Офертата, която разглеждате, е изтекла! Вижте други оферти:
За малко изпусна тази оферта! Абонирай се по e-mail, за да не пропускаш новите оферти!

Балетният триптих "Балет без граници" - на 16 Ноември, в Държавна опера

Балетният триптих "Балет без граници" - на 16 Ноември, в Държавна опера

Държавна опера - Стара Загора ви кани на второто представяне на този балетен триптих от съвременни творби! В една вечер ще видите авторските спектакли на трима успели по света български хореографи - Христиан Бакалов, Калоян Бояджиев и Владимир Ангелов. Обединяващото заглавие включва както идеята за изкуството без географски бариери, така и за творческата свобода в съвременния танц!

Гледайте "Балет без граници" на 16 Ноември от 19:00ч 15 лв вместо 20 лв Разграбено
Повече за спектаклите
"Ода"
Хореография, сценография, костюми, осветление: Христиан Бакалов

Музика: "Есенна елегия" на Панчо Владигеров, "Vide cor meum" на Патрик Касиди, "Болеро" на Морис Равел, "Bleu Booknotes" на Макс Рихтер

Участват: Мартина Префетто, Фиорди Лоха, Фредерико Пинто, Франческо Калипари, Франческо Салпиетро, Александър Марков, Калин Любенов, Марсело Молина, Ивайло Янев, Рикардо Тучинарди, Александра Остатек, Анджела Йоану, Алесандра Месса, Федерика Оттавиано, Валерия Маттина, Силвиа Банго, Елизабет Ризнар, Анемике Брус, Кодзуе Донака, Зорница Петрова, Елени Марку, Евелина Вшоуек, Христиан Бакалов

"Picture Perfect/Съвършена картина"
Хореография: Калоян Бояджиев (Норвегия)

"Всъщност това е жаргонен израз, който се използва, когато се прави фотография. Фотографираният трябва да замръзне в идеалната поза, да е усмихнат, привлекателен, сякаш позира за корица на списание. Идеята е провокирана от значението, което модерното общество отдава на външния вид и бясното желание на хората да изглеждат като супер модели. Обществото е забързано, прави си изводите за един човек от моментното впечатление, без да си прави труда да го опознае. Никой не се интересува какъв човек си, а как изглеждаш.На това се дължи и стремежът към перфектния вид. Красотата се свежда до определен стандарт, а за мен тя е сложно понятие, нещо което не се поддава на шаблонизиране. Измежду предложените от мен заглавия, това е хореографията, на която се спря Силвия Томова. Винаги се опитвам да правя хореографии с нечетен брой танцьори и тази творба не прави изключение - участват седем изпълнители. Музиката е електронна и минималистична, представлява колаж, който сам съм подбрал" - споделя хореографът Калоян Бояджиев. Хореографията, която се показва в Стара Загора, е първата авторска творба, с която Калоян се представя пред българска публика.

"какаФония"
от Бах до Бейби Шарк

Закачлив и смущаващ анти-балет в един акт

Хореография, режисура и драматургия: Владимир Ангелов (САЩ)

Музика: колаж от барокови и класически музикални деликатеси от Йохан Себастиян Бах, Антонио Вивалди, Георг Фридрих Хендел, Волфганг Амадеус Моцарт, Людвиг ван Бетховен и Атонин Дворжак, интерпретирани и модернизирани от редица съвременни композитори.

Новата балетна продукция, озаглавена "какаФония", е едноактна сюжетна комедия в стила на съвременен танц-театър. Историята разказва за една млада жена - кака Фония, която попада в какафония от неочаквани обстоятелства и епизоди на път за една ежедневна задача. Преминавайки през редица премеждия, тя успява да постигне скромната си цел, като междувременно научава много неща за хората с които се сблъсква, както и за самата себе си. Тя също намира нови приятели които и помагат и променят нейния мироглед за живота.

Тази нова творба е създадена специално за балетната трупа на Стара Загора, и през лятото бе нейната международна и премиера. Хореограф, режисьор и автор на оригиналното либрето и драматургия е Владимир Ангелов. Танцовата лексика, движенческият стил и хореографията на Ангелов за новата постановка е компилация от различни танцови жанрове през вековете. В творбата са включени класически, нео-класически, съвременен и джаз балет, спортни танци, български народни танци, арабски национални танци, американски хип-хоп, модерен танц, танцтеатър и физически театър. Музиката включва барокови и класически популярни музкални теми, които са осъвременени, джазирани и електронизирани от съвременни композитори.

Относно новата постановка Ангелов споделя, че "Новата хумористична творба е какафония от танцови стилове, полифония от контрастни идеи и симфония от оптимизъм и надежда." Той допълва, че някой от неговите вдъхновения идват от гръцкия античен философ Аристотел, който споменава, че един добър спектакъл трябва да плени зрителите емоционално и да "накара публиката да се смее, да плаче и пак да се смее" в рамките на един час.

"В сферата на хореографията, комедията наистина представлява огромна трудност и е добре познат творчески парадокс" - Ангелов продължава - "По-лесно се създават трагедии и драматични танци, отколкото комедии и произведения с чувство за хумор, които са уникални и рядкост в репертоара на балетните трупи по света."

Условия на офертата:

  • Валидност на ваучера: 16 Ноември 2021 (Вторник).
  • В залата се допускат само зрители със зелен сертификат.
  • Ваучерът служи за билет и след получаването му е необходимо да резервирате конкретно място в залата. Това можете да направите чрез Grabo.bg - от страницата "Моите ваучери".
  • Необходимо е да покажете QR кода на ваучера преди началото на събитието, за да бъдете допуснати в залата.
  • Балетният триптих "Балет без граници" се представя на 16 Ноември (Вторник) от 19:00ч, в Държавна опера - Стара Загора.
  • Конкретните места, за които офертата важи, може да видите в приложената интерактивна схема.
  • Държавна опера - Стара Загора е одобрена и сертифицирана като безопасна среда от Центъра за изпитване и европейска сертификация. При провеждането на събитието ще бъдат спазени всички противоепидемични мерки.
  • Всички други глобални условия на Grabo.bg
Задай въпрос

Осигурено от Държавна опера - Стара Загора

Държавна опера - Стара Загора е на извънстолична опера в България. Рождената ѝ дата е 1 Юли 1925 година, когато е премиерата на операта "Гергана" на Маестро Георги Атанасов. През 1928г се нарича Районна опера - Стара Загора. В първото ѝ ръководство влизат Димитър Христов (директор и художествен ръководител), Светослав Николов и Георги Михайлов. От месец септември 1931г Районната опера се преименува на Южнобългарска районна опера - Стара Загора. На 14 Май 1934г Операта е наречена Старозагорска общинска опера. През 1942г Общината предоставя за репетиции на Операта бившата сграда на Радио Стара Загора, срещу Градската градина (днес Универсален магазин). Важен момент в историята на Старозагорската опера е 1946 година, когато държавата, която до този момент частично е подпомагала дейността ѝ, оценявайки приноса ѝ за българската култура, изцяло поема нейната издръжка.

През 1971 година е открита новата модерна сграда на операта по проект на арх. Михаил Соколовски, арх. Борис Камиларов и арх. Цанко Хаджистойков. Това е първата сграда в България, строена специално за опера. По-голямата и модерно оборудвана сцена създава нови възможности за реализация на оперните спектакли. При гостуването на делегация музикални дейци от Великобритания, гостите са удивени, че по това време в България може да бъде изградена съвременна оперна сграда, тъй като в Лондон още няма такава. Това е оповестено и в тяхната преса.

През 1967 година в Стара Загора за първи път се провеждат Декемврийски музикални дни. След откриването на новата страда през 1971 музикалният празник прераства във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ). В него участват българските оперни театри, балетни трупи; до 90-те години се провеждат и няколко издания на Националните прегледни на българското музикално-сценично изкуство, а днес се предлага и съпътстваща концертна програма. Вече 50 години ФОБИ е специализиран музикален фестивал със собствена физиономия. В дните на ФОБИ има рецитали, теоретични конференции, дискусии, семинари, открити обсъждания на постановки и други.

В рамките на фестивала са гостували най-големите имена на българската опера - Николай Гяуров и Димитър Узунов, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова, Николай Гюзелев и много други български и чуждестранни изпълнители. По инициатива на старозагорската музикална общественост се учредява и връчва Национална награда на името на Христина Морфова, която през годините е присъждана на Анна Томова-Синтова, Стефка Минева, Евдокия Здравкова-Хорозова, Веселина Кацарова, Гена Димитрова. В дните на Фестивала на старозагорска сцена са гостували с оперни постановки Пражката национална опера, Операта от град Парма (Италия), оперните театри от Братислава (Словакия), Лодз (Полша), Яш (Румъния), Кишинев (Русия), световноизвестният Детски театър на Наталия Сац от Москва, балетните състави на Ленинград, Московският класически балет, Кирковският балет, Националният балет на Куба, Кралският балет на Дания, Балетът на "Гранд Опера" - Париж, Учебният оперен театър на университета в Питсбърг, Пенсилвания.

През 1991 сградата на Операта е унищожена от пожар. След дълги години на събиране на средства за възстановяването ѝ, включително чрез дарителски сметки от родолюбиви граждани, най-после, с изключителното финансово съдействие на Община Стара Загора, ремонтът приключва и на 5 октомври 2010г (Денят на Стара Загора), с премиерата на операта "Кармен" от Жорж Бизе, отново се отварят вратите на най-красивата оперна сграда в България.

Днес Старозагорската държавна опера е театър с обширен репертоар, включващ оперни, оперетни, балетни и детски спектакли, мюзикъли. Ежегодно се осъществяват четири премиери, поддържа се репертоар от около 15 заглавия и средно на година се изнасят 100 спектакъла, които се гледат от над 40 000 хиляди зрители. Старозагорската трупа се радва и на международно признание, гостувала е на сцени в Полша, Русия, Румъния, Гърция, Кипър, Австрия, Германия и Италия, Испания и САЩ.

Със Старозагорската опера са свързани множество значими български творци, но особено ярко се открояват диригентите Ромео Райчев и Димитър Димитров, имената на редица певци - Борис и Димитър Христови (тенори), Тодор Мазаров, Тоско Илиев, Павел Манолов, Георги Белев, Георги Енев, Миньо Минев, Николай Стоилов, Елисавета Йовович и Катя Спиридонова, Лиляна Цанкова и Милкана Николова, Анна Томова-Синтова, Стефка Минева, Веселина Кацарова и много други, разнасяли и разнасящи българската певческа слава по всички кътчета на планетата.

Офертата е осигурена от Държавна опера Стара Загора, ЕИК: 123089870 (Държавна опера - Стара Загора).
Балетният триптих "Балет без граници" - на 16 Ноември, в Държавна опера
Цена: 15 лв

Не изпускай предложенията на
Държавна опера - Стара Загора

Запиши се
Регулярна цена:
20 ЛВ
Grabo oтстъпка:
25 %
Спестяваш:
5 ЛВ

Активни промо оферти:

1, 4 или 8 посещения на йога
Цена: 2.90лв
6лв
11 грабнати ваучера
-52% Йога
-52% Йога
Виж всички оферти

Последвай Grabo.bg:

Facebook Instagram
Адрес и контакти
Стара Загора, Център, бул. Митрополит Методи Кусев 30
Балет без граници - Отзиви от клиенти (4)
Интересна постановка, отлични изпълнители!
Simona 5
Беше страхотно преживяване!
Виж всички 4 ревюта
Контакти с Grabo.bg: Форма info@grabo.bg 087 530 1090 (10:00 - 18:30ч)