"Каньонът на сухата река"
Среща и събиране на групата - Варна, частна автогара Младост (ул. Доброволци 7) в 8:30ч сутринта. Транспорт с автобус до с. Балик (възможно е да се вземат участници и от други населени места по пътя, след предварителна уговорка). Начало на пешеходния преход.
След като слезем от автобуса в края на селото, ще поемем по почвен път през обширни ливади към първата цел на нашия поход - местността Калето. Тя представлява един продълговат зелен полуостров, обграден почти от всякъде от коритото на реката. До него може да се стигне само по малък скалист участък - единствената връзка със "сушата", а преминавайки от там ще може да се насладим на гледките към каньона от две страни едновременно. Древните са открили това изключително творение на природата и са го превърнали в свой дом - късноантичната и средновековна крепост Адина, останките от която все още ясно личат в средата на полуострова. Естествено укрепено със стръмни скалисти склонове, заобиколено от гъсти, богати на дивеч гори и пълноводна (в миналото) река, Калето е предлагало отлични условия за живот в древността.
След като преминем по цялата му дължина и пресечем някогашните стени на крепостта, ще започнем да се спускаме през гората към коритото на реката. На това място се е намирал водослива между Добричка и Сухата река - днес представляващи малки полупресъхнали поточета. На отсрещната страна на каньона се вижда и първия от скалните, раннохристиянски манастири които ще посетим - т.нар. Монетарница. Представлява огромна скала с три скални ниши, наподобяваща от далеч на глава с очи и уста. От това място ще се отклоним за малко по каньона на Добричка река за да достигнем до още два скални комплекса в района - Сандъкли Маара и Гяур Евлери.
През втората половина от деня, преходът ще продължи по отсрещната страна на каньона, минавайки през пасища и редки горички. През това време ще можем да се любуваме на невероятните гледки към язовир Оногур, разположен на дъното на каньона. Достигайки края на язовира, ще се спуснем до насипната стена, преминавайки на отсрещния бряг. Там той граничи с отвесните стени на Шан кая, а по малка пътека ние ще достигнем до уникален манастир, представляващ издялан в скалата коридор с няколко по-широки стаи и обща дължина 65 м. След като го разгледаме ще се изкачим отново над язовира, но от страната на Шан кая, където на красива панорамна полянка ще направим поредната фото почивка.
В края на изпъления с емоции ден, ще затворим кръга потегляйки отново към с. Балик, където ни очаква автобусът за връщане.
Общ преход за деня: около 10км.
Задължителна екипировка:
• Подходяща раничка;
• Удобни туристически обувки;
• Дъждобран;
• Дрехи - за еднодневен излет според сезона;
• Суха храна и вода за 1 ден (не е сигурно дали чешмите по маршрута ще работят);
• Репелент против паразити (препоръчително).
"Скалните светилища на Шуменското плато"
Среща и събиране на групата - Варна, частна автогара Младост (ул. Доброволци 7) в 8:00ч сутринта. Транспорт с автобус до гр. Шумен, кв. Дивдядово. Повечето скални манастири в Шуменското плато са разположени в тесните клисури (наименувани "боази"), намиращи се над селата около платото - Дивдядово (вече квартал на Шумен), Хан Крум, Троица и Осмар.
Началото на нашето приключение ще започне от подножието на Дивдядовския боаз, като първата ни цел ще е да се изкачим на височината на платото. В тази част местността е особено живописна и трудно достъпна, като по скалния венец надвиснал над кв. Дивдядово се срещат пещери, скални ниши, както и множество катерачни турове. Изкачването ще направим по обозначения като "екстремен" туристически маршрут, прокаран умело през скалите, изобилстващи от пещери и скални ниши. На по-трудните места има поставени метални парапети за по-голяма сигурност. Всъщност "екстремни" са приказните гледки към долината, които се разкриват все повече с напредване на изкачването.
Излизайки на платото ще се отправим в южна посока към първата ни цел - Хан Крумския скален манастир, известен още като Калугерската пещера. Движението ще продължи предимно по черни пътища и пътеки по равнинен терен, с леки изкачвания и спускания. До входа на тази скална обител се достига по изсечени в скалата стъпала, поради което е наричана още "стълбената пещера". В срещуположния скален венец на Хан Крумския боаз, се намира втори скален манастир (наречен Килията), до който също ще се разходим.
След разглеждане и задължителната фото-почивка ще продължим през местността Кортулука към третия боаз - Троицки, където се намира скалния феномен Момина скала. Тук на различни нива в 15 метровата скала са разположени скални килии и черква. Продължавайки по пътеката за хижа Букаците в Троицкия боаз, ще посетим и още една скална черква - Монастеря. Тя е разположена в естествена скална пещера, дообработена и разширена в миналото.
Последните скални светилища до които ще отидем са разположени в Осмарския боаз. Там се намират скалната забележителност "Окото", Костадиновия манастир (кръстен на цар Константин Тих) и скалната църква Диреклията. Последната носи името си от двете изсечени в скалата колони (диреци), оставени от древните строители да крепят свода на църквата. До Костадиновия манастир ще достигнем по добре осигурена метална стълба с височина 7-8 метра. За съжаление входа на Диреклията също е на голяма височина от земята, но до нея няма изградена стълба, поради което достъпът е ограничен. За сметка на това съвсем на близо ще може да посетим една отделна монашеска килия, именувана Подковата поради своеобразната си форма. Тя е служила за убежище на монах - отшелник през епохата на Исихазма - 12-14 век.
В края на нашата разходка сред красивата природа и забравеното минало, ще се спуснем по горска пътека към с. Осмар, където ще ни чака автобусът за връщане.
Според легендите когато хан Крум нарежда да се изкоренят лозята, те са били запазени единствено тук, за лично ползване от хана. Така и до днес в селото все още се прави уникалното вино Пелин, примесено с ароматни билки от района.
Транспорт до гр. Варна и край на програмата.
Общ преход за деня: около 7-8ч.
Задължителна екипировка:
• Малка раница;
• Удобни туристически обувки;
• Дъждобран;
• Дрехи - за еднодневен излет;
• Суха храна за 1 ден.