"По каменните брегове на Черно море"
Среща и събиране на групата - Варна, частна автогара Младост (ул. Доброволци №7), 8:30ч сутринта; транспорт с автобус до на н. Шабла - най-източната точка на България (възможно е да се вземат участници и от други населени места по пътя, след предварителна уговорка), начало на пешеходния преход.
Първото забележително място което ще посетим за деня е най-източната точка на България - нос Шабла. Там ще слезем от автобуса, ще направим кратка почивка до стария морски фар и ще се насочим към отправната точка на днешното приключение. Автобусът ще ни остави по средата на пътя между селата Тюленово и Шабла, а ние ще се отправим пеша към морския бряг. Тези тесни ивици суша, по които ще минем днес са последните остатъци от обширните степи, покривали значителни територии в миналото (днес превърнати в обработваеми площи). В тази част скалите край брега не са много високи и на много места може да се слезе до морето, но въпреки това са силно насечени и изпълнени с множество пещери и ниши.
Насочваме се на юг по брега към малък скален остров, отделен от основната суша от тясна ивица вода. Постепенно скалите започват да стават по-високи, а гледките още по-впечатляващи. Близо до с. Тюленово ще попаднем на голяма дупка в брега която е свързана с морето от тясна пролука. На изхода от селото ще се поразходим и по известното скално мостче стърчащо над морето, а издълбаните в скалите пещерни жилища ще започнат да се срещат все по често. В края на маршрута ще достигнем един от най-големите и запазени пещерни комплекси, до който се стига по стълба, през изсечена в скалата дупка.
При достатъчно време за финал ще посетим и националния археологически резерват Яйлата, намиращ се край с. Камен Бряг, а преди да потеглим обратно към Варна, може да опитаме от местните рибни специалитети в някое от селските ресторантчета.
Задължителна екипировка:
• Подходяща раничка;
• Удобни туристически обувки;
• Дъждобран;
• Дрехи - за еднодневен излет според сезона;
• Суха храна и вода за 1 ден;
• Репелент против паразити (препоръчително).
"Скалните светилища на Шуменското плато"
Среща и събиране на групата - гр. Варна, частна автогара Младост (ул. Доброволци №7), 8:00ч сутринта. Транспорт с автобус до гр. Шумен, кв. Дивдядово. Повечето скални манастири в Шуменското плато са разположени в тесните клисури (наименувани "боази"), намиращи се над селата около платото - Дивдядово (вече квартал на Шумен), Хан Крум, Троица и Осмар.
Началото на нашето приключение ще започне от подножието на Дивдядовския боаз, като първата ни цел ще е да се изкачим на височината на платото. В тази част местността е особено живописна и трудно достъпна, като по скалния венец надвиснал над кв. Дивдядово се срещат пещери, скални ниши, както и множество катерачни турове. Изкачването ще направим по обозначения като "екстремен" туристически маршрут, прокаран умело през скалите, изобилстващи от пещери и скални ниши. На по-трудните места има поставени метални парапети за по-голяма сигурност. Всъщност "екстремни" са приказните гледки към долината, които се разкриват все повече с напредване на изкачването.
Излизайки на платото ще се отправим в южна посока към първата ни цел - Хан Крумския скален манастир, известен още като Калугерската пещера. Движението ще продължи предимно по черни пътища и пътеки по равнинен терен, с леки изкачвания и спускания. До входа на тази скална обител се достига по изсечени в скалата стъпала, поради което е наричана още "стълбената пещера". В срещуположния скален венец на Хан Крумския боаз, се намира втори скален манастир (наречен Килията), до който също ще се разходим.
След разглеждане и задължителната фото-почивка ще продължим през местността Кортулука към третия боаз - Троицки, където се намира скалния феномен Момина скала. Тук на различни нива в 15 метровата скала са разположени скални килии и черква. Продължавайки по пътеката за хижа Букаците в Троицкия боаз, ще посетим и още една скална черква - Монастеря. Тя е разположена в естествена скална пещера, дообработена и разширена в миналото.
Последните скални светилища до които ще отидем са разположени в Осмарския боаз. Там се намират скалната забележителност "Окото", Костадиновия манастир (кръстен на цар Константин Тих) и скалната църква Диреклията. Последната носи името си от двете изсечени в скалата колони (диреци), оставени от древните строители да крепят свода на църквата. До Костадиновия манастир ще достигнем по добре осигурена метална стълба с височина 7-8 метра. За съжаление входа на Диреклията също е на голяма височина от земята, но до нея няма изградена стълба, поради което достъпът е ограничен. За сметка на това съвсем на близо ще може да посетим една отделна монашеска килия, именувана Подковата поради своеобразната си форма. Тя е служила за убежище на монах - отшелник през епохата на Исихазма - 12-14 век.
В края на нашата разходка сред красивата природа и забравеното минало, ще се спуснем по горска пътека към с. Осмар, където ще ни чака автобусът за връщане.
Според легендите когато хан Крум нарежда да се изкоренят лозята, те са били запазени единствено тук, за лично ползване от хана. Така и до днес в селото все още се прави уникалното вино Пелин, примесено с ароматни билки от района.
Транспорт до гр. Варна и край на програмата.
Общ преход за деня: около 7-8ч.
Задължителна екипировка:
• Малка раница;
• Удобни туристически обувки;
• Дъждобран;
• Дрехи - за еднодневен излет;
• Суха храна за 1 ден.