1 ден
В 07:00 - ранно отпътуване за Дряновски манастир - пауза по пътя - около 3 часа.
В 10:00 - 11:00ч - разглеждане на Дряновски манастир.
В 11:00ч - пешеходен преход до пещера Бачо Киро - 300м или 15 минути.
В 12:00 - 13:00ч - разглеждане на пещера Бачо Киро.
В 13:00 - 14:00ч - свободно време за обяд.
В 14:00 - 15:00ч - отпътуване за Трявна и посещение на забележителности.
В 17:00ч - настаняване в хотела и свободно време.
2 ден
В 08:00 - 09:00ч - закуска.
В 09:00 - 10:00ч - отпътуване за Боженци.
В 10:00ч - разходка и свободно време из архитектурно-исторически резерват Боженци.
В 12:00 - 13:00ч - отпътуване за Хотнишки водопад.
В 13:00ч - разглеждане на водопада и възможност за разходка по екопътеката (дължина на пътеката - около 1.5км и около 30 минути преход).
В 15:00ч - отправяне към град Бургас с междинна спирка.
В 19:00ч - приблизително време на пристигане в Бургас.
Забележка: Степен на трудност 3* от 5*, без екопътеката. Екскурзията е подходяща за хора на различна възраст и с нормална двигателна активност.
Повече за посещаваните обекти:
Дряновски манастир
Векове наред Дряновският манастир Св. Архангел Михаил е сред центровете за развитие на българското християнство и култура и днес продължава да привлича поклонници и туристи. Манастирът се намира на около 6км от гр. Дряново, по пътя за гр. Габрово. Дряновският манастир е основан през ХІІ век, по времето на цар Калоян (1168г - 1207г). За първи път манастирът е построен на 2км от мястото, на което се намира сега. През 1393г османските турци го изгарят до основи, през ХVІ век местните хора го възстановяват на другия бряг на реката, но и този път светата обител е разрушена. На сегашното си място манастир Свети Архангел Михаил съществува от края на ХVІІ век. В манастира имало огромна библиотека, което го превръща в един от най-големите книжовни центрове по време на Възраждането. Кърджалиите (разбойници, действащи обикновено на групи в Османската империя) опожаряват манастира за трети път, но след това той отново е възстановен. През ХІХ век започва обновяване на светата обител, строят се жилищни постройки, а през 1845г е издигнат нов храм. Манастир Свети Архангел Михаил е един от центровете за подготовка на Априлското въстание (1876г) за освобождение от османско владичество. При разгрома на въстанието манастирът отново е разрушен. Скоро след това е частично възстановен и на 3 април 1877г главният му храм е тържествено осветен.
Пещера Бачо Киро
Пещерата Бачо Киро се намира на около 6км югозападно от гр. Дряново. Входът на пещерата е на 300м от Дряновския манастир Свети Архангел Михаил. Пещерата се намира в отвесна варовикова 25-метрова скала на надморска височина от 335м. Бачо Киро е първата благоустроена пещера в България - през 1937г, а от 1940г носи името на революционера участник в Априлското въстание (1876г) - Бачо Киро. Пещерата е обявена за природна забележителност със заповед No.2810 от 10.10.1962, вписана е и в списъка на Стоте национални туристически обекта.
Бачо Киро представлява сложен лабиринт от пещерни галерии и разклонения, дълъг около 3600м. Посетителите могат да разгледат пещерата по два маршрута. Първият маршрут е дълъг около 700м, а обиколката трае 70 минути. Късият маршрут е 350м и отнема около 30 минути. Пещерата задължително се посещава с екскурзовод, като беседата влиза в цената на билета за вход. Обиколка по дългия маршрут се осъществява само при група от не по-малко от 15 туриста. В продължение на хиляди години реките са оформяли пещерните галерии и зали. Красивите пещерни образувания - сталактити, сталагмити и сталактони, са придобили причудливи и разнообразни форми. В пещерата има ефектно осветление, което позволява да се видят по-добре разнообразните форми на скалите - Каменното цвете, Медузите, Самотен сталактон, Слона и др. Особено интересни са Дъждовната зала, Концертната зала и Приемната зала.
Трявна
Град Трявна се намира в централната част на България - на почти еднакво разстояние от София и Варна - около 250км, на 440м надморска височина. Градът е разположен в подножието на северните склонове на Стара планина. Населението на Трявна е около 10000 души. Според исторически данни в миналото тракийски племена са населявали района около днешния град. Селище има и през ХVІІІ век, а през ХІХ век градът вече е културен и занаятчийски център. В периода на Възраждането (XVIII - XIX век) в Трявна възниква Тревненската художествена школа. И днес Трявна продължава да пази възрожденския си дух. В центъра се намира един от символите на Трявна - Часовниковата кула. Строена е през 1814г и височината ѝ е 21м. Кулата е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение в брой 96 на Държавен вестник от 1967г.
Боженци
Китното габровско селце Боженци е един от най-красивите архитектурни резервати в България. Намира се на 15км източно от гр. Габрово и впечатлява с добре запазените възрожденски къщи и обществени сгради. Според древна легенда селцето е основано от търновска болярка на име Божана, която се заселила тук с децата си след смъртта на съпруга си при завземането на столицата Търново от османците. Оттам дошло и името на селцето. Преданието казва, че заедно с Божана тук дошли все богати търновци и донесли със себе си богата култура и традиции. През XVIII и XIX век местните хора се препитавали предимно с търговия и занаятчийство. Днес тук обаче няма и помен от оживление. Времето е спряло някъде през XIX век. Великолепните къщи на два и три етажа будят възхищение с уникалната си архитектура. Над 100 къщи в Боженци са запазени в автентичния им вид. Днес селцето е сред предпочитаните дестинации за еко и селски туризъм.
Хотнишки водопад
Хотнишкият водопад се намира на около 15км от Велико Търново. В непосредствена близост е село Хотница. В селото има табели за водопада, а оттам по асфалтов път се стига само за няколко минути. През почивните дни посетителите са доста, но през делничните - намаляват значително. Срещу водопада има голяма поляна със заведение, където много хора си правят пикник или опъват палатки. Красотата на мястото целогодишно привлича туристи. Водопадът е висок 30м, а водите му са част от река Бохот. Вляво от него по стръмни стълби започва Хотнишката екопътека. Тя е дълга около 1.5км, а времето, необходимо за изминаването ѝ, е не повече от 60 минути. По пътя се разкриват гледки към водопада и реката.