Оперетата от Имре Калман "Графиня Марица" на 13 Май в Държавна опера - Стара Загора
Държавна опера - Стара Загора пресъздава известната оперета от Имре Калман!
"Графиня Марица" на 13 Май от 19:00ч:
Варианти на офертата: | ||
---|---|---|
Място в зелена зона | 15 лв вместо 20 лв | Разграбено |
Място в синя зона | 20 лв вместо 25 лв | Разграбено |
Диригент Виктор Крумов
В главните роли
Деси Стефанова - Графиня Марица
Борис Тасков - Граф Тасило
Стоян Буюклиев - Барон Жупан
Инна Андреева - Лиза
Анастасия Алтухова - Маня
Иван Кабамитов - Княз Популеску
Яница Нешева - Графиня Божена Худенщайн
Хор, Балет и Оркестър на Държавна опера - Стара Загора
Детско-юношеска студия за опера
През 1924г унгарският композитор Имре Калман създава своята оперета "Графиня Марица". На 28 януари същата година е играна за пръв път в театър "Ан дер Вин". Поставяна е в "Палас тиатър", Лондон и над 314 пъти в "Шуберт театър"- Ню Йорк. Премиерата в България е през 1925г, а в Стара Загора - през 1960г.
За създаването на новата постановка на Държавна опера-Стара Загора работиха диригентът Виктор Крумов, хореографът Росен Прангов-Роси, сценографията и костюмите са на Диляна Първанова, солисти, оркестъра, хора и балета на Държавна опера-Стара Загора, Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора. Диригент на хора Младен Станев.
"Ако тъга, умора, отчаяние, несбъднати копнежи или любовно разочарование са ви споходили, елате при нас! Историята на Графиня Марица и неизбежният щастлив край със сигурност ще са вашият душевен катарзис!" - убеден е Николай Априлов, автор на сценичната редакция и режисьор на спектакъла.
"В "Графиня Марица" правя хореография за всеки един артист. Моето желание е стъпките да станат техни, да не ги мислят, да влязат в ролята, да я играят с голямо удоволствие. Има ли го това удоволствие - има го и публиката. Моето желание е публиката да изпадне в екстаз , да се радва и да не съжалява че е дошла. След края да излезе от залата и да каже "Искам да го гледам пак!" Правим всичко за Нейно Величество Публиката." - казва хореографът Росен Прангов-Роси.
Сценографията, предоставя доста възможности за различна конфигурация на подвижни модули, които да бъдат композирани в пространството и да преминават в различните сцени от екстериор в интериор и обратно. Търсила съм изчистената стилизация на форми и линии в златистата охра, в духа на времето, в което се ситуира действието и в което композиторът е създал творбата си. В сцената на бала, решението на костюмите е препратка към неотдавна възникналия и развил се именно на базата на стиловете от първите десетилетия на двадесети век стилове - така- нареченият "Гетсби стил", като тази линия си кореспондира и със сценографското решение, където също присъства." - разказва Диляна Първанова.
Място и време на действието на "Графиня Марица" е Унгария, 1924г, имението на графиня Марица. Разореният граф Тасило Ендрьоди- Витенберг е нает за домакин в имението на графинята, в което тя рядко прекарва времето си. Един ден графиня Марица внезапно пристига със свита, за да отпразнува своя измислен годеж с барон Коломан Жупан. Героинята сътворява лъжата за събитието, защото ѝ е омръзнало от досадните ухажори и отправяните ѝ предложения за женитба. Оказва се обаче, че този барон съществува и пристига в имението, прочел за годежа си във вестниците. В същото време циганката Мая предсказва на графинята, че съвсем скоро тя истински ще се влюби. Обезпокоена от това, че мъжете я използват, заради богатството ѝ, тя започва все повече да се вглежда в граф Тасило, на когото не бе обръщала внимание до сега. Оттук насетне героите преминават през различни перипетии, комични ситуации, борят се с гордостта и нараненото си честолюбие, а накрая побеждава любовта.
Условия на офертата:
- Валидност на ваучера: 13 Май 2023 (Събота).
- Ваучерът служи за билет и след получаването му е необходимо да резервирате конкретно място в залата. Това можете да направите чрез Grabo.bg - от страницата "Моите ваучери".
- Необходимо е да покажете QR кода на ваучера преди началото на събитието, за да бъдете допуснати в залата.
- Конкретните места, за които офертата важи, може да видите в приложената интерактивна схема.
- Всички други глобални условия на Grabo.bg
Осигурено от Държавна опера - Стара Загора
Основите на модерната музикална култура в Стара Загора се полагат в средата на 19 век. В края на столетието се създават и първите постоянно действащи църковни и светски хорове. Започват да се организират театрални представления, често с използване и на музикален съпровод. През 1897 година се създава музикалното дружество "Кавал". Военния духов оркестър, училищните хорове, оркестри и музикално-театрални състави допринасят за бързата модернизация на културния живот в града. Не закъсняват и опитите да се представи в цялост и оперен спектакъл.
На 1 юли 1925 година е осъществена премиерата на операта "Гергана" от Маестро Атанасов.
Диригент е Атанас Ковачев, режисьор - Мара Шопова, хормайстор - Златан Станчев. В главните роли: Гергана - Ничка Хаджимитева (Баталова), Никола - Георги Баталов, Христина - Радка Профирова, Дядо Недялко - Петър Тотев, Селим бей -Теню Велев, Мухтар ага - Стефан Георгиев, Баба Цона - Христина Георгиева. Събитието поставя и началото на първата постоянно действаща извънстолична опера в страната.
Следват Трубадур" от Джузепе Верди с диригент Христо Маников, режисьор Мара Шопова, художник Тома Григоров и хормайстор Стефан Даскалов (24 април 1927) и "Севилският бръснар " от Джоакино Росини, диригент Христо Маников, режисьор Димитър Христов, художник Васил Даалов и хормайстор Златан Станчев(4 декември 1927).
Постепенно дейността на Старозагорската опера се разширява.
На 22 март 1928 година се създава Районна опера - Стара Загора и район за обхождане Бургас, Търново и Пловдив. Малко след това е поставена и операта " Травиата" от Верди с диригент Александър Георгиев, режисьор Димитър Христов, художник Г. Карл и хормайстор Златан Станчев (30 юни 1928). От септември 1931 г. нейното наименование е Южнобългарска районна опера.
Не изпускай предложенията на
Държавна опера - Стара Загора