Методът "Пилатес" е система от упражнения за разтягане и за сила. Тя укрепва и тонизира мускулите, подобрява стойката, дава гъвкавост и равновесие, и прави фигурата по-стройна. Методът разглежда тялото като едно цяло, не изолира група мускули и не работи само върху опредена област, характерно за фитнес системите. Целта е постигане на равновесие, подобряване на кръвообращението, облекчаване от стреса, повишаване на издръжливостта. Методът “Пилатес” наподобява йога.
Ефекти от спининга:
1. Стяга и оформя тялото.
2. Чудесен е за всички мускулни групи.
3. Отстранява целулита.
4. Натоварва цялото тяло, но набляга на бедрата и таза.
5. Стяга ръцете, НЕ прави мускули.
Спинингът не е просто въртене на колело… Спининг класове се провеждат във фитнес студио или зали за аеробика в световен мащаб (може и на открито), с различна светлина под ритъма на яка музика. За целта се използват специално пригодени колела – спинери. Спинингът е групово занимание или интервална тренировка, която наподобява планинско колоездене с изкачвания и спускания. В зависимост от това каква тренировка ще зададе инструктора, се изгарят различно мазнини и калории. Например при кардио-тренировка се изгарят приблизително около 800-1000 калории за жени и много повече за мъжете, които губят на една тренировка по спининг около 2-3 килограма. Професионални треньори ще се погрижат за вас и ще се постараят да изцедят всяка капка от вашето тяло. Тренировките се провеждат под умелите напътствия на треньори с международни сертификати и лицензи. За по-голямо удоволствие, те тренират заедно с вас и следят зорко за правилната позиция на тялото и изпълнение на дадените упражнения. Средната продължителност на една тренировка по спининг е между 45 и 90 минути, като през това време инструкторите насочват участниците в тренировъчни фази или етапи: Warm-Up (загрявка), uptempo ритъм, спринтове, изкачвания и т.н.
Гимнастиката за бременни е комплекс от подбрани упражнения. Няма магическо лекарство, което жената може да използва за да си осигури добро здраве по време на бременността. Едно от най-важните неща за постигане на това, може да бъде консумирането на здравословна храна и умерени упражнения по време на бременността. Ползите от упражненията са:
• повишена еластичност на тъканите;
• тонизират се мускулите;
• подобрява се кръвообращението;
• по-добро цялостно състоянието на тялото.
Упражненията могат да помогнат за намаляване на някои от неразположенията на бременността, като болките в гърба, запека, умората и отоците. Самочувствието на жената, енергийното и ниво, и възприятието за самата себе си също могат да се подобрят с помощта на упражнения. Гимнастиката за бременни включва и Фит бол. Внимателните и нежни упражнения с голяма топка помагат на жената да понесе по-лесно бременността и да се подготви да стане майка в позитивно състояние на духа, без страх и напрежение. Упражненията с топката въздействат върху функционалното състояние на бременната, като подобряват кръвообращението в цялото тяло, облекчават дишането, постига се по-добра еластичност на тазовото дъно, тренират равновесието, нарушено от изместването на центъра на тежестта. Определени позиции действат релаксиращо и намаляват болките в гърба, спомагат за намаляване на отоците в долните крайници. Нежните вибрации на топката оказват обезболяващ ефект, стимулират перисталтиката на червата. Приятната музика предизвиква положително психо-емоционално въздействие и е истинско удоволствие за бременната жена, което е предпоставка тя да се чувства по-спокойна в очакване на щастливото събитие. Жената, която спортува преди бременността си не трябва да спира, когато забременее. Важно е да се отбележи, че спортните занимания трябва да се обсъдят с вашия лекар, който би могъл да ги промени в зависимост от цялостното ви здравословно състояние.
Аеробиката е комплекс от физически упражнeния, които обикновено се изпълняват на фона на музика. Тя тренира и увеличава силата, мощността, гъвкавостта и координираността. Аеробиката е вид кардио-тренировка, но не е единствената. Първоначалната цел на аеробиката е да развива сърдечно-съдовата издръжливост, като паралелно тренира и мускулите на тялото. Има добро влияние върху мускулите, ставите, сърдечно-съдовата система, белите дробове, кръвообръщението, психиката (удоволствие и изразяване чрез движение) и общото здравословно състояние на човека. Такива занимания позволяват да се постигне добра физическа кондиция и добро познаване на собственото си тяло.
Аеробика се практикува за:
• заместване (разширяване) фитнес-тренировката;
• изгаряне калории;
• оформяне и стягане е тялото;
• укрепване на физическото здраве.