Театралните традиции в Сливен започват преди 140 години, когато в града се открива първата театрална сцена. През 1918г се създава първата професионална театрална трупа в читалище "Зора". е професионален държавен театър от 50 години.
Новата сграда на театъра е построена през 1986г и разполага с голяма зала (484 места), камерна зала (121 места), балетна зала, просторно фоайе на две нива с бар за зрители, административна част. През 2008г театърът чества своята 90-годишнина.
Театър - отличник на Министерството на културата
Сливенският драматичен театър за втора поредна година е начело в театралната класация на Министерството на културата. В групата на държавните драматични театри, получили комплексна оценка "отличен", той е в компанията на най-добрите столични театри - Народния театър "Иван Вазов", Сатиричния театър "Алеко Константинов", Театъра на българската армия, Театралната работилница Сфумато и Драматичните театри в Пловдив и Бургас. Класирането се извършва по много показатели, които включват селекция и участие във фестивали, икономически показатели, брой зрители, кадрова, репертоарна политика и други.
Представления с дълъг живот
В афиша на театъра има и забавни представления, и сериозни заглавия, и нова чуждестранна драматургия, и българска класика.
Два спектакъла на сливенския театър вече са бестселъри - "Между два стола" на Рей Куни и "Особености на руската любов" на Александър Галин, които публиката не само в Сливен, но и в София, и в цяла България, гледа с голям интерес. Те се играят две години и половина при пълни салони и имат по над 80 представления. И тези комедии, и класическите спектакли имат дълъг сценичен живот, което подхранва самочувствието на актьорската трупа. Някои представления са с участието на звезди на театралната сцена: Герасим Георгиев - Геро, Мария Сапунджиева, Георги Кадурин, Мариана Миланова, Христо Бонин. Но, въпреки че в последните години е нямало звезди в спектаклите по българската класика, като "Изкушение" по Елин Пелин, "Епопея на забравените" по Вазов и Захари Стоянов, "Нова библия – Суматоха" по Радичков и "Любовта на Катерина" по "Железният светилник" на Димитър Талев, те станаха едни от най-силните заглавия в театралния афиш. Абсолютен рекордьор е моноспектакълът на Димитър Марков "Епопея на забравените". Голям зрителски интерес предизвикаха "Нова библия – Суматоха" на проф. Маргарита Младенова и "Изкушение" на Добромир Цветков. Всички са създадени с труда и таланта на младата актьорска трупа, която се изгради през последните години в Сливен.