На 6 Октомври заповядайте на предсезонна премиера в Държавна опера - Стара Загора - "Севилският бръснар" от Джоакино Росини. Режисьорът Славчо Николов поставя операта в оригиналната и версия на италиански език заедно с младия и талантлив диригент Димитър Косев и хореографа Ромина Славова. Художник на декора е Александър Гьошев.
В ролята на Фигаро ще имате изключителното удоволствие да видите младият и изключително талантлив солист на Държавна опера - Стара Загора Валери Турманов. Целият състав на представлението е звезден - Граф Алмавива е Николай Моцов, Розина е Петя Петрова, Доктор Бартоло е Евгений Арабаджиев, Дон Базилио - Пламен Кумпиков, Берта - Михаела Берова, Фиорелло е Теодор Петков, Амброжио - Драгомир Христов, Нотариус Лаженест - Александър Желев, Офицер - Любомир Петков, Клеветата - Петя Вънева, оркестър, хор и балет на Държавна опера - Стара Загора.
"Севилският бръснар" на Росини и "Травиата" на Верди са най-любимите на старозагорската публика постановки. За 90те години от създаването на Операта в града ни те са най-често играни на сцената й. Операта "Севилският бръснар" от Джакино Росини е поставена в Града на липите за първи път на 4 декември 1927г. Следващите премиери са на 3 януари 1945г, 19 ноември 1957г, 29 април 1972г, 18 септември 1980г, 20 май 1991г, 9 октомври 1998г. Последната премиера на "Севилският бръснар" на сцената на операта в Стара Загора бе на 13 юли тази година.
Операта най-напред се наричала "Алмавива, или напразна предпазливост", тъй като опера със заглавие "Севилският бръснар" вече била написана от Джовани Паизиело, автор на повече от 100 опери. Росини изпитвал уважение и не желаел да причинява огорчение на възрастния композитор. Либретистът Чезаре Стербини преработва значително комедията на Бомарше. Тя загубва доста от своята сатирична и изобличителна сила. Така например, граф Алмавива от типичен представител на аристокрацията се превръща в симпатичен влюбен младеж. Но Стербини, като добър познавач на сцената, прави едно сполучливо либрето за комична опера.
През 1816г 24-годишният Джоакино Росини за рекордно кратък срок написва и поставя своята опера, което го представя като талантлив оперен драматург, достоен последовател на Моцарт и на най-хубавите оперни традиции в италианската опера-буфа.
"Севилският бръснар" е истински реалистична музикална комедия. Любопитна е сценичната съдба на тази опера. На премиерата, състояла се в Рим на 20 февруари 1816г тя се проваля. За този неуспех допринасят и привържениците на Паизиело, които устроили шум и бъркотия в залата, за да попречат на публиката да възприеме спокойно новата опера. Но още на третия спектакъл "Севилският бръснар" попада в числото на тези музикални произведения, които никога не остаряват. На времето един от вестниците в Рим пише: "Ако на премиерата "Севилският бръснар" не срещна одобрение от публиката, то втория път и на следващите спектакли той бе оценен по достойнство и предизвика такъв ентусиазъм, че целият театър се тресеше от възгласите "E viva!" по адрес на маестро Росини. Неколкократно викан на сцената след спектакъла, той най-накрая бе отведен в къщи при светлината на стотици факли".
Сложна и заплетена история се получава, когато искаш да спечелиш любовта на момиче, а целият свят е против теб. На помощ на граф Алмавива да завладее сърцето на любимата Розина идва Фигаро. Той е ненадминат специалист по връзките с обществеността, маркетинга и рекламата! Още е сватбен агент, сватовник, психотерапевт от Севиля, Испания. Фигаро умее да дава съвети по писане на любовни писма, по актьорско майсторство и други, той е сценарист, актьор и режисьор от класа - едновременно в спектаклите на своя живот и на живота на другите. Фигаро умее да прави сложни, но здрави връзки - на богатите с бедните, на влюбените - с коравосърдечните, на невинните - с интригантите. Фигаро извлича лична полза за себе си, но и всеки получава това, което иска - в операта "Севилският бръснар" по пиесата на Пиер дьо Бомарше и музика на Джоакино Росини
Този спектакъл надгражда художествено предишния едноименен, поставен на самата сцена на операта и предназначен за деца от 7 до 15 години. Той е създаден с подкрепата на Община Стара Загора, а премиерата е на 17 април 2013 година. Малките зрители, включени в различни номера и заедно със самите певци-актьори, на сцената преживяваха в тези спектакли чудото, наречено "опера".