Ултразвукова терапия
Ултразвуковата терапия се налага все повече като физиологичен, безвреден и лесно поносим метод. УЗ има различно по природа въздействие върху клетките и тъканите – механично, термично, физико-химично и бактерицидно. Общото действие на УЗ е противовъзпалително и болкоуспокояващо. Нормализира съдовия тонус, стимулира регенерацията на тъканите, активира кръвообращението, подобрява обмяната на веществата. Действа също така противоалергично и антибактерицидно.
Заболявания, повлияващи се от лечение с Ултразвукова терапия:
заболявания на нервната система: невралгии и неврити
• болести, засягащи гръбначния стълб: ошипявания, дискова херния
• заболявания на опорно-двигателния апарат: болест на Бехтерев, артрити и артрози на стави
• хирургични болести: фрактури на кости и стави, изкълчване или навяхване, бавнозарастващи рани.
• периферни съдови синдроми: акроцианоза, болест на Рейно
• вътрешни болести: бронхиална астма, хронични бронхити, язва на стомаха и дванадесетопръстника, колити
• гинекологични заболявания
• кожни болести: сърбящи дерматози, карбункули, фурункули, атонични рани, варикозни язви, склеродермия и др.
• УНГ болести: ринити, синуити, тонзилити, фарингити, ларингити
• очни болести: кератит, ирит, глаукома, кръвоизлив
• стоматологични заболявания: парадонтози, гингивити, пулпити.
За да се получи желан лечебен ефект от УЗ терапията е за препоръчване да се направят поне 5 до 15 процедури, като по възможност, се правят всеки ден или най-много през ден.
Масаж на гръб:
Масажът представлява пасивна рехабилитационна методика, състояща се от дозирани механични дразнения върху телесната повърхност (кожа, подкожна тъкан, периост) чрез различни подбрани похвати.
Масажът повлиява редица физиологични процеси при здравия и болния човек. Порите и изходните отвърстия на мастните и потните жлези се отварят и се подобряват отделителната и транспираторната функции на кожата. Спомага оттичането на лимфата и венозната кръв. Под влиянието на масаж се увеличава кожното кръвообращение. Подобряват се обменните процеси и храненето.
С изнасянето на кръвта в периферията от масажа се намаляват кръвните депа във вътрешните органи (черен дроб, слезка, мезентериум). Намаляват се застойните явления. От друга страна, масажът тренира капилярите към бързо реагиране не само на механични, а и на студови дразнения, което подобрява реактивността на организма и има пряко отношение към неговото закаляване.
Масажа служи много добре за елиминиране на продуктите на умората като въглероден диоксид, млечна киселина, урея и др. Повлияват се четирите стадия на мускулната работа: възбуждане със съкращение, релаксиране, възстановяване на енергитичните вещества, отстраняване продуктите на умората.
Чрез масажа много добре може да се повлияят възбудно-задръжните процеси в нервната система. Чрез него се постига отлично централно обосновано обезболяване.
Ставите са изградени от хрущял, съединителнотъканна капсула, синовиална обвивка и прилягащите мускулни сухожилия. С други думи те са много слабо кръвоснабдени. Масажът подобрява кръвообдъщението и лимфотокът, което води до по-добро хранене на ставните тъкани. Ставната капсула и сухожилията запазват своята еластичност.
Масажните процедури правят кожата по-устойчива, повишава се тургорът й, увеличава се нейната еластичност. Тя става по-розова, по-топла, по-еластична, предотвратява се появата на бръчки. Подобрявайки обменните процеси в кожата и в организма, чрез масаж би могло да се очаква въздействие върху мастните депа.
По преценка на терапевта по време на лечебен масаж могат да се добави ползването на вендузи с цел постигане по-добър ефект от масажа.