Мамографията е рентгеново изследване, което изобразява структурата на гърдите.
Посредством мамографията може да бъде отчетено наличието на редица патологични промени в гърдата - кистична трансформация, калцификати, тумори. Изследването заема важно място в ранната диагностика на рака на гърдата. Поради факта, че изследването използва рентгеново лъчение, се отчита минимално лъчево натоварване. Необходимо е жената да предупреди лекарите, ако изследването се провежда в период на бременност или кърмене. Препоръчва се всяка жена да направи своята първа мамограма на възраст 35-40 години. След 40г възраст е необходимо изследването да се провежда всяка година. При жените с висок риск за развитие на рак на гърдата (фамилна обремененост) е наложителен по-чест контрол.
Ехографията на млечната жлеза е спомагателен метод на изследване на млечната жлеза, който комбиниран с мамографията дава изключително висок процент достоверност на диагностичния резултат от изследването на млечните жлези. При провеждане на ултразвуково изследване на млечните жлези не съществува риск. При това изследване не се използват радиационни лъчи и е безопасно и по време на бременност.
Най-често задавани въпроси
Кога да започна с профилактичните прегледи на млечни жлези? - Никога не е рано, може да бъде късно. За препоръчване е около 30 годишна възраст да се започнат задължително прегледите на млечни жлези с ехография. След 45-50 години с мамография на 2 години.
Ехография или Мамография? - Това се определя от лекаря, който извършва прегледа. Той също ще препоръча и следващия преглед какъв да бъде. Но, все пак има основни правила. До 35 годишна възраст - ехография, само при много сериозни показания се препоръчва мамографията. Причина за това е, че в млада възраст и при нераждали жени, млечните жлези са все още много плътни, съдържат много паренхим, който "пречи" на мамографията да се видят туморни формации. В тази възраст основно се срещат доброкачествените заболявания като фиброаденоми, които трудно се откриват мамографски, могат да се объркат с кисти и излишно да се прибегне до оперативна интервенция. Ехографията се препоръчва и при по-често проследяване на млечната жлеза, когато не се препоръчва често облъчване с мамография. При жени с възпалена и зачервена гърда също се прави ехография - уточнява се дали става въпрос за възпалена киста или не, лекува се с антибиотик и едва тогава се прибягва до мамография.
Мамография се предпочита при?
• Жени над 40 години;
• Жени, които приемат хормони;
• С фамилна обремененост;
• Кръвениста секреция от мамилата.
Колко често? - Tова се определя при всеки преглед, кога да бъде следващия и с каква методика. Най-общо: всяка година ехография, мамография на две години. Понякога се налагат по-често мамографии, при рискова група жени и когато се проследява находка от мамограмата (дали расте и дали се променя).
Кога е най-подходящото време за преглед на млечните жлези? - Ако имате "бучка", кръвениста секреция или зачервяване с подуване - незабавно!
Ако прегледът е профилактичен - след месечен цикъл до 10–ия ден.
Майка ми има рак на гърдата. Трябва ли да се преглеждам и кога да започна? - Фамилната обремененост (майка или сестра с рак на гърдата) е сериозен довод да започнете незабавно вашите профилактични прегледи на млечните жлези. Препоръчва се да започнете прегледите 10 години по-рано от възрастта, на която се е появил рак при майка ви. Например ако тя го е открила на 64 години, на 54 вие вече сте в рискова възраст.
Имам кръвениста секреция от зърното. Какъв преглед трябва да си направя? - Задължително започвате с мамография. Това е ранен белег за т.н интрадуктален карцином на млечната жлеза (не е задължително да има рак винаги, когато има такава секреция). Ако от мамографията не се види туморно ядро, се прави ехография и дуктография (вкарва се контрастна материя през каналчетата на мамилата и се прави рентгенова снимка на мамографа. По този начин се виждат каналчетата и се откриват дефекти в тях).
Всяка "бучка" в гърдата ли е притеснителна за рак? - Не, може да бъде доброкачествена киста или фиброаденом. Може да бъде хормонален проблем, с отминаване на месечния цикъл, бучката може да изчезне.
Винаги ли ракът е под формата на бучка? - Не, може да бъде само уплътнение, хлътване на кожата и зърното.
Не е задължително да боли, понякога се открива бучка в подмишницата (лимфен възел с метастаза) без да се опипва нещо в гъдата. Ето защо трябва да се правят прегледи редовно на гърдите и на аксилите (подмишниците).
Гърдата ми е зачервена и ме боли? - Задължително първо се пие антибиотик и се прави ехография. След 5 дни се прави мамография за изключване на карциноматозен мастит. Това състояние е задължително свързано с консултация с хирург.
Никога не съм си правила прегледи на гърдите. Нямам оплаквания. На 46 години съм, а дъщеря ми е на 22 и е нераждала. Какъв преглед да предприемем? - За Вас задължително мамография, а за Вашата дъщеря - ехография.
От работа ни правиха профилактични прегледи с ехография - това достатъчно надежден метод ли е? Да си правя ли мамография? - Ехографията е подходяща за скрининг само при нераждали жени, и жени до 35години.
Единственият в света сертифициран метод за ранна диагностика на рака на гърдата при жени над 40г е мамографията. Там може да се открият тумори до 5-6мм.
Моя приятелка редовно ходеше на прегледи с опипване и все й казваха, че има мастопатия. После изведнъж се оказа рак! Как става това? - Мастопатията е състояние на млечните жлези, при което се опипват множество "бучки". Трудно е да се разграничат доброкачествените от злокачествени бучки само с опипване, особено ако гърдите са по-големи. Ето защо всички жени с по-големи гърди са рискова група, както и тези с мастопатия. Затова те трябва редовно да се преглеждат от онкохирург с палпация (опипване) и да редуват ехо с мамографията.
Ходих на ехография и ми казаха, че имам кисти - после на контролния преглед се оказа, че са изчезнали. Това възможно ли е? - Да възможно е. Кистите са едни от малкото образования в млечната жлеза, които могат да "изчезват". Същото се отнася и за т.н. "хормонални топчета", които се появяват преди месечен цикъл. Ето защо трябва да се правят контролни прегледи след 6 месеца и след месечен цикъл зада се установи тези топчета дали са фиброаденоми или не.
Имам фиброаденом. На 46 години съм. Какво да правя? - Задължително трябва да се оперирате! Фиброаденомът не е характерен за тази възраст. Хистологичният резултат след оперативното отстраняване ще покаже на 100% дали е фиброадеоном, или друго.