Началото на научната дейност се поставя на 01.05.1953г със създаването на Опитна станция по лозарство и винарство, която в своето историческо развитие има много структурни промени.
През 1962г прераства в Комплексна опитна станция с отдели по лозарство, винарство, овощарство и зеленчукопроизводство.
През периода 1976 - 1986г Опитна станция по лозарство и винарство е в структурата на Научно-производствения лозаро-винарски комплекс в гр. Варна, а от 28.12.2000г до 08.09.2003г е филиал на ИЛВ-Плевен.
Известно време функционира като Регионален център за научно-приложно обслужване. РЦНПО - Варна извършва научно-изследователска работа по лозарство и винарство.
Научно-изследователската работа по винарство започва в края на 1962г. През 1962 -1963г е построена винарската изба с капацитет 150 000 кг грозде - първото по рода си избено съоръжение от тунелен подземен тип с постоянна естествена температура 12-14 градуса.
ОСЛВ - Варна разполага с химична лаборатория в която са се извършвали физико-химичните анализи по лозарство и винарство.
Лозовите насаждения са 250 дка, от които 60 дка с десертни сортове и хибриди грозде и 190 дка с винени сортове. В резултат на проведената научно-изследователска работа в ОСЛВ - Варна е установено, че почвено-климатичните условия на Варненски район са подходящи за отглеждане на бели винени сортове грозде.
Експерименталната база по лозарство разполага с колекция от 105 броя селекционирани в България и интродуцирани лозови сортове и хибриди, от които 89 десертни и 16 винени;
Произвежда и предлага грозде от бели и червени винени и десертни, семенни и безсеменни сортове с различен срок на зреене: Шардоне, Варненски мискет, Димят, Мискет Отонел, Совиньон блан, Супер ран Болгар, Черна перла, Мир, Брестовица, Приста, Русалка, Дунав и др.
Експерименталната винарска изба произвежда и предлага качествени бели трапезни вина с подчертан сортов аромат и хармоничен вкус: Шардоне, Совиньон блан, Траминер, Мискет Отонел, Варненски мискет и Димят.
През годините от своето създаване, вината са спечелили на международни конкурси 32 златни и 36 сребърни медали.
Научно-изследователските задачи, които разработва научният колектив на ОСЛВ - Варна са включени в тематичния план ИЛВ -Плевен и са съсредоточени върху агробиологичното и технологично проучване на нови и интродуцирани сортове, клонове и хибриди десертно и винено грозде с цел обогатяване и обновяване на гроздопроизводството и винопроизводството във Варненски район.
Научни и научно приложни приноси на ОСЛВ - Варна са:
1. Изясняване влиянието на системите за поддържане на почвената повърхност в лозята на Северното Черноморие върху вегетацията на лозата и структурата на почвата;
2. Вписване в Националната сортова листа на интродуцирания сорт винено грозде Палава;
3. Препоръки за включване в производството:
- с цел обогатяване и разнообразяване на сортовата структура на десертното гроздопроизводство на Варненски район и задоволяване потребностите на пазара на сортовете: Мискет янтърен, Русенско без семе, Вита, Таиров и Русенско едро;
- за обогатяване и разнообразяване асортимента на произвежданите бели вина във Варненски район на новосъздадените сортове: Мискет Сунгурларски, Дружба, Черноморски елексир, Черноморски брилянт, Бисер и на интродуцираните сортове: Палава, Кернер, Тарант, Бургуно биле и Ролан седе;
5. Препоръки за лозарството относно използването на препарати за растителна защита с цел избягване негативното влияние върху качеството на произвежданите вина;
6. Усъвършенстване технологията за производство на бели трапезни вина.
В ОСЛВ – Варна ДП се осъществява затворен цикъл на производство – от суровината грозде до крайния продукт – виното.