XI конкурс за съвременна хореография върху българска музика "Маргарита Арнаудова" - Трето международно издание на 6 Октомври, в Музикален театър
Балет "Aрабеск" открива своя сезон с финалната вечер на XI конкурс за съвременна хореография върху българска музика за награда на името на Маргарита Арнаудова - Трето международно издание.
Финалистите тази година са хореографите Рафаел Миро Холзер (Австрия), Микел Тоетруп (Дания), както и Стефани Ханджийска (България) и Елена Маринова(България). Спектаклите на младите хореографи ще бъдат защитени от великолепните танцьори на трупата на Балет "Арабеск".
Конкурс за съвременна хореография върху българска музика "Маргарита Арнаудова" на 6 Октомври от 19:00ч, в Музикален театър | 15 лв | Разграбено |
Конкурсът поощрява търсенето на оригинални идеи, изразени с автентичен, собствен, съвременен танцов език и стил. Конкурсът "Маргарита Арнаудова" е учреден от доц. Калина Богоева през 1996 г. и се провежда на всеки три години. Той е израз на творческата потребност на балет "Арабеск" да търси взаимодействие между българските хореографи и композитори. Откривателството на нови идеи и форми в националното танцово изкуство е традицията на "Арабеск", създадена от голямата българска хореографка и дългогодишен ръководител на трупата Маргарита Арнаудова. Спецификата на този конкурс се определя от изключителното място и значение на съвременната българска музика в него. Маргарита Арнаудова (1941-1994), чието име носи конкурсът, е цяла епоха в съвременния танц в България и продължава осезаемо да присъства в пространството на българската култура като мост между най-доброто от миналото и утрешния ден. От своето създаване конкурсът "Маргарита Арнаудова" е утвърдил цяло поколение млади български хореографи, които днес са лицето на съвременната българска хореография - Боряна Сечанова, понастоящем артистичен директор на трупата, Мила Искренова, Антония Докева, Олеся Пантикина, Росен Михайлов, Галина Борисова, Петя Стойкова, Анна Донева, Живко Желязков, Иво Димчев, Кинестетик Проджект на Станислав Генадиев и Виолета Витанова, Асен Наков, и др. Идеята конкурсът "Маргарита Арнаудова" да прерасне в международен е породена от културния контекст, в който е поставена страната ни след приемането ѝ в ЕС, както и от необходимостта да се продължи традицията на трупата да бъде участник и посредник в обмена на идеи между танцьори и хореографи от цял свят. Провеждането му популяризира съвременното българско танцово и музикално изкуство и провокира нови творчески процеси и контакти между композитори, хореографи и танцьори от България и света.
Първото международно издание се състоя през 2007г и беше едно от значимите събития в културния афиш на столицата. През 2023г. ХІ-то издание на конкурса отново има международен характер. Организира се от балет "Арабеск" към Държавен музикален и балетен център- София.
Третото международно издание на конкурса се реализира с подкрепата на Министерство на културата.
Съорганизатор - Фондация "Калина Богоева"
Медийни партньори на конкурса са БНР, БНТ и БТА.
Условия на офертата:
- Валидност на ваучера: 6 Октомври 2023 (Петък).
- Ваучерът служи за билет и след получаването му е необходимо да резервирате конкретно място в залата. Това можете да направите чрез Grabo.bg - от страницата "Моите ваучери".
- Необходимо е да покажете QR кода на ваучера преди началото на събитието, за да бъдете допуснати в залата.
- Конкретните места, за които офертата важи, може да видите в приложената интерактивна схема.
- Всички други глобални условия на Grabo.bg
Осигурено от Балет "Арабеск"
От своето създаване през 1967 г. до днес Балет "Арабеск" се утвърждава като най-престижната съвременна танцова трупа в България. В 50-годишната история на Балет "Арабеск" са поставени над 200 заглавия с различна стилистика - от неокласика до дързък експеримент..
ДИРЕКТОРИ, ХУДОЖЕСТВЕНИ РЪКОВОДИТЕЛИ в 50 годишната история на Балет
" Арабеск" - Любомир Горанов, Пенка Енчева, Маргарита Арнаудова, Калина Богоева,Румяна Маркова и настоящия артистичен директор Боряна Сечанова
Днес "Арабеск" е не просто трупа от световна класа, но и своеобразна школа за изпълнители и хореографи, генератор на идеи, източник на информация за случващото се в света на съвременния танц. "Арабеск" е място за творчески срещи на едни от най-интересните български творци от различни изкуства - хореографи, композитори, музиканти, сценографи и др. Неговото начало като експериментално студио е поставено от големите артисти, солисти на балета на Софийска опера Красимира Колдамова, Ичко Лазаров, Вера Кирова и др. като алтернатива на големите класическите балетни спектакли.
С името на голямата българска хореографка Маргарита Арнаудова е свързано превръщането на "Арабеск" в най-елитния български самостоятелен балетен театър със свой собствен облик, свои солисти и кордебалет и впечатляващ репертоар.Нейните спектакли "Нестинарка" и "Болеро" и до днес се танцуват в трупата наред със спектаклите на Боряна Сечанова (художестевен ръководител и хореограф на трупата от 2000 г.), Мила Искренова, Асен Наков, както и на най-младото поколение хореографи, за които сцената на "Арабеск" е винаги открита.
През годините на своето съществуване Балет «Арабеск» и неговите артисти са многократни носители на наградите «Кристална лира» на СБМТД, «Златно перо» НА ФМ Класик. 2015 г. Балет «Арабеск» получава наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата , а 2017 г - Грамота за принос в развитието на българската култура от Министерство на културата .
Чрез конкурса за съвременна хореография върху българска музика за награда на името на Маргарита Арнаудова, учреден през 1995 година от проф.Калина Богоева, "Арабеск" подкрепя развитието на младите български хореографи и композитори, които са бъдещето на съвременния танц на България. В международните издания българските хореографи се съизмерват с постиженията на колегите си от целия свят.
Балет «Арабеск» е желан партньор на почти всички столични театри. Едни от най-успешните си заглавия Балет «Арабеск» представя на сцената на театър «София», а съвместния спектакъл и световна премиера на «Коса» се превръща в едно от най-любимите представления на софиянци. Запомнящи са участията на Балет «Арабескв сценичните версии на мюзикълите «Ах, този джаз» и «Да бъдеш Боб Фоси» в Народния театър «Иван Вазов».
Приносът на Балет «Арабеск» в културния живот на страната са многойбройните международни проекти-спектакли , които достойно делят сцена с най-добрите образци
от този жанр в света. Някои от впечатляващите проекти, резултат от това партньорство са: "Паралелни светове" - съвместен проект с Британски съвет и Рандом данс кампъни - Великобритания, "Кой казва кой", хореограф Кристиян Бакалов, - проект на балет "Арабеск", съвместно с Френския културен център, "Уличният живот на театъра" - съвместен проект Белгия, Великобритания, България, Франция, финансиран от Европейската програма "Култура 2000"; "Българо-американския проект «Пулсации» на хореографа Робър Джефри, «Измъчени мелодии» на хореографа Морис Кози., "Пандора" - българо-холандски проект, и др.
Сред хореографите, работили в трупата са световните имена на Алберто Алонсо, Люк Буи, Уейн МакГрегор , Анжелен Прелжокаж и др. Няма да е преувеличено да се каже, че историята на "Арабеск" е история на съдбата на съвременния танц в България.
Танцьорите на "Арабеск" печелят овациите на публиката не само в България, но и в Европа, Америка, Азия и Африка със силното си артистично присъствие и професионализъм.
Не изпускай предложенията на
Балет "Арабеск"
Активни промо оферти:



