Операта "Летящият холандец" от Рихард Вагнер на 21 Февруари, в Държавна опера - Варна
Призрачна история за зловещо проклятие, което може да бъде победено само от истинска любов. Саможертвата на моряшката дъщеря Сента най-сетне носи покой на душата на бродещия по моретата Холандец.
Операта "Летящият холандец" на 21 Февруари от 19:00ч, на Основна сцена в Държавна опера - Варна:
Варианти на офертата: | ||
---|---|---|
Място в зелена зона | 24 лв вместо 30 лв | Разграбено |
Място в синя зона | 32 лв вместо 40 лв | Разграбено |
Опера от Рихард Вагнер
Диригент - постановчик - Светослав Борисов
Режисьор - Вера Немирова
Сценография - Чавдар Чомаков (по Том Муш)
Художник на костюмите - Павлина Ойстерхаус
Мултимедия - Димитър Иванов
Диригент на хора - Надежда МакКюн
Стилова подготовка - Курт Ридл
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера Варна
Рихард Вагнер е автор на либретото и музиката на "Летящият холандец" - призрачната история за зловещо проклятие, което може да бъде победено само от истинска любов. Саможертвата на моряшката дъщеря Сента най-сетне носи покой на душата на бродещия по моретата Холандец.
Седем години след премиерата си в Магдебургската опера "Летящият холандец" на режисьора Вера Немирова отново намира пристан - този път във Варненския залив. Концепцията е надградена, образите са доразвити, а костюмите и сценографията са актуализирани и интерпретирани по нов начин.
Във варненската постановка режисьорката засяга промените в битието на постковидното общество, в личното и социалното общуване. Шивачките се събират на площада в очакване на моряците, а на сцената се появява "колелото на късмета", върху което са отбелязани качествата на мъжете. Този забавен фон е напълно чужд на мечтите на Сента. Ако приятелките ѝ имат за идеал мъжки образи, пречупени през призмата на рекламите и спорта, то Сента търси истински и дълбоки чувства, далеч от показността и скоростната селфи-култура на днешния ден. Тя мечтае за мъж, който не прилича нито на баща ѝ, нито на годеника ѝ Ерик. Нейната обсебеност от идеята за спасение на Холандеца не е водеща. Сента търси истинска любов и дълбоки взаимни чуства. Търсенето на тази любов е съпроводено и от желанието да избяга от света, в който живее. Тя се чувства чужда на този свят без съдържание, банален и повърхностен. Жадува за живот и страст, но "вътрешно", далече от външната показност.
Холандецът е фигура с драматична и мистична биография, разкъсван между различни светове и култури. Своеобразен "матадор" в борба с природните стихии. Приказността и мистиката на образа обаче са съпроводени и от адаптивните качества на една силно манипулативна личност. Смачканата и похабена булчинската рокля, която той носи като подарък със себе си, разказва за многократните спирки, които е направила. Самият Вагнер казва, че Холандеца е особена смесица от образите на Вечния евреин и Одисей. Макар и проклет да скита во веки веков, една добра сила, един милосърден ангел в лицето на Сента измолва за Холандеца втори шанс от великите сили.
Условия на офертата:
- Валидност на ваучера: 21 Февруари 2024 (Сряда).
- Ваучерът служи за билет и след получаването му е необходимо да резервирате конкретно място в залата. Това можете да направите чрез Grabo.bg - от страницата "Моите ваучери".
- Необходимо е да покажете QR кода на ваучера преди началото на събитието, за да бъдете допуснати в залата.
- Конкретните места, за които офертата важи, може да видите в приложената интерактивна схема.
- Всички други глобални условия на Grabo.bg
Осигурено от Държавна опера Варна
Държавна опера - Варна е регистрирана на 6 Април 1947г и е официално открита на 1 Август същата година. Нейният първи директор е Стефан Николаев, а главен художествен ръководител е известният български певец Петър Райчев.
За кратко време под ръководството на младия диригент Руслан Райчев, хормайстора Димитър Младенов, Асен Манолов и художниците Асен Попов и Владимир Мисин се подготвя първата постановка - операта "Продадена невеста" от Б. Сметана.
Репертоарът в стилово и жанрово отношение е богат и разнообразен. Той обхваща една значителна част от оперното наследство на XVIII и XIX век, както и съвременни заглавия.
Редица произведения се срещат за първи път с българския зрител на варненска сцена. Между тях са: "Така правят всички" от В. А. Моцарт - 1960г; "Кача и дяволът" от А. Дворжак - 1961г; "Годеж в манастира" от С. Прокофиев - 1962г; "Алберт Херинг" - 1964г и "Просяшка опера" от Б. Бритън - 1982г; "Норма" от В. Белини - 1972г; "Златното петле" от Н. Римски-Корсаков - 1973г; "Ариадна на Наксос" от Р. Щраус - 1975г; "Брачната полица" - 1977г и "Турчинът в Италия" от Дж. Росини - 1988г; "Едип цар" от И. Стравински - 1995г; на балетите "Спартак" от А. Хачатурян - 1977г; "1001 нощ" от Ф. Амиров - 1983г и други.
Търсейки възможности за разширяване на зрителската аудитория, Държавна Опера Варна се обръща многократно и към оперетни творби - предимно от класиците на жанра: Ж. Офенбах, Й. Щраус, Фр. Лехар, И. Калман. Поставят се също съвременни мюзикъли и много детски спектакли.
Организира от 2000г всяка година Коледен и Великденски музикален фестивал, а от 2010г и "Опера в Летния театър", ежегодно открива и участва активно в Международния музикален фестивал "Варненско лято", както и в редица други художествени форуми.
Гастролирала е в Югославия, Чехословакия, Украйна, Италия, Испания, Гърция, Индия, Румъния, Египет, Германия, Швейцария, Австрия и др.
Показателни за престижа на Държавна Опера Варна са и многобройните гастроли на именити оперни изпълнители като Гена Димитрова, Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Никола Гюзелев, Анна Томова-Синтова, Мария Корели, Питър Глосоп, Елена Николай, Ава Джун Купър, Зинаида Пали, Николае Херлея, Елена Образцова, Владимир Атлантов, Емил Иванов, Веселина Кацарова, Галина Савова, Иван Консулов, Калуди Калудов, Бойко Цветанов, Орлин Анастасов, Венцеслав Анастасов, Надя Кръстева и други.
От 1999г Държавна Опера - Варна се обединява с Варненската филхармония и продължава дейността си като държавен културен институт, под новото название Оперно-филхармонично дружество Варна.
С Постановление № 152 на Министерски съвет от 28 юли 2010г се обединяват Драматичен театър "Стоян Бъчваров" и Оперно-филхармонично дружество Варна в новата организационна структура Театрално-музикален продуцентски център Варна с директор Славчо Славов. След обединението ДТ "Стоян Бъчваров" запазва името си, докато Оперно-филхармонично дружество Варна се преобразува в Държавна опера - Варна. След проведения конкурс от 20 декември 2010г директор на ТМПЦ Варна става Даниела Димова.
Не изпускай предложенията на
Държавна опера Варна
Активни промо оферти:
Още оферти от Държавна опера Варна
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.
чрез системата на Grabo.bg.