, излязъл от бреговете и залял съседните на театъра улици, не спира публиката, жадна да чуе новата опера на Верди. От девет часа сутринта многобройна тълпа обсажда театъра. Спектакълът предизвиква общ възторг. Скоро след това "Трубадур" е поставен с триумфален успех в Париж, Лондон, Петербург и в други градове на Европа.
Спектакълът се изпълнява на италиански език с надписи на български и английски език.