"Йосиф и фантастичната му пъстра дреха"
След "Исус Христос Суперзвезда", преди три месеца Варна отново постави световен хит в областта на мюзикъла по музика на Андрю Лойд Уебър и текст на Тим Райс - "Йосиф и фантастичната му пъстра дреха".
Този спектакъл с много любов и висок професионализъм се реализира под режисурата на проф. Светозар Донев, диригента и пианист Страцимир Павлов, художник Иван Токаджиев, хореограф Светлин Ивелинов и диригент на хора Стефан Бояджиев.
Изпълнителите – солисти, оркестър, хор и балет с талант и артистичност пресъздават в музика и танц притчата за Йосиф, който благодарение на своята доброта и справедливост разнася светлина, любов и разбирателство около себе си.
В България "Йосиф и фантастичната му пъстра дреха" се поставя за първи път в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", като премиерата се е състояла на 17 юни 2000 година под режисурата на проф. Светозар Донев.
Мюзикълът е съвременен прочит на притчата от Стария завет за Яков и 12-те му синове. Hай-малкият от тях е Йосиф. Той е надарен със способността да предсказва бъдещето чрез сънищата си. Египетският фараон е впечатлен от неговите умения и кани Йосиф за свой съветник. Мъдрото решение на владетеля спасява народа от голямо бедствие...
Най-популярният съвременен композитор Андрю Лойд Уебър преплита в библейската история темите за любовта, насилието, копнежа по хармонията и бунта срещу предразсъдъците.
Варненската версия 2016 през погледа на режисьора
Интервю на Виолета Тончева с режисьора проф. Светозар Донев,
Съвременен прочит
В сравнение с предишната ми постановка на "Йосиф и фантастичната му пъстра дреха" в София, която имаше библейско звучене, сега във Варна търся по-съвременен прочит. Искам да акцентирам върху посланието, че днес е особено важно младите хора да се борят за своите мечти. В превода на библейската притча на съвременен език разчитам на чувствеността и интерпретацията на артистите, също на танца, на костюма и на всички останали елементи в спектакъла.
Всичко, което се случва на сцената, ще бъде насочено към преодоляване на бариерите и сближаване с публиката. Самата Разказвачка, облечена в съвременен костюм, ще разказва и оценява събитията в директен контакт със зрителите. Тя иска младите хора да се научат да вярват в себе си като Йосиф, да постигат мечтите си като него, като него великодушно да прощават грешките на ближните. Защо ли, защото това е най-добрият начин да бъдеш щастлив.
Проф. Светозар Донев – режисьор
В спектакъла на 17 август в ролята на Йосиф гостува солистът на ДМБЦ „Стефан Македонски” тенорът Богомил Спиров. Другата главна роля – тази на Разказвачката е поверена на Ина Петрова.
В останалите роли Пламен Георгиев, Анатоли Романов, Свилен Николов, Велин Михайлов, Галина Великова, Димитър Илиев, Галина Велчева, Людмил Петров, Петър Петров, Борислав Донев, Петър Генов, Денко Стоянов, Димитър Мартинов, Диян Богданов, Николай Димитров, Христо Ганевски, Илко Захариев.
Този световен музикален хит доставя истински празник за сетивата и душата на публиката с прекрасна музика, съвременни танци и майсторско изпълнение!
За първи път оперетата "Българи от старо време" на Асен Карастоянов ще се играе на сцената на Летния театър във Варна.
На 20 август от 21 часа в Летния театър, Държавна опера Варна и най-добрият наш оперетен режисьор Николай Априлов предлагат нова среща с „Българи от старо време”, с музиката на Асен Карастоянов, написана по либрето на Коста Райнов. Едва ли има българин, който да не познава сюжета, залегнал в основата на едноименната повест на Любен Каравелов, пренесен от литературната и в музикалната класика. „Българи от старо време” отдавна е нарицателно понятие, което ни напомня епохата на Възраждането от средата на XIX век, настройва ни патриотично, умилява ни.
Режисьорът Николай Априлов споделя:
"Тази оперета ме интригува с голямото разнообразие на изразни средства, съюзила музиката с театъра по един чудесен начин, "Българи от старо време" остава най-желаната и най-възторжено приета българска оперета. То е заради героите, заради духа, заради стремежа към свобода. Не само физическата свобода, но и свободата на нравите, защото това е вечният конфликт между Дядо Либен и Хаджи Генчо. И още заради прекрасната музика с толкова българско звучене, заради шевиците и костюмите, заради всичко, което е заложено в нашето ДНК."
Във Варна вече са изиграни над 75 пъти "Българи от старо време" и тази дълголетност, заедно с препълнените зали, е най-голямата награда за постановъчен екип и изпълнители. В тази, трета по ред постановка, Априлов внася редица новости и препратки към днешния ден. Спектакълът се играе с един нов Хаджи Генчо, в изпълнение на великолепния комедиен актьор от Варненския драматичен театър Пламен Георгиев, Ина Петрова е новата му дъщеря Лиляна, Велин Михайлов е новият ратай Иван. Те влизат с голяма амбиция в екипа, млади и талантливи са и това е гаранция за успеха на спектакъла. А Стефан Рядков, познат с прекрасното си превъплъщение като Дядо Либен - и от постановките на „Българи от старо време” в други градове, във Варна ще се появи отново за радост на своите почитатели.
И още няколко изречения на режисьора Николай Априлов:
"Смехът е заложен в „Българи от старо време" и както се казва в народното творчество, всичко добро се смее. Смее се слънцето, смее се птичето, смее се цялата природа. Който се смее, той пее и зло не мисли. Дори злото не е чак толкова зло, когато е облъчено с усмивката на душевната сила и благородство.
Ето и постановъчния екип на това чудесно представление:
Режисьор Николай Априлов
Диригент и хормайстор Стефан Бояджиев
Сценография Атанас Велянов
Художник по костюмите Диляна Първанова
Хореография Гергана Георгиева - Караиванова, Радослав Иванов
Компютърен дизайн и ефекти Венелин Миланов, Антон Златинов
Със специалното участие на Фолклорен ансамбъл "Одесос" при МВР – Варна с художествен ръководител Радослав Иванов
В останалите роли
Петя Петкова, Пламен Долапчиев, Благовеста Статева, Лилия Илиева, Закар Гостанян, Людмил Петров, Антоанета Маринова, Анатоли Романов и др.
Подарете се една съботна вечер, заредена с много смях и добро настроение!