Симфоничен концерт "Симфония номер 6" на П.И. Чайковски с диригент Хишам Габр - на 28 Април в Държавна опера - Варна

Заповядайте на един концерт, феерия от звуци - музикалното завещание и финална композиция в творчеството на Петър Илич Чайковски, дирижирана от директора на Художествен център Библиотека Александрина - Хишам Габр.
Симфоничен концерт с диригент Хишам Габр на 28 Април от 19:00ч, в Държавна опера - Варна:
Варианти на офертата: | ||
---|---|---|
Място в зелена зона | 24 лв вместо 30 лв | Разграбено |
Място в синя зона | 32 лв вместо 40 лв | Разграбено |
Габр учи дирижиране в Египет, Франция и САЩ при няколко известни диригенти: Кристоф Мюлер, Доминик Ройтс, Жан-Жак Вернер, Крис Ким и Ахмед Ел-Саеди. Отпуснатаа му е стипендия Фулбрайт, за да продължи развитието си в областта на диригентство в САЩ, където завършва "Съвременни техники на дирижиране" в университета Корнел, Ню Йорк. Освен редовните си ангажименти като диригент в операта в Кайро, Габр е поканен да дирижира много международни оркестри и в момента е гост-диригент в много от тях.
Като такъв, Габр си сътрудничи като диригент и композитор с редица международни оркестри и известни художествени институции, сред които Македонската филхармония, Вроцлавската филхармония (Полша), Киевската камерата (Kyivska Kamerata, Украйна), Националния симфоничен оркестър на Мексико, Софийската филхармония (България), Симфоничен оркестър на Гьотинген, Филхармонията на Астана (Казахстан), Ливанската филхармония /Танцов театър Каракала, заедно с други ангажименти към Кралската опера в Мускат (Оман).
Освен задълженията си като постоянен диригент и художествен ръководител на Камерен оркестър Библиотека Александрина, Габр редовно дирижира в Египет големи национални оркестри по време на симфонични и оперни спектакли: Симфоничен оркестър на Кайро, Оперен оркестър на Кайро. От началото на 90-те години Габр също така композира музика за множество игрални филми, документални филми, мюзикъли и пиеси, поставяни в Египет и в чужбина. Неговите композиции са изпълнявани от Симфоничния оркестър на Кайро и са аплодирани както от публиката, така и от критиците. Сред последните му композиции е "Ibn Battuta, the Prince of Travelers" /Ибн Батута, принцът на пътешествениците/ първото голямо представление на сцената на новия Национален театър на Бахрейн, отпразнувало избирането на Манама за арабската столица на туризма през 2013 г., след което се по-късно се представя в Кралската опера Мускат и Милано ЕКСПО 2015.
Габр композира също така музика към "Praxa", първият египетски мюзикъл, който успешно се изпълнява в главната зала на операта в Кайро и в Кралската опера в Мускат (Оман). Габр получава чести поръчки да композира музика за престижни египетски и международни институции и оркестри.
В Шестата симфония звучи и личната психологическа драма на композитора, и посланието към човечеството за вечната конфронтация между доброто и злото, и инструменталните страсти в духа на Бах със скрити цитати, и предсказанието за катастрофите на нашето време.
Чайковски композира Шеста симфония за много кратък период от време. Той я започва на 4 февруари 1893 г. и до 19 август завършва партитурата и подготвя симфонията за публикуване. Първото изпълнение на Шестата симфония е в Санкт Петербург на 16 октомври 1893 г. Композиторът умира 9 дни по-късно.
При започване на работата си композиторът първоначално я нарича "Живот". Заглавието "Патетична" е предложено от брата на композитора - Модест Илич Чайковски и то напълно отговаря на характера на музиката.
Смята се, че Симфонията е тайно посветена на племенника на Чайковски - Владимир Давидов, към когото композиторът бил особено силно привързан. Въпреки че Чайковски е разказал на близките си за скритата програма на своята композиция, тя никога не е била публично достояние и остава обект на дискусия и чувствително слушане от векове.
Условия на офертата:
- Валидност на ваучера: 28 Април 2023 (Петък).
- Ваучерът служи за билет и след получаването му е необходимо да резервирате конкретно място в залата. Това можете да направите чрез Grabo.bg - от страницата "Моите ваучери".
- Необходимо е да покажете QR кода на ваучера преди началото на събитието, за да бъдете допуснати в залата.
- Конкретните места, за които офертата важи, може да видите в приложената интерактивна схема.
- Всички други глобални условия на Grabo.bg
Осигурено от Държавна опера - Варна
Държавна опера - Варна е регистрирана на 6 Април 1947г и е официално открита на 1 Август същата година. Нейният първи директор е Стефан Николаев, а главен художествен ръководител е известният български певец Петър Райчев.
За кратко време под ръководството на младия диригент Руслан Райчев, хормайстора Димитър Младенов, Асен Манолов и художниците Асен Попов и Владимир Мисин се подготвя първата постановка - операта "Продадена невеста" от Б. Сметана.
Репертоарът в стилово и жанрово отношение е богат и разнообразен. Той обхваща една значителна част от оперното наследство на XVIII и XIX век, както и съвременни заглавия.
Редица произведения се срещат за първи път с българския зрител на варненска сцена. Между тях са: "Така правят всички" от В. А. Моцарт - 1960г; "Кача и дяволът" от А. Дворжак - 1961г; "Годеж в манастира" от С. Прокофиев - 1962г; "Алберт Херинг" - 1964г и "Просяшка опера" от Б. Бритън - 1982г; "Норма" от В. Белини - 1972г; "Златното петле" от Н. Римски-Корсаков - 1973г; "Ариадна на Наксос" от Р. Щраус - 1975г; "Брачната полица" - 1977г и "Турчинът в Италия" от Дж. Росини - 1988г; "Едип цар" от И. Стравински - 1995г; на балетите "Спартак" от А. Хачатурян - 1977г; "1001 нощ" от Ф. Амиров - 1983г и други.
Търсейки възможности за разширяване на зрителската аудитория, Държавна Опера Варна се обръща многократно и към оперетни творби - предимно от класиците на жанра: Ж. Офенбах, Й. Щраус, Фр. Лехар, И. Калман. Поставят се също съвременни мюзикъли и много детски спектакли.
Организира от 2000г всяка година Коледен и Великденски музикален фестивал, а от 2010г и "Опера в Летния театър", ежегодно открива и участва активно в Международния музикален фестивал "Варненско лято", както и в редица други художествени форуми.
Гастролирала е в Югославия, Чехословакия, Украйна, Италия, Испания, Гърция, Индия, Румъния, Египет, Германия, Швейцария, Австрия и др.
Показателни за престижа на Държавна Опера Варна са и многобройните гастроли на именити оперни изпълнители като Гена Димитрова, Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Никола Гюзелев, Анна Томова-Синтова, Мария Корели, Питър Глосоп, Елена Николай, Ава Джун Купър, Зинаида Пали, Николае Херлея, Елена Образцова, Владимир Атлантов, Емил Иванов, Веселина Кацарова, Галина Савова, Иван Консулов, Калуди Калудов, Бойко Цветанов, Орлин Анастасов, Венцеслав Анастасов, Надя Кръстева и други.
От 1999г Държавна Опера - Варна се обединява с Варненската филхармония и продължава дейността си като държавен културен институт, под новото название Оперно-филхармонично дружество Варна.
С Постановление № 152 на Министерски съвет от 28 юли 2010г се обединяват Драматичен театър "Стоян Бъчваров" и Оперно-филхармонично дружество Варна в новата организационна структура Театрално-музикален продуцентски център Варна с директор Славчо Славов. След обединението ДТ "Стоян Бъчваров" запазва името си, докато Оперно-филхармонично дружество Варна се преобразува в Държавна опера - Варна. След проведения конкурс от 20 декември 2010г директор на ТМПЦ Варна става Даниела Димова.
Не изпускай предложенията на
Държавна опера - Варна
Активни промо оферти:







