Сражение на поколенията, на разбирането какво "съдържат" цветовете, и какви са световете, които всеки от героите населява.
Ако това ви заинтригува, разберете повече в постановката "Червено" на 20 Юли от 20:00ч, в Театър 199 - за 7лв, вместо 16лв!
С участието на Георги Кадурин и Иван Юруков.
Повече за "Червено" от Джон Лоугън:
Портрет на Марк Ротко
Като дете, в Латвия през зимните утрини, бъдещият художник се пързаля на кънки по замръзналите улици от дома си до училище. Когато е на десет семейството му емигрира в САЩ. 18-годишен той заживява в Ню Йорк за да се отдаде изцяло на живописта. Ходи на курсове, заобикаля се с бохеми, жадно чете митология и философия, изучава творчеството на големите художници. Жени се, развежда се. Жени се отново. Пише манифест за изкуството, но непрестанно търси стила си. Дори когато картините му започват да се излагат във водещи галерии, той продължава да експериментира и да променя характера на своите платна. И макар да се надява на одобрението на творческите среди и на близките си (когато излага в Музея на модерното изкуство, единственият коментар на брат му е: "Каква огромна сграда!"), Марк Ротко не спира да преследва изцяло неповторими изразни средства.
През 1958г той получава изключително примамлива поръчка да украси с картини стените на най-луксозния за времето си ресторант в Ню Йорк – "Четирите сезона". И някъде тук започва историята на неговите платна в „Червено”. В студиото му пристига асистентът, който Ротко назначава за да може изцяло да се съсредоточи върху най-смелото си начинание. И докато художникът фучи, гори отвътре и размахва четката си като шпага, с която е решен да разсече посредствеността и дребнодушието, уядеността и лицемерието, той открива, че присъствието на младия човек в ателието му ще се окаже не по-малко сложна битка. Сражение на поколенията, на разбирането какво "съдържат" цветовете, и какви са световете, които всеки от героите в "Червено" населява. Как си приличат и по какво се различават?
Изкуството е начин да се идентифицираш като човешко същество.
Режисура - Владлен Александров
Превод - Харалампи Аничкин
Сценография - Иван Карев
Видеография и костюми - Весела Статкова
Награди:
• Георги Кадурин - първа награда за мъжка роля на Международния фестивал на малките театрални форми - Враца 2015г;
• Иван Юруков - втора награда за мъжка роля на Международния фестивал на малките театрални форми - Враца 2015г.