Оперният концерт "Български баси за Борис Христов" на 13 Ноември, в Държавна опера - Варна
Галаконцерт, посветен на 110-годишнината от рождението на великия оперен артист, педагог и дарител:
"Български баси за Борис Христов" на 13 Ноември в 19:00ч, в Държавна опера - Варна:
Варианти на офертата: | ||
---|---|---|
Място в зелена зона | 24 лв вместо 30 лв | Разграбено |
Място в синя зона | 32 лв вместо 40 лв | Разграбено |
Сценарий и режисура - Пламен Бейков
С участието на - Юлиан Константинов, Петър Бучков, Деян Вачков, Делян Славов, Момчил Миланов, Божидар Божкилов
Оркестър - Държавната опера Варна
Проект на музея "Борис христов"
С финансовата подкрепа на Министерството на културата
От огромния сейф на своя репертоар Борис Христов най-често е изваждал ролята на Филип II. Следват: Борис Годунов, Дон Базилио, Досифей, Мефистофел... Към тях се добавят и църковнославянските песнопения, на "Литургия Доместика" от Александър Гречанинов, вокалните шедьоври на Модест Мусоргски...
Борис Христов, по собствените му признания, никога не си е позволявал да казва, че е стигнал до истината за героя си. "Музиката трябва да се вижда така, както се слуша. Много неща, които не биха се забелязали, ако се разчита само на гласа, се налагат, благодарение на театралните похвати." Същевременно, след идентификацията с образа Борис Христов отново се е връщал към партитурата. "Тогава всичко се осветява с нова светлина. И в този момент виждаме собствената си суета на изпълнители пред тайните на музикалните шедьоври. Истината е в тях (в шедьоврите), само трябва да се намери ключът." Борис Христов освен с вокалната си мощ се налага в историята на оперното изкуство и като творецът-енциклопедист всеки жест носи своята дълбока мотивировка.
Певецът отприщва артистичната си емоция едва след като тя е преминала през ситото на ерудицията и интелектуалното осмисляне. Известно е, че докато стигне до истината за своя герой артистът е прекарвал часове в съзерцание и анализ на образци от изобразителното изкуство, прелиствал е томове книги от богатата си библиотека.
Уникална черта на образите на Борис Христов е внушението на чувството за многоизмерност. Енергията на образите, изградени от него идва от умението му чрез вокал и пластика да рисува и реалното, но и илюзорното. И така да постига своеобразно "стерео-присъствие" - да влиза в кожата на героя и същевременно да го наблюдава отстрани.
"Български баси за Борис Христов" е проект на Националния музей "Борис Христов". Той обединява български оперни театри, оркестри, диригенти и солисти в отбелязването на 110-годишнината от рождението на великия оперен артист, педагог и дарител.
Сцените на Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора събират в празничен концерт солисти от изброените оперни театри, както и от Софийската опера. Думата имат басите, те представят репертоар, който е емблематичен за световните триумфи на Борис Христов. Включени са сола, ансамбли, "раздаване" на една ария помежду им и съвместно изпълнение на всички солисти.
Програмата е съчетание на сериозния тържествен характер с артистичната закачка; своеобразно надпяване и шеговита демонстрация на надмощие. Програмата е почит към Борис Христов и, същевременно, възможност да се представят в единна изява големи български гласове.
Проектът е своеобразно продължение на организираните от Музея "Борис Христов" гала концерти и събития в Москва, Санкт Петербург, Берлин, Виена, Рим, Братислава, Ню Йорк, Вашингтон, Торонто, Отава, Монреал. Тези инициативи пазят жива паметта за Борис Христов и представят новите поколения български творци по света.
Благодаря на директорите на оперните театри и на техните артистични екипи, които се отзоваха на поканата да честваме заедно една голяма личност. Борис Христов с творческите си принципи и благородни дела задава посоки, достойни за следване.
(Елена Драгостинова, Директор на Националния музей "Борис Христов", Ръководител на проекта)
Условия на офертата:
- Валидност на ваучера: 13 Ноември 2024 (Сряда).
- Ваучерът служи за билет и след получаването му е необходимо да резервирате конкретно място в залата. Това можете да направите чрез Grabo.bg - от страницата "Моите ваучери".
- Необходимо е да покажете QR кода на ваучера преди началото на събитието, за да бъдете допуснати в залата.
- Конкретните места, за които офертата важи, може да видите в приложената интерактивна схема при "Проверка на свободните места".
- Всички други глобални условия на Grabo.bg
Осигурено от Държавна опера Варна
Държавна опера - Варна е регистрирана на 6 Април 1947г и е официално открита на 1 Август същата година. Нейният първи директор е Стефан Николаев, а главен художествен ръководител е известният български певец Петър Райчев.
За кратко време под ръководството на младия диригент Руслан Райчев, хормайстора Димитър Младенов, Асен Манолов и художниците Асен Попов и Владимир Мисин се подготвя първата постановка - операта "Продадена невеста" от Б. Сметана.
Репертоарът в стилово и жанрово отношение е богат и разнообразен. Той обхваща една значителна част от оперното наследство на XVIII и XIX век, както и съвременни заглавия.
Редица произведения се срещат за първи път с българския зрител на варненска сцена. Между тях са: "Така правят всички" от В. А. Моцарт - 1960г; "Кача и дяволът" от А. Дворжак - 1961г; "Годеж в манастира" от С. Прокофиев - 1962г; "Алберт Херинг" - 1964г и "Просяшка опера" от Б. Бритън - 1982г; "Норма" от В. Белини - 1972г; "Златното петле" от Н. Римски-Корсаков - 1973г; "Ариадна на Наксос" от Р. Щраус - 1975г; "Брачната полица" - 1977г и "Турчинът в Италия" от Дж. Росини - 1988г; "Едип цар" от И. Стравински - 1995г; на балетите "Спартак" от А. Хачатурян - 1977г; "1001 нощ" от Ф. Амиров - 1983г и други.
Търсейки възможности за разширяване на зрителската аудитория, Държавна Опера Варна се обръща многократно и към оперетни творби - предимно от класиците на жанра: Ж. Офенбах, Й. Щраус, Фр. Лехар, И. Калман. Поставят се също съвременни мюзикъли и много детски спектакли.
Организира от 2000г всяка година Коледен и Великденски музикален фестивал, а от 2010г и "Опера в Летния театър", ежегодно открива и участва активно в Международния музикален фестивал "Варненско лято", както и в редица други художествени форуми.
Гастролирала е в Югославия, Чехословакия, Украйна, Италия, Испания, Гърция, Индия, Румъния, Египет, Германия, Швейцария, Австрия и др.
Показателни за престижа на Държавна Опера Варна са и многобройните гастроли на именити оперни изпълнители като Гена Димитрова, Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Никола Гюзелев, Анна Томова-Синтова, Мария Корели, Питър Глосоп, Елена Николай, Ава Джун Купър, Зинаида Пали, Николае Херлея, Елена Образцова, Владимир Атлантов, Емил Иванов, Веселина Кацарова, Галина Савова, Иван Консулов, Калуди Калудов, Бойко Цветанов, Орлин Анастасов, Венцеслав Анастасов, Надя Кръстева и други.
От 1999г Държавна Опера - Варна се обединява с Варненската филхармония и продължава дейността си като държавен културен институт, под новото название Оперно-филхармонично дружество Варна.
С Постановление № 152 на Министерски съвет от 28 юли 2010г се обединяват Драматичен театър "Стоян Бъчваров" и Оперно-филхармонично дружество Варна в новата организационна структура Театрално-музикален продуцентски център Варна с директор Славчо Славов. След обединението ДТ "Стоян Бъчваров" запазва името си, докато Оперно-филхармонично дружество Варна се преобразува в Държавна опера - Варна. След проведения конкурс от 20 декември 2010г директор на ТМПЦ Варна става Даниела Димова.
Не изпускай предложенията на
Държавна опера Варна
Активни промо оферти:
Още оферти от Държавна опера Варна
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.