Постановката "Формата на нещата" на 21 Ноември в МГТ "Зад Канала"
Тихият и обикновен Адам се влюбва в Евелин - красива студентка по изящни изкуства - и започва да променя себе си, за да я впечатли. Обаче докато Адам става все по-привлекателен, връзката му с неговите близки започва да се разпада. За приятелката си Адам е склонен не само да промени изцяло външния си вид, а и да разруши дългогодишни приятелства. Той е готов на всичко в името на любовта без да подозира, че постепенно се превръща в скулптура, изваяна от друг.
Постановката "Формата на нещата" на 21 Ноември от 19:00ч, в МГТ "Зад Канала":
Варианти на офертата: | ||
---|---|---|
Място в зелена зона | 14 лв вместо 18 лв | Грабни |
Място в синя зона | 16 лв вместо 20 лв | Грабни |
Превод Мартин Киселов
Режисьор Максима Боева
Сценограф Киряна Аврониева
Композитор Милен Апостолов
Психолог консултант Рая Митева
Фотограф Росен Донев
Фотограф за плаката Тони Перец
Графичен дизайн Славяна Иванова
Светлинен дизайн Валентин Андонов
В ролите:
Филип - Станислав Кондов
Адам - Александър Евгениев
Джени - Христина Джурова
Евелин - Сияна Начева
Тихият и обикновен Адам се влюбва в Евелин - красива студентка по изящни изкуства - и започва да променя себе си, за да я впечатли. Обаче докато Адам става все по-привлекателен, връзката му с неговите близки започва да се разпада. За приятелката си Адам е склонен не само да промени изцяло външния си вид, а и да разруши дългогодишни приятелства. Той е готов на всичко в името на любовта без да подозира, че постепенно се превръща в скулптура, изваяна от друг.
Нийл Лабют е американски драматург, сценарист и писател. Получава магистърска степен по драматургично писане от Нюйоркския университет, специализира в "Royal Court Theatre" в Лондон. Пиесите му са носители на множество награди и номинации, сред които номинация за награда Olivie за най-добра комедия за "Дебело прасе" и номинация за награда Тони за най-добра пиеса за "Причини да бъдеш красив". Сред широката публика е известен с филмовата си кариера, която включва филми като "В мъжка компания" и "Формата на нещата".
"Формата на нещата" (2000) от всепризнатия и широко обсъждан американски драматург, сценарист, режисьор и писател Нийл Лабют, е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Almeida Theatre Лондон (2001), режисирана и филмирана от самия автор (2003). Безмилостен съдник на "нашата нездрава мания към външното, повърхностното, към формата на нещата", пиесата разказва за студентка по скулптура, която превръща новия си приятел от свито момче в самоуверен млад мъж, докато новата ситуация не конфронтира истината с лъжата в любовта и изкуството.
"Формата на нещата" превежда и поставя за пръв път у нас (2011, Театър "София") младият Мартин Киселов, син на големия театрален режисьор Младен Киселов. С постановките си "Разбиване" (2014) и "Дебело прасе" (2022) пристрастието си към Нийл Лабют проявява и един друг изтъкнат български режисьор Стайко Мурджев. Сега със своя прочит на "Формата на нещата" дебютира на варненска сцена и младата, но заявила вече режисьорското си присъствие в българския театрален контекст Максима Боева, възпитаничка на проф. Пламен Марков, създал в годините поредица от великолепни варненски представления. За постановката си Максима Боева мотивира енергичен младежки екип, в който влизат сценографката Киряна Аврониева, композиторът Милен Апостолов и актьорите Христина Джурова, Станислав Кондов, Александър Евгениев и Сияна Начева.
"Правя истории, които са ме развълнували и за които събирам екип със същите вълнения. С вярата, че в публиката има хора, които имат нужда да видят точно това, да чуят и съпреживеят тези истории", споделя принципното си разбиране за театър режисьорката.
Още за премиерата четете на страницата на ДТ "Стоян Бъчваров" - Варна тук.
Плейлист с видеа вижте тук.
Албум със снимки можете да разгледате тук.
Условия на офертата:
- Валидност на ваучера: 21 Ноември 2024 (Четвъртък).
- Ваучерът служи за билет и след получаването му е необходимо да резервирате конкретно място в залата. Това можете да направите чрез Grabo.bg - от страницата "Моите ваучери".
- Необходимо е да покажете QR кода на ваучера преди началото на събитието, за да бъдете допуснати в залата.
- Конкретните места, за които офертата важи, може да видите в приложената интерактивна схема при "Проверка на свободните места".
- Всички други глобални условия на Grabo.bg
Осигурено от ДТ "Стоян Бъчваров"
Държавна опера - Варна е регистрирана на 6 Април 1947г и е официално открита на 1 Август същата година. Нейният първи директор е Стефан Николаев, а главен художествен ръководител е известният български певец Петър Райчев.
За кратко време под ръководството на младия диригент Руслан Райчев, хормайстора Димитър Младенов, Асен Манолов и художниците Асен Попов и Владимир Мисин се подготвя първата постановка - операта "Продадена невеста" от Б. Сметана.
Репертоарът в стилово и жанрово отношение е богат и разнообразен. Той обхваща една значителна част от оперното наследство на XVIII и XIX век, както и съвременни заглавия.
Редица произведения се срещат за първи път с българския зрител на варненска сцена. Между тях са: "Така правят всички" от В. А. Моцарт - 1960г; "Кача и дяволът" от А. Дворжак - 1961г; "Годеж в манастира" от С. Прокофиев - 1962г; "Алберт Херинг" - 1964г и "Просяшка опера" от Б. Бритън - 1982г; "Норма" от В. Белини - 1972г; "Златното петле" от Н. Римски-Корсаков - 1973г; "Ариадна на Наксос" от Р. Щраус - 1975г; "Брачната полица" - 1977г и "Турчинът в Италия" от Дж. Росини - 1988г; "Едип цар" от И. Стравински - 1995г; на балетите "Спартак" от А. Хачатурян - 1977г; "1001 нощ" от Ф. Амиров - 1983г и други.
Търсейки възможности за разширяване на зрителската аудитория, Държавна Опера Варна се обръща многократно и към оперетни творби - предимно от класиците на жанра: Ж. Офенбах, Й. Щраус, Фр. Лехар, И. Калман. Поставят се също съвременни мюзикъли и много детски спектакли.
Организира от 2000г всяка година Коледен и Великденски музикален фестивал, а от 2010г и "Опера в Летния театър", ежегодно открива и участва активно в Международния музикален фестивал "Варненско лято", както и в редица други художествени форуми.
Гастролирала е в Югославия, Чехословакия, Украйна, Италия, Испания, Гърция, Индия, Румъния, Египет, Германия, Швейцария, Австрия и др.
Показателни за престижа на Държавна Опера Варна са и многобройните гастроли на именити оперни изпълнители като Гена Димитрова, Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Никола Гюзелев, Анна Томова-Синтова, Мария Корели, Питър Глосоп, Елена Николай, Ава Джун Купър, Зинаида Пали, Николае Херлея, Елена Образцова, Владимир Атлантов, Емил Иванов, Веселина Кацарова, Галина Савова, Иван Консулов, Калуди Калудов, Бойко Цветанов, Орлин Анастасов, Венцеслав Анастасов, Надя Кръстева и други.
От 1999г Държавна Опера - Варна се обединява с Варненската филхармония и продължава дейността си като държавен културен институт, под новото название Оперно-филхармонично дружество Варна.
С Постановление № 152 на Министерски съвет от 28 юли 2010г се обединяват Драматичен театър "Стоян Бъчваров" и Оперно-филхармонично дружество Варна в новата организационна структура Театрално-музикален продуцентски център Варна с директор Славчо Славов. След обединението ДТ "Стоян Бъчваров" запазва името си, докато Оперно-филхармонично дружество Варна се преобразува в Държавна опера - Варна. След проведения конкурс от 20 декември 2010г директор на ТМПЦ Варна става Даниела Димова.