"Китайски митове"
от Филип Уилкинсън
Герои в древните китайски митове са богове и богини, които властват над природните стихии и помагат на хората да създадат богата култура. Изданието не е само справочник за основните китайски вярвания. То дава представа и за природата, всекидневието и поминъка в древната държава.
Може би вече знаете или пък сега ще научите, че:
• Китайците правят много ключови открития стотици години, преди хората на Запад дори да ги сънуват. Китайците първи създават барута, порцелана, хартията и книгопечатането. Те изработват първия магнитен компас и първите висящи мостове. Ръчната количка, чадърът, кибритът и хвърчилото също са китайски изобретения. Китайците въвеждат в употреба арбалета малко преди 450 г.пр.Хр. - векове, преди да се появи в Европа
• В Китай произвеждали стомана около 2000 години по-рано, отколкото на Запад
• Първите държавни служители в Китай били избирани в началото на управлението на династията Хан, около 206 г.пр.Хр. Желаещите да заемат държавна служба са полагали изпит и непременно е трябвало да четат и пишат.
• Китайците започнали да търгуват със Запада около 500 г. пр.Хр. и изпращали копринени платове с камилски кервани по път, стигащ до Средиземно море - по-известен като Пътят на коприната. Китайците ревниво пазели тайната на производството на коприната. Тя била разкрита едва около 500 г., когато занаятчии от Константинопол започнали да произвеждат плата.
• За първия истински китайски император се смята Шъ Хуанди, който управлявал от 221 до 207 г. пр.Хр. Той обединил китайската територия в единна държава, а гробницата му е едно от чудесата на Китай. Охраняват я 7000 теракотени войници в естествен ръст.
• В китайската митология, за разлика от други религии създателят на човека е Женско божество. Богинята Ню Уа направила първите хора от жълта глина, за да не й е скучно, когато ходи на Земята.
• Рисунка от XVIIIв. Представя среща на Лаодзъ с Конфуций, който държи Буда в ръцете си. Не е възможно тримата да са се срещали, защото Буда е живял в Индия. Изобразяването им заедно означава, че те са тримата най-влиятелни религиозни водачи в Китай.
Авторът на "Китайски митове" - Филип Уилкинсън е написал повече от 50 книги за деца и възрастни за история, изобразително изкуство, митология и религия. Сред тях са "Илюстрован речник на митовете", "Илюстрован речник на религиите", "Прослава на обичаите и ритуалите по света-фактологичен справочник".
"Египетски митове"
от Ан Креймър
Древноегипетските митове са записвани от писари и жреци и са сред най-старите - поне на 5000 години. Цивилизацията на древен Египет има хилядолетна история. Около 5500 г.пр.Хр. по протежение на Нил се появяват земеделски общности и възникват две царства - Долен Египет на север и Горен Египет на юг. Около 3100 г.пр. Хр. Фараонът Нармер обединява двете царства и създава най-богатата и мощна държава в света. В нея фараоните властват 3000 години, докато през 30 година пр.Хр. Египет не става част от Римската империя.
От "Египетски митове" ще научите, че:
• Египетските царе или фараони често се женели за своите сестри, понеже боговете им го правели. Браковете между брат и сестра сигурно давали право за по-големи претенции на владетеля към престола. Кръвосмесителните бракове не са били разпространени сред населението, според историците.
• Хатшепсут, дъщеря на Тутмос I, се самопровъзгласила за царица и фараон на Египет след смъртта на съпруга си Тутмос II. Това било извънредно събитие. Почти нечувано било до този момент жена да стане фараон. Това станало по време на Осемнайсетата династия - около 1479-1458г. пр.Хр.
• Жените в древен Египет били с по-високо положение и повече независимост от останалите в древността. Те имали право на собственост и да подписват правни документи. Имали право и да печелят толкова, колкото и мъжете. Смятали ги за равностойни и с тях се отнасяли почтително.
• Египетските лекари извършвали многобройни хирургични процедури. Лекували мозъчни разстройства с трепанация: изрязвали дупка в черепа, за да се облекчи налаягането. Правели операции на кости и отстранявали тумори. Сред хирургичните им инструменти били пинсети, форцепс, ножици и триони.
• Египтяните вярвали, че могат да се предпазят от скорпионите, като произнесат заклинанието на Изида и ядат хляб с чесън и сол.
• Древните египтяни първи приели годината с 365 дни, макар да нямали високосна, както днес. Първоначално тя се състояла от 12 месеца, всеки с по 30 дни, което правело 360 дни, но през 2400г.пр.Хр. добавили 5 дни, за да я изравнят със слънчевия цикъл. През тези дни египтяните пирували и празнували.
Авторката на "Египетски митове" Ан Креймър е редактор и писател повече от 30 години. Написала е многобройни книги на тема история, общество и култури. Сред тях са "Елинор Аквитанска" и "Мандела" в биографичната поредица на "Нешънъл джиографик", "Жените и войната", "Жените в историята", "Чернокожите народи на Америка", "Викторианците" и др.
"Келтски митове"
от Джеймс Харпър
"Келтски митове" включва някои от най-прочутите истории на ирландските и уелските келти. Учените разпределят ирландските келтски митове в три цикъла - Митологичен, Ълстърски и Фениански. В последната глава на книгата са представени разкази от уелския сборник с митове - "Мабиногион" - предания, записани през Средновековието, основани на много по-древни митове и фолклор.
От богато илюстрираните "Келтски митове" ще разберете, че:
• Келтите от Галия били високи, добре сложени и с бледа кожа. Косите им били руси по рождение. Едни били гладко обръснати, а други - с брада или рунтави мустаци, които използвали като цедки, докато пиели. Обличали се с дрехи от вълна и лен, оцветени с растителни бои. Дебелите им вълнени наметала били на карета и се закопчавали на врата с фибули.
• Освен за пътуването на ирландския вожд Бран към Острова на радостта и Острова на жените, в книгата е включена и историята на Свети Брендан Мореплавателя. Християнският светец живял около 486-578г. Той тръгнал на морско пътешествие заедно със 17 монаси. Крайната му цел бил Обетования остров на светците.
• Хърлингът е старинен келтски спорт и все още е сред най-популярните в Ирландия. Дългата му история започва още от митичните разкази за най-великия келтски герой Кухулин. Играчите са на два отбора от по 15 души. Всеки има хърли - дървена щека с широк, плосък край. Целта е да се удари кожена топка във вратата на противника или над вратата и страничните греди.
• През VI в. в Западна Шотландия ирландците се съревновавали за земя и власт с келтите на юг и пиктите на север. Пиктите са едни от най-загадъчните древни народи. Пикти е латинска дума, която означава "изрисувани" и вероятно отразява обичая им да боядисват телата си.
• Келтите са правили човешки жертвоприношения, изпълнявани от свещениците друиди. През 1984г. В торфено блато в Линдоу Мос, близо до Манчестър е намерено тяло на мъж със следи от ритуално посичане.
• Келтските войни отрязвали главите на противниците си на бойното поле, защото вярвали, че душата на човека обитава главата му. После заковавали главите на врага на стените на къщите си, а главите на по-значимите врагове държали консервирани с масло в сандък.
• В уелски мит е едно от най-ранните споменавания на легендарния крал Артур. Учените още спорят дали той е реална историческа личност. Възможно е да е бил британски или уелски предводител на съпротивата срещу англите, саксите и другите нашественици.
• Съвременният уелски език произлиза от древния келтски, а традицията за създаване на поезия и проза на уелски все още се почита с ежегодния Национален фестивал "Айстедвод". И до днес церемониите се водят от върховед друид.
Авторът на "Келтски митове" Джеймс Харпър е възпитаник на Университета в Кеймбридж, Англия. Цял живот се занимава с митология, история и религия. Сред многобройните му книги са: "Атлас на легендарни места", "Кръстоносни походи", "Чудесата на Иисус", "Библейски атлас на Колиджвил" и др. Живее в Уест Йорк, Ирландия, сред артефакти, които срещаме в келтските митове.
"Класически митове"
от Джейн Бингъм
В "Класически митове" са събрани в едно легендите, изкуството и историята на древна Гърция и Рим. Класическата цивилизация оказва неизмеримо влияние върху западната култура. Класическите митове произхождат от най-ранните средиземноморски цивилизации: забележителните култури на минойците и микенците. Преданията за Икар, Нарцис, Персей, Херакъл, Минотавъра и Одисей вдъхновяват и до днес поети, художници и архитекти.
От "Класически митове" ще си припомните, че:
• Архимед (около 287-212г. пр.Хр.) е математик, астроном, инженер и най-великият изобретател в древния свят. Създава системата на скрипеца и водоподемен винт за издигане на вода на по-високи нива. Твърди се, че е казал: "Дайте ми опорна точка и лост и ще повдигна Земята".
• Древните гърци и римляни се къпели всеки ден и втривали в кожата си благовонни масла. Римлянките нанасяли стрит варовик върху лицата и ръцете си, за да изглеждат бледи, според тогавашната мода. За руж използвали растителен пигмент, а веждите си почерняли със сажди. Някои дами са се стремели да останат млади с крем за лице от стрити охлюви.
• Гърците често сравнявали Александър Велики с Херакъл. Александър е умрял на 32 години, завладял повече земи от всеки друг в световната история.
• Храмът на Атина в гръцката столица се нарича Партенон, защото наричали богинята Атина Партенос, което означава "Девицата Атина".
• Освен войници римският легион включвал конни вестоносци, инженери и медици. Наред с воденето на битките от войниците се очаквало да изминават пеша по над 29 км на ден с пълно бойно снаряжение на гръб. Войните строяли укрепления и лагери, а в мирно време - пътища, мостове и канали.
Авторката Джейн Бингъм е сътворила безброй книги на исторически, религиозни и обществено-политически теми. Сред тях са: "Сикхски Гурдвари", "Площад Тянънмън. Дните, които разтърсиха света", "Расизъм и предразсъдъци.Къде е проблемът?" и др.
"Мезоамерикански митове"
от Анита Ганери
Книгата "Мезоамерикански митове" съживява екзотичния свят на преданията от Централна Америка. От луксозното издание ще научите повече за историята, изкуството и вярванията на ацтеките и маите. През XVв. испански пътешественици пристигат в региона, известен днес като Мезоамерика. Те се натъкват на две силно развити цивилизации - на ацтеките и маите. От "Мезоамерикански митове" ще разберете, че:
• Майската цивилизация е основана върху многобройни самостоятелни градове държави в Централна Америка. Всеки град бил внимателно планиран. В центъра имало площад - церемониални площи, заобиколени от важни религиозни и правителствени сгради. Сред тях били големите и богато украсени царски дворци, пирамидалните храмове и игрищата за свещената игра с топка. Храмовете били свързани чрез колосални високи каменни пътища. Строителството на градове достигнало връх през т.нар. Майски класически период(ок.250-900г.) Най-посещаваният град на маите днес е Чичен Ица на п-в Юкатан. Чичен Ица е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
• За благородническата класа на маите съществували 7 признака за красота. Единият е да си кривоглед. Майките закачали топчета смола в косата, спусната между очите на бебетата. Честото съсредоточаване в топчетата правело очите им кривогледи. Друга привлекателна черта било сплеснатото чело. Постигало се чрез пристягането на главите на новородените между две дъски.
• Маите изработвали ръкописни книги - кодекси. Използвали хартия, направена от влакната на растението агаве или от кората на смокиновото дърво. Книгите на маите се четат от горе на долу и от ляво на дясно. До днес са запазени само 4: Мадридски, Дрезденски, Парижки кодекси и Кодексът Гролиър.
• Маите били твърде опитни математици и астрономи. Руините от астрономическата обсерватория в град Чичен Ица са запазени и до днес. Прозорците в купола са подредени съгласно появата на определени звезди на определени дати.
• Ацтеките не вярвали, че светът, в който живеели, е първият съществувал дотогава. По-скоро смятали, че преди това е имало 4 други сътворения, наречени "Четирите слънца". Всяко от тях загивало от някакво бедствие, преди още да възникне следващото. Съвременния си свят наричали "Петото слънце".
• Ацтеките имали два календара:слънчев и свещен. Годината на слънчевия календар продължавала 365 дни и се състояла от 18 месеца, всеки от по 20 дни плюс 5 допълнителни. Според свещения календар годината имала 260 дни. Той се използвал от жреците за определяне на благоприятните дни за дейности като сеитба и война.
• За да са сигурни, че всеки ден богът на слънцето и войната Уицилопочтли ще се издига на небето, ацтеките му принасяли човешки жертви. Жертвоприношенията се извършвали в пирамидалните храмове. Ацтеките вярвали, че ако не нахранели боговете с човешки сърца и кръв, те щели да загинат. Случело ли се това, слънцето нямало повече да изгрее, дъждът нямало да вали и всичко по земята ще загине. Най-честите жертви били военнопленниците. Черепите им били поставяни на стойки извън храмовете.
• За по-малко от 200 години ацтеките се превърнали от обикновено номадско племе във върховни владетели на Мексиканската долина. От столицата си Теночтитлан те завладели много съседни селища и градове и ги принудили да им плащат данък.
Авторката на книгата - Анита Ганери е написала многобройни книги за митология, религия, история и география. Сред тях са: "Във времената на инките", Оксфордски детски речник "От А до Я на световните религии", "Сикхски разкази" и други издания, сред които и тези от награждаваната поредица "Страшната география".