Държавна опера - Варна представя на вниманието на своята публика една от ранните творби на Верди - операта "Атила", девета в поредицата от оперни шедьоври, създадени от великия италиански майстор. Независимо, че либретото е базирано на исторически сюжет, то не се придържа строго към хронологията на събитията от края на Римската империя, а по-скоро служи за основа на красиви арии, ансамбли и хорови сцени. Премиерата бе реализирана от диригент-постановчика Ян ван Маанен, главен диригент на Държавна опера - Варна. Постановката е част от Балканска оперна мрежа - копродукция на Държавна опера - Варна с Националната драма и опера - Белград. Режисурата е дело на Деян Миладинович, сценографията на Александър Златович, визуална концепция на костюмите Предраг Джапич, хореография Владимир Логунов, диригент на хора Цветан Крумов и асистент-режисьор Сребрина Соколова.
Операта "Атила" от Джузепе Верди е написана по либрето на Темистокле Солера и Франческо Мария Пиаве по драмата на Захариас Вернер от 1809 година "Атила, крал на хуните". В ролята на Атила ще дебютира солистът на Държавна опера - Варна Гео Чобанов. Ето какво споделя басът за своя герой: "Не само страшен и жесток хунски вожд, но и човек, който може да се влюбва и да греши. Старая се да се придържам към идеята на Верди за този образ. Известно е, че съществува противоречие между историческия герой и персонажа, но както казва италианската поговорка "Не е вярно, но е добре намерено". Лично аз съм привърженик на тезата, че Атила е първият прабългарски хан. Така или иначе, в оперната постановка най-важното е да направим образа на Атила пълнокръвен, релефен и жив. Трябва да вложим в него такива чувства, които да го представят не само като страшния и жесток хунски вожд, а и като човек, който може да се влюбва и да греши."
Влюбвайки се в римлянката Одабела, Атила допуска първата си грешка. Втората му грешка е, е че играе с открити карти пред коварния римски генерал Ецио. В отговор на оскърбителното предложение хунският вожд да запази целия свят за себе си, но да остави Италия на Ецио, Атила се зарича да унищожи цяла Италия. Вместо това обаче намира смъртта си от ръката на любимата Одабела. В ролята на Одабела ще дебютира сопраното Галина Великова. Тя е родена във Варна, откъдето започва нейното музикално образование в НУИ "Добри Христов" със специалност класическо пеене. Паралелно с това е възпитаник и на Френската гимназия. Завършва висше музикално образование в НМА в класа на доц. Констанца Вачкова през 2003г. През 2012г получава втора магистърска степен - педагогика на предучилищното и началното образование към ШУ "Константин Преславски". Взема участие в майсторските класове на Райна Кабаиванска, Гена Димитрова, Лучана Д' Интино и Роберто Скандиуци. През 2003г e поканена след специална селекция на млади оперни таланти от цял свят да участва в организирания от Пласидо Доминго конкурс Operalia. Носителка е на стипендия за обучение в САЩ от Международния конкурс за млади оперни певци "Пълдин" 2005. Взима участие в много международни фестивали, от които Classic Open Аir Festiva в Швейцария, Новогодишен музикален фестивал в София, ММФ "Варненско лято", фестивали в Испания и Италия. Репертоарът й съдържа оперни роли от опери на Моцарт, Росини, Верди, Пучини, Бизе и др.
В ролята на Форесто ще се представи българският тенор Петър Костов, който не веднъж е гостувал на варненска сцена, включително и в премиерни постановки на "Травиата" и "Бохеми". В ролята на римския пълководец Ецио ще се представи баритонът от Белград Миодраг Йованович. Той завършва Музикалната академия в Белград с цигулка. Учил е пеене в Музикалната академия в Белград, продължава в Консерваторията "Джузепе Верди" в Милано, Италия. Специализира при известни вокални педагози в Милано и Пиаченца в Италия. Носител е на редица национални и международни награди от авторитетни вокални конкурси. През 2006г получава наградата за висок принос за развитието на оперното изкуство като артистичен мениджър на Белградската опера. Интересен факт от биографията на певеца е неговата практика като цигулар. Работил е като преподавател по цигулка и камерна музика в Средното музикално училище "Д-р Войслав Вучкович" в Белград. Премества се в Италия, където работи като професионален цигулар в няколко камерни, оперни и симфонични оркестри. От 1982г в продължение на 30 години Миодраг Йованович е артист-солист на свободна практика. В момента е първи солист на Белградската опера с много национални отличия за своите ярки артистични изяви. В периода от Април 2005 до Ноември 2006г заема позицията на Артистичен оперен мениджър в Народния театър в Белград.
В останалите роли:
Улдино - Христо Ганевски
Леоне - Петър Петров
На диригентския пулт ще застане световноизвестният диригент Деян Савич. Той е роден в Белград, в семейството на музиканти. Завършва с отличие дирижиране в Музикалната академия в Белград, получава магистърска степен в Академията за изкуства в Нови Сад, специализира при Mаестро Берислав Клобукар. Маестро Савич дирижира различни продукции с режисьори като Марко Артуро Марели, Инге Леван, Спирос Евангелатос и др. Работи с известни инструменталисти и певци от ранга на пианистите Людмил Ангелов, Михай Унгуряну, Дана Борсан, цигуларите Стойка Миланова, Кристина Ангелеску, Луиджи Алберто Бианки, челистите Ксения Янкович, Анатолий Кръстев, китариста Алипио Диаз, арфисткта Анна Верхоланцева, оперните изпълнители Оливера Милякович, Агнес Балца, Нели Божкова, Бруна Балиони, Фабио Армилиато и много други. Гостува с някои от най-известните оркестри и хорове, както и с оперни и балетни компании на престижни сцени и фестивали в Италия, Испания, Австрия, Израел, Швейцария, Холандия, Ирландия, Гърция, България, Русия, САЩ, Германия, Норвегия, Франция, Австрия, и на други места.
Има радио и телевизионни записи в много страни: за Румънското национално радио, БНТ, Гръцката национална телевизия, няколко издадени компакт диска за PGP на RTV Белград и др. Носител е на редица престижни отличия и награди за своите творчески постижения. Освен като творец, Деян Савич е познат и с мениджърската си дейност. Заема постовете артистичен директор на най-старото сърбо-еврейско певческо дружество "Братя Барух", основано през 1879г, художествен ръководител на известния камерен ансамбъл "Pro Musica", артистичен директор и главен диригент на Симфоничния оркестър на Ниш, от 1993г е главен диригент на Белградската опера и балет, чийто генерален мениджър става в периода 2001 - 2004г. От 2005г е назначен за Генерален директор на Народно позорище - Белград, Националната опера и балет на Сърбия. Резултат от творческите контакти с България са и международните летни диригентски майсторски класове на Деян Савич в Русе, които през последните години привличат все повече млади диригенти от цял свят. Операта "Атила" се реализира с участието на солисти, оркестър, хор и балет на Държавна опера - Варна и младежи от Варненска детско-юношеска опера с худ. ръководител Ганчо Ганчев. Изпълнява се на италиански със субтитри на български и английски.