"До последен дух" - една комедия на Рашко Младенов: на 5 Април, в Театрална работилница Сфумато
Тази постановка не може да се определи като театрален спектакъл, а сякаш и не държи да се определя. Да започнем оттам, че си няма нито драматург, нито режисьор - нищо си няма, освен един Рашко Младенов (плюс роял и добре построено осветление).
Гледайте "До последен дух" на 5 Април от 19:00ч, в Театрална работилница Сфумато | 15 лв вместо 20 лв | Разграбено |
- Написа за "въпреки.com" проф. Георги Каприев.
През 2018 година се появява книгата му със същото заглавие, издадена от "Жанет 45". След март 2021 година представлението се завърта на сцената на Сити Марк Център, а от септември 2021 намира място върху главната сцена на Театрална работилница "Сфумато".
Рашко Младенов разказва истории от своя живот, разказва живота си. Понеже от най-ранно детство този живот е свързан с музиката и по-точно с пианото, разказът е богато илюстриран със саморъчно изпълнени клавирните пиеси, които се споменават или подразбират в този разказ. На това отгоре Рашко Младенов пее и "пее", рецитира, имитира, върши ги всякакви. При което дава вид, че не играе. Не се притеснява от лапсуси, предизвикани обяснения и коментари, свени се, че забравя имена или дати, но го прави. Дава мило за драго да внуши, че не прави роля. Роля, обаче, той, разбира се, прави. Специфичното е, че неговият персонаж се казва Рашко Младенов, който той защитава актьорски прецизно. Неговият антагонист е авторът на текста, Рашко Младенов, поради което на актьора Младенов му се налага да поглежда от време на време часовника си и да селектира на място напиращия текст. Решаващо е да се види какво точно е селектирано.
Селектирани са изключително и главно истории, кашмерни за персонажа. Вързано за пианото детство, кандидатстване в Консерваторията, усилия за отбиване на военна служба чрез опити да се маскира включително като естраден певец, армейски неволи, кандидатстване във ВИТИЗ заради добиване на отпуск, младежко актьорстване, филмаджийски приключения (сред които презокеанско плаване, нелегално пътуване из африканска джунгла заради мач на "Тракия", увисване с балон във филм на Владимир Наумов), музикално учителстване в Мексико и пренос на мексиканска арфа до там. Все такива лакърдии.
Добре е да се види за какво не се разказва, кое не влиза под прожектора. Под никаква форма не влизат неговите директорства и министерстването му (министър на културата във временното правителство 27 януари - 4 май 2027, с министър-председател проф. Огнян Герджиков, назначено от президента Румен Радев б.р.). Няма и дума за високите му постижения, за силните му роли. При толкова много музика, не се споменава даже участието му във великите актьорски квартети, дирижирани от Александър Владигеров (Заедно с Тодор Колев, Николай Бинев и Ицхак Финци изнасят 25 концерта със симфоничния оркестър на БНР на уникален микс от класически произведения, които свирят, пеят и дирижират под надслов "Първоаприлски концерт" - б.р.).
В периода 2006 - 2009г работи в Българския културен център в Москва. Първото духовно действие на Рашко Младенов е изборът му да представя свои провали или поне излагации.
Действие духовно казвам, защото тъкмо неосъщественото, прекършеното очертава много по-категорично профила на един живот, по същината си свързан с високата култура, изкуството, интелекта, духовността най-сетне, и зависещ от тях. Тук, даже, нямам предвид емпирично доказуемата баналност, че сривовете, които не са ни унищожили, ни правят по-устойчиви. Провалът, неуспехът, пропадането очертават границата на вече постигнатото и постижимото, носейки потенциала да я разширяват. Те са в състояние да я отпратят отвъд досегашните ѝ обеми, ако бъдат добре разчетени и преобразени в мотив за разгръщане на сила и енергия. На духовните сили и енергии, следва да се добави.
В продължение на около час и половина, в нещо, което не е собствено театрален спектакъл, но пък е издържано представление със силно сценично присъствие, Рашко Младенов уж разказва разни смешни истории от своето житие-битие. Прави го, но не остава там. Чрез тях и отвъд тях той дава кураж за устояване в териториите на духовното. Ненатрапчиво, лежерно, елегантно показва, че във всякакви времена, включително идиотски и доминирани от малоумци, живеенето в духа е не само възможно, ами е, напротив, жизнено важно.
За приятелите си известен като Рашко, за неприятелите си - не знам и не ме интересува как е известен. С "До последен дух" той ще ви поведе на едно необикновено пътешествие, сравнимо и с "1001 нощ" и с най-разюзданите фантазии на Жул Верн. С важното уточнение, че за разлика от изброените класики, неговото пътешествие наистина се е състояло. И няма никакви изгледи скоро да приключи. В това житейско пътешествие нашият смел Немо - или Маруф, ако предпочитате - ще ви заведе в най-необичайните кътчета на планетата (от Коньовица та чак до устието на река Нигер); ще се сражава с вас и заради вас с чудовища, по-страшни и от морските, защото няма по-страшни чудовища от хората; ще ви покани на футболен мач в джунглата и на презокеанско приключение; ще ви научи дори как да ходите в тоалетната с арфа. Някои от тези истории знам още от дете, други научих в по-ново време, а днес мога да само да завиждам на онези, които ще ги чуят за пръв път. Добре дошли в света на музиканта, актьора, шофьора на такси, учителя, продавача на цигари, директора и министъра Рашко Младенов. Добре дошли. И блазе ви.
- Димитър Стоянович
Това представление се осъществява с безценната помощ на Николай Гундеров.
Условия на офертата:
- Валидност на ваучера: 5 Април 2024 (Петък).
- Ваучерът служи за билет и след получаването му е необходимо да резервирате конкретно място в залата. Това можете да направите чрез Grabo.bg - от страницата "Моите ваучери".
- Необходимо е да покажете QR кода на ваучера преди началото на събитието, за да бъдете допуснати в залата.
- Конкретните места, за които офертата важи, може да видите в приложената интерактивна схема.
- Всички други глобални условия на Grabo.bg
Видео
Осигурено от Театрална работилница Сфумато
Театрална работилница Сфумато е основана през 1989г от режисьорите Маргарита Младенова и Иван Добчев като алтернатива на традиционните софийски театри. Набляга на програмите (няколкогодишен анализ на творчеството на определен автор), за сметка на репертоара (отделни пиеси от различни автори на принципа "за всекиго по нещо"). Пример за сфуматовските "програми" са серията представления по Достоевски, последвани от тези по Стриндберг.
Театрална работилница Сфумато няма собствена трупа, но в спектаклите ѝ често участват едни и същи актьори.
От май 2004г се намира на ул. "Димитър Греков" 2 (на гърба на театър "София" и съвсем близо до Малък градски театър "Зад канала"), в реставрираната сграда на някогашната баня "Подуене".
Не изпускай предложенията на
Театрална работилница Сфумато