В програмата под диригентството на италианската диригентка Николета Конти ще прозвучат арии и ансамбли от Джакомо Пучини, Джузепе Верди, Джоакино Росини, Гаетано Доницети и други. Специални гости на Оперния концерт ще бъдат италианското сопрано Франческа Педачи и българските оперни певци Петър Данаилов - баритон и басът Генко Гешев. В програмата ще участват и млади оперни певци, лауреати на Международни конкурси.
Маестра Николета Конти, единствената италианка, удостоена от президента на Италия с почетното звание "Кавалер на Република Италия" за успехите си на международната оперна сцена. Роденa в Болоня, Николета Конти учи пиано, композиция и дирижиране в консерваторията "Джузепе Верди" в Милано и Музикалната консерватория "Джовани Батиста Мартини" в Болоня. Завършва музикална естетика, музикознание, литература и философия в Болонския университет. Усъвършенства диригентското си майсторство при Франко Ферара (Сиена), Леополд Hager (Залцбург), Ленард Бърнстейн, Сейджи Озава и Курт Мазур (Tanglewood). Маестро Ленард Бърнстейн я избира за свой асистент и я кани да направи своя диригентски дебют с оркестъра на Академия "Санта Чечилия". Николета Конти е носител на множество награди, сред които първа награда за камерна музика "Città ди Стреза" и Наградата на Николай Малко за диригенти (Копенхаген). Тя е първата италианка, отличена с престижната награда за изкуства "Минерва", а през 2006г е удостоена от президента на Италия с почетното звание "Кавалер на Република Италия" за успехите си с най-добрите оперни театри и фестивали като Ковънт Гардън, Театро Комунале във Флоренция, Театро Комунале в Болоня, Росини Opera Festival и Фестивалът на долината Itria. Маестра Конти работи с Лучано Павароти, Ренато Брузон, Лео Нучи, Даниела Деси, Оркестър "Артуро Тосканини", Оркестър на Арена ди Верона, Оркестъра на Tanglewood Music Festival, Оркестъра на регион Тоскана, Унгарския симфоничен оркестър, Камерния оркестър на Болоня, Филхармонията на Щутгарт и други.
С Оркестъра на Ковънт Гардън, заедно с маестро Антонио Папано, записва CD и филма "Тоска", както и CD на "Трубадур" с Лондонския симфоничен оркестър. С "Мадам Бътерфлай" завоюва признание на Международния фестивал в Montepulciano, а неотдавна дирижира в Лисабон концерт с Ангела Георгиу.
Маестра Конти дирижира още Кралския филхармоничен оркестър на Холандия, Симфоничния оркестър на Израел, Хайдн Оркестър в Болцано, Верди Оркестър в Милано, Оркестъра на Театро Лирико в Каляри и други. През 2009 е поканена да дирижира годишния концерт за Европейския парламент. Редовно чете лекции в Италианския културен институт в Токио. През март 2010г е номинирана за поста Директор на оркестровата дейност в Музикалното училище "Mary Pappert" към Duquesne University в Питсбърг. През 2016г дирижира "Лучия ди Ламермур" за Opera Sai Company в Токио и организира Международния майсторски клас за млади певци "Фиоренца Косото" в Болоня, за който бяха избрани 20 млади оперни певци от Китай, САЩ, България и Великобритания.
Генко Гешев е роден в Стара Загора. Завършил е Държавната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" - София. Възпитаник е на прочутата вокална педагожка проф. Реса Колева. Продължава образованието си в Московската консерватория "П. И. Чайковски" при проф. Афанасиев. В момента живее в САЩ. Дебютира в операта в Питсбърг (1999) в "Риголето" на Верди. Генко Гешев е директор по образованието в Музикалната фондация на Балтимор и артистичен директор на Международния вокален конкурс "Пълдин" - Пловдив. Артистичните му изяви на международните сцени са над 1000. Пял е в оперните театри в София, Пловдив, Варна, Стара Загора. В много страни на Европа (Австрия, Германия, Швейцария, Франция, Холандия и т.н.) се е изявявал в главни басови партии: в "Трубадур", "Бохеми", "Тоска", "Травиата", "Бал с маски" и други.
Програмата на Оперната гала:
1. Ива Бизева - "Teneste la promessa...Addio del passato" Виолета
2. Андрея Мирчев - "lunge da lei...De miei bollenti spiriti" Алфредо
3. Милена Захариева - "Il vecchiotto cerca moglie" Берта
4. Петър Петров - "La calunia" Дон Базилио
5. Венера Мелеки - "Quel guardo il cavaliere" Норина
6. Милен Шопов - "Recondita armonia" Каварадоси
7. Имрен Хаджимустафа - "Miesicku na nebe" Русалка, Дворжак
8. Лидия Кулекова - "Скажи мне Марта" Йоланта, Чайковски
9. Любомир Дамянов - "Che gelida manina" Родолфо
10. Сергей Афонин - "Come Paride vezzoso" Белкоре
11. Алиана Уитакър - "Reniava nel silenzio" Лучия
12. Всеволод Ишченко - "Le veau" Мефистофел 13. Ана Изабел Лацо - "Pace mio Dio" Леонора
14. Мари Джоу - "Habanera" Carmen
15. Генко Гешев - "Studia il passo" Банко
16. Франческа Педачи - "Si, mi chiamano" Мими
17. Петър Данаилов - "На воздушном океане" Демон, Рубинщайн