Преоткрийте красотите на Еленския Балкан! E-Tours ви кани на съботно приключение, за да ви разкаже история за кътче от Рая!
Еднодневна екскурзия до Елена, Раювци, Марков камък, Христовски водопад и Марянски манастир на 3 Октомври:
Варианти на офертата: |
Отпътуване от Шумен или Търговище |
35 лв
на човек
|
Разграбено |
Отпътуване от Добрич или Варна |
36 лв
на човек
|
Разграбено |
Офертата включва:
• Транспорт с луксозен автобус;
• Екскурзоводско обслужване.
Допълнителни опции:
• Входни и музейни такси на Архитектурно-историческия комплекс "Даскалоливница" - комбиниран билет за трите обекта в комплекса и беседа - 5лв.
Програма на пътуването:
Отпътуване в 05:30ч от Добрич (Младежки дом), от Варна (Антим-1) в 06:15ч, от Шумен (5км) в 07:15ч, от Търговище (ОМВ на кръговото по пътя за Търново) около 08:00ч към гр. Елена - разположен в полите на гористия Еленски балкан. Посещение на Архитектурно-историческия комплекс "Даскалоливница", който предоставя на своите посетители възможността да се запознаят със символите на града - часовниковата кула от 1912г, първото класно училище, църквата "Св. Никола", датираща от 1804г и Камбуровия хан. Свободно време за разходка в центъра на града и по желание посещение на къщата музей на Иларион Макариополски, Поп Николовата къща с палеонтологичния музей, Разсукановите къщи - комплекс от 5 къщи, строени от Димитър Разсуканов за петте му сина. Характерен образец на традиционната кухня в града е местният деликатес - Еленски бут, който представлява солен и сушен свински бут, приготвян само в района на гр. Елена.
Отпътуване за с. Раювци - перлата на Еленския Балкан - история и кътче от рая! Всяко едно селце в Еленския балкан е сгушено сред природата, омайва със свой собствен чар, вдъхва спокойствие и винаги може да предложи по нещо интересно. Навсякъде в местността може да чуете легенди за селото и за именитият Вълчан Войвода, който е живял там и посветил живота си за благото на българския народ. В негова чест през 2015 година е издигнат Мемориалния комплекс "Вълчан Войвода". Непосредствено до паметника се намира и т.нар. "Българският Стоунхендж". По подобие на световно известния мегалитен паметник също така в кръг са подредени и "Раювските камъни". Огромните каменни късове обособяват едно магично място с много силна енергия в центъра на кръга. Всеки един камък е детайлно обработен и поставен с целта да припомни велика мисъл, цитат или някоя ценност към всеки посетител. Всички те предизвикват размисъл и безспорно във всеки един от тях има закодирана истина, до която всеки сам трябва да стигне. Посланието на Паисий Хилендарски е под формата на отворен пергамент и започва с първите букви на азбуката ни. Издълбани са и малко познати мисли на Ботев, Левски, Стефан Стамболов, Гоце Делчев, Бачо Киро и Колю Фичето. След като прочетеш всички ти се иска да ги препрочиташ отново и отново. В близост под вековен дъб е издигнат и параклиса "Св. Петка Търновска". Легендите разказват, че това място е създадено от Бог и е заредено с положителна и чудодейна сила. В параклиса всеки посетител може да запали свещ, а в непосредствена близост до него е изградена красива беседка, където може да отпочинете и да се насладите с всичките си сетива на това вълшебно място.
Отпътуване за Скален феномен "Марков камък", който се намира на 3км южно от град Елена, в близост до село Усои. Там е началото на живописна екопътека Усои - Раюв камък, която преминава над скални откоси и се разкрива чудесна гледка към цялата Еленска котловина и връх Чумерна, като се преминава през красива дъбова и габърова гора.
Преданията за Марков камък са единственият източник, от който може да се почерпи пълна информация за произхода на скалния феномен. Легендата е свързана със смелите подвизи на Крали Марко. Разказва как докато бродел по тези местности голямата скала препречила пътя му. Тъй като не можел да повдигне тежкия камък, той решил да го търкаля през долове и възвишения. Заради огромната си маса парчето скала се засилило заплашително и Крали Марко се спуснал да го догони. Успял да го изпревари и точно преди да падне в пропастта го подпрял със силните си ръце. И до днес на камъка се вижда петно, за което се вярва, че е капка кръв от малкия пръст на легендарния герой. Преходът е около 30 минути в посока към Марков камък по екопътека.
Отпътуване за Христовски водопад. Той е обявен за защитен природен обект през 1974г. Заедно с водопада се защитава и прилежащата му околна територия с площ 3 ха. Надморската височина, на която се намира е водопадът е 400м. Природната забележителност е разположена южно от махала Христовци, до село Руховци. Падащата от височина 9 м вода се разбива в скалистото легло на реката и образува блестящи фойерверки от ситни водни капчици.
Следва последно посещение на Марянски манастир - Възникването на манастира било свързано с приемането на християнството за официална религия в България през 864 г. По заповед на цар Борис I Михаил (852-907) започнало усилено строителство на храмове и манастири из цялата страна.
Нищо не се знае за манастира до 14в. След битката при Черномен (26.09.1371) на обединените християнски войски срещу турските завоеватели, цар Иван Шишман (1371-1395) се признал за васал на Османската империя. Като залог султан Мурад I поискал за жена сестрата на Шишман Кера Тамара, известна с изключителната си хубост. Според легендата търновската княгиня пренощувала в манастира на път за двореца на Мурад I в Бурса. Оттам селото носи името Марян, а също и манастира.
Отпътуване за Варна и Добрич. Пристигане надвечер в съответния град.