При вакуум масаж на горна част на тялото се подобрява периферната циркулация на кръвта, на лимфата и на междутъканната течност. Отстранява се застоя на телесни течности, усилва се обмяната на веществата и кожното дишане. Кожата става еластична, подобрява се съкратителната функция на мускулите, повишава се техният тонус и еластичност. Под въздействие на вакуум терапията се извършва отделяне на екстракта на мастните и потните жлези - в неговия състав освен соли влизат и ацетон и жлъчни киселини, които в определени концентрации са токсични за организма.
Показания: при грипни и простудни заболявания, мускулни спазми и ставни навяхвания, дископатии, плексити, радикулити, главоболие, умора, целулит.
Противопоказания: кръвотечения, туберколоза, туморни образования, кожни заболявания, свръхчувствителна кожа, заболявания на кръвта, нарушения на сърдечния ритъм, хипертония от 3-та степен. За вакуум масаж на корема - следродов период и операция на корем, коремна херния, бременност, менструация, тромбофлебит, чупливост на кръвоносните съдове, сърдечно-съдови заболявания и туморни заболявания.
Вътре в нас съществува система, която тихо работи, за да сме здрави - лимфната система. Без нея нашите тела биха се издули като балони, разбивайки клетките ни от застояли и излишни флуиди. Лимфната система има изключително голям принос, за жалост доста често подценяван от нас. Често малки дразнения и болки, отпадналост или податливост на простуди и грип могат да са симптоми за тромаво работеща лимфна система и компроментирана имунна система.
Лимфни съдове
Лимфните възли/съдове изграждат гъста мрежа, която е в пряк конктакт с кожата и всеки орган, и система в нашето тяло. Лимфните възли започват много малки - така наречените първични лимфни възли. Над 70% от тези първични лимфни възли са разположени точно под кожата. Първичният лимфен възел е много деликатна структура, не по-дебела от една клетка. Тези клетки са обградени от съединителна тъкан от колаген и еластични фибри, които ги застопоряват на място. Когато налягането в тъканите се повиши поради натрупване на течности, или когато кожата се разтегне леко, стените на първичния лимфен възел се деформират и течността потича по каналчето, навлизайки в системата. От този момент насетне наричаме тази течност лимфа. Макар, че само 2-3 литра лимфа се филтрират през тази система всеки ден, тази филтрация е изключително важна, защото така се отстраняват протеини, които са прекалено големи, за да бъдат пренесени през капилярите на кръвоносната система. Отворът, който се отваря в първичния лимфен възел, е от 4 до 6 пъти по-голям от този на капиляра. Отстраняването на протеините е жизнено важно, защото те задържат вода, тоест излишният протеин между клетъчните пространства предизвиква отоци. Лимфните възли също така събират и мъртви клетки, отпадни продукти, бактерии, вируси, неорганични субстанции, вода и мазнини.
Като лимфният дренаж се изпълнява правилно, се стимулира отварянето на тези първични лимфни възли и се увеличава количеството лимфа, което циркулира в системата, почти 20 пъти.
Лимфни възли
Всички лимфни съдове накрая се събират в лимфни възли. Лимфните възли могат да са малки колкото главата на топлийка или големи колкото маслина. Има от 400 до 700 лимфни възли в тялото ни. Половината от тях са разположени в коремната област, но доста голяма част са разположени и в областта на шията.
Главната роля на лимфния възел е да филтрира и да пречиства лимфната течност. Лимфните възли произвеждат и различни видове лимфоцити. Лимфоцитите унищожават чрез фагоцитоза вредните вещества или бактерии в тялото ни, и съставляват голяма част от нашата имунна система. Лимфните възли резорбират около 40% от течността на лимфата. Това ги прави по-дебели. Поради тази удебеленост и филтриращата им функция, лимфните възли могат да забавят лимфния ток до 15 пъти повече от лимфните съдове. Лимфният дренаж може да помогне да се преодолее това съпротивление и да възстанови лимфния ток.