Оперите "Джани Скики" и "Сестра Анджелика" от Джакомо Пучини ще може да гледате на сцената на Държавна опера-Стара Загора на 12 юни от 19 часа. Български и американски музикални творци ще подготвят спектакъла, който е част от програмата на 16-тото издание на Лятна музикална академия - резултат от дългогодишния опит на продуцентска компания „Варна Интернешънъл“ в организирането на мащабни музикални проекти в САЩ, Израел, България и много държави от Европа.
Диригент на спектаклите е Диан Чобанов, режисьор – Самюел Мънго, сценограф – Борис Стойнов. В спектакъла участват солистите - Николай Бачев, Коринтия Симс, Дженифър Луикен, Дориан Дилард, Йозеф Ривър, Хийтър Хейл, Джейкъд Уил, Момчил Миланов, Кейтлин Тесла, Сам Мънго, Александър Веселинов (в операта "Джани Скики") и Маделин Кейн, Дженифър Луикен, Кателин Тесла, Мариса Милър, Кристина Еванс, Хийтър Хейл, Келси Къмингс, София Димитрова, Линдси Молър (в операта "Сестра Анджелика"), още - оркестър и хор на Държавна опера – Стара Загора.
Музикални събития ще има в София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Добрич и Солун, последното е на 13 юни. Програмата на Лятната музикална академия включва диригентска и оперна академия, на финала на които ще бъдат представени забележителни творби от световната музикална съкровищница, клавирен курс и концерти. Партньори през тази година са Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“, Симфоничният оркестър на Пазарджик, община Добрич, представителният смесен хор „Морски звуци“ - Варна, хоровият състав на Лятната музикална академия, Старозагорската опера и Българското национално радио.
През 2008г със „Сестра Анджелика" и „Джани Скики" от Джакомо Пучини Държавна опера- Стара Загора даде възможност на студенти на НМА „П. Владигеров" да покажат своите умения на професионална оперна сцена. Повече от 40 млади оперни певци се изявиха в двете камерни заглавия под диригентската палка на Григор Паликаров - един от водещите диригенти на Софийската опера и балет. Двете заглавия са показани на сцената на Националната опера на 17 юни 2008 г. Заповядайте на 12 юни в Държавна опера-Стара Загора, за да подкрепите младите таланти от САЩ и България!
За трети път в три поредни месеца "Фантомите на мюзикъла" в Стара Загора?! Не, няма да е същото. Всеки път е различно. И този път ще бъде различно. Така е по замисъл, концепция и реализация на режисьора Георги Динев. И по емоцията, с която участва всеки един от изпълнителите в този красив концерт-спектакъл.
В изданието на 14 юни /неделя/ от 18 часа на сцената на Операта ще имате удоволствието да видите изпълнения на Милица Гладнишка, Весела Морова, Деси Стефанова, Яница Нешева, Марк Фаулър, Милко Михайлов, Георги Динев, Камелия Стойчева….и още нещо /някой/. Името му е Милен Шопов. Ето и част от поканата му към вас – нашите зрители и приятели: „Истински щастлив съм да приема отправената до мен още преди месеци покана на тенора-режисьор Георги Динев и да изляза на наистина високата сцена на Старозагорската опера и да съм част от концертния спектакъл „Фантомите на мюзикъла“. Фрагментите от мюзикъла “Jersey Boys” са специално разписани за оперен оркестър от композитора Георги Андреев– един от най-добрите в бранша у нас, а и въобще.
Освен прекрасните солисти, в концерта-спектакъл „Фантомите на мюзикъла“ участват още хор и балет на Държавна опера-Стара Загора. Автор на костюмите и консултант грим, прически и аксесоари е Златна Михайлова. Оркестърът на Държавна опера-Стара Загора е под диригентството на Маестро Любомир Денев и създава неизразима атмосфера с качествен звук и стилно присъствие.
Защо толкова хора по света харесват мюзикъла? Защото той дава сигурният ефект на „щастливото хапче”. Действа като магнит за търсещите щастливият край на приказката. Един театрален историк разказва, че по времето на голямата депресия в САЩ само сцените са успявали да вдъхнат надежда и упование. „Там беше единственото място, където можеше да мечтаеш”, пише в едно писмо Джуди Гарланд, вечната изпълнителка на Дороти от „Магьосникът от Оз“. Нейното жизнерадостно излъчване трябвало да повлияе на потиснатите от грижи и безизходица хора. И днес киното продължава да използва тези инструменти на масово внушение. Въпреки възхода на филмовата индустрия след Втората световна война сцените на Бродуей от своя страна откриват и създават филмови звезди и продължават да се конкурират и най-мащабните филмови продукции.
Днес основните критики към бродуейските продукции са свързани със значителните финансови ресурси, изразходвани за екстравагантни костюми, техника, музикални ефекти, огромните танцови състави и всичко, изграждащо магическия свят на мюзикъла. Отговорът на продуцентите е кратък, изчерпателен и циничен: „Цената на щастието е висока.”