Балетът "Катарина, или Дъщерята на разбойника" на 20 Октомври, на Основна сцена в Държавна опера - Варна
Уважаеми клиенти, това събитие трябваше да се състои на 4 Октомври, но поради непредвидени обстоятелства бе отложено за 20 Октомври.
- - - - - - - - - -
Балетът на Сергей Бобров, освен с впечатляващата си хореография, се отличава и с езика на жестовете, всеки от които има точно определено значение. Нестандартно решение е тройният финал, който води зрителя от драматичен към щастлив край!
Гледайте балета "Катарина, или Дъщерята на разбойника" на 20 Октомври от 19:00ч, на Основна сцена в Държавна опера - Варна:
Варианти на офертата: | ||
---|---|---|
Място в зелена зона | 24 лв вместо 30 лв | Грабни |
Място в синя зона | 32 лв вместо 40 лв | Грабни |
По едноименния романтичен балет на Жул Перо
Хореография Сергей Бобров и Юлиана Малхасянц
Сценографя Ася Стоименова
Костюми Сергей Бобров по Евгений Пономарев
Балет на Държавна опера Варна
"Катарина, или Дъщерята на разбойника" е грандиозна по размах възстановка на забравения. Балет на Жул Перо и Цезар Пуни. Постановката на Сергей Бобров е номинирана в 10 категории за най-голямата руска награда "Златната маска". Балетът, непоставян над сто години, прави премиерата си през 1846 г. в лондонския Royal Theater. В либретото Жул Перо включва един от героите на популярния роман на Ернст Хофман «Signor Formica» - реалният италиански художник от XVII век Салватор Роза. Хореографът е очарован от истинската история за пленяването му от банда разбойници, в чиято предводителка той се влюбва. Перо превръща живота на художника в романтична драма с плен и освобождаване, преследване, комични преобразявания и трагични прозрения. В постановката на Бобров, премиерна за България, майсторски са комбинирани класически балетни прийоми и виртуозност, която пленява съвременния зрител. Освен с танцовата хореография, балетът впечатлява с езика на жестовете, всеки от които има точно определено значение. Нестандартно решение е тройният финал, който води зрителя от драматичен към щастлив край.
Сергей Бобров, заслужил артист на Русия, завършва Московското хореографско училище и балетмайсторския факултет на Московския хореографски институт в класа на именития Юрий Григорович. Премиер солист на Болшой театър, изпълняващ водещи и солови партии като Ротбарт в "Лебедово езеро", Бирбанто в "Корсар", Иларион в "Жизел", Тореадор в "Дон Кихот" и много други. Творческата му биография в Държавния театър за опера и балет в Красноярск, на който е бил артистичен директор, включва многобройни постановки и хореографски редакции на заглавия от световната балетна съкровищница, както и сценични версии на оперни творби. Лауреат е на престижни конкурси и фестивали, сред които Междурегионалния конкурс на балетмайсторите и балетните артисти, Международния конкурс "Серж Лифар" в Киев, IX Международен балетен конкурс в Москва и много други. Три пъти е носител на престижната награда "Златна маска" за два оперни спектакъла и за балета "Катарина, или Дъщерята на разбойника" за най-добър спектакъл. Инициатор е на ежегодните международни форуми в Красноярск "Балетът на XXI век" и "Парад на звездите в операта". За цялостната си творческа дейност като балетист и хореограф-постановчик е удостоен със званието "заслужил артист на Русия". В България Сергей Бобров поставя на сцената на Софийска опера и балет "Електра" и "Антигона", а от сезон 2014-2015 работи за Държавна опера Варна, на която в момента е главен балетмайстор. Инициира Международния балетен форум във Варна, който през 2023 г. провежда осмото си издание. На варненска сцена поставя редица заглавия, сред които oперата-балет "Carmen Dance", балетите "Жизел", "Копелия", "Спящата красавица", създава нови версии на спектаклите "Лешникотрошачката", "Лебедово езеро" и "Ромео и Жулиета". Спектакли на Сергей Бобров са гастролирали в Европа, САЩ, Япония, Мексико, Кипър, Тайван, както и в много страни на Латинска Америка.
Условия на офертата:
- Валидност на ваучера: 20 Октомври 2024 (Неделя).
- Ваучерът служи за билет и след получаването му е необходимо да резервирате конкретно място в залата. Това можете да направите чрез Grabo.bg - от страницата "Моите ваучери".
- Необходимо е да покажете QR кода на ваучера преди началото на събитието, за да бъдете допуснати в залата.
- Конкретните места, за които офертата важи, може да видите в приложената интерактивна схема при "Проверка на свободните места".
- Всички други глобални условия на Grabo.bg
Осигурено от Държавна опера - Варна
Държавна опера - Варна е регистрирана на 6 Април 1947г и е официално открита на 1 Август същата година. Нейният първи директор е Стефан Николаев, а главен художествен ръководител е известният български певец Петър Райчев.
За кратко време под ръководството на младия диригент Руслан Райчев, хормайстора Димитър Младенов, Асен Манолов и художниците Асен Попов и Владимир Мисин се подготвя първата постановка - операта "Продадена невеста" от Б. Сметана.
Репертоарът в стилово и жанрово отношение е богат и разнообразен. Той обхваща една значителна част от оперното наследство на XVIII и XIX век, както и съвременни заглавия.
Редица произведения се срещат за първи път с българския зрител на варненска сцена. Между тях са: "Така правят всички" от В. А. Моцарт - 1960г; "Кача и дяволът" от А. Дворжак - 1961г; "Годеж в манастира" от С. Прокофиев - 1962г; "Алберт Херинг" - 1964г и "Просяшка опера" от Б. Бритън - 1982г; "Норма" от В. Белини - 1972г; "Златното петле" от Н. Римски-Корсаков - 1973г; "Ариадна на Наксос" от Р. Щраус - 1975г; "Брачната полица" - 1977г и "Турчинът в Италия" от Дж. Росини - 1988г; "Едип цар" от И. Стравински - 1995г; на балетите "Спартак" от А. Хачатурян - 1977г; "1001 нощ" от Ф. Амиров - 1983г и други.
Търсейки възможности за разширяване на зрителската аудитория, Държавна Опера Варна се обръща многократно и към оперетни творби - предимно от класиците на жанра: Ж. Офенбах, Й. Щраус, Фр. Лехар, И. Калман. Поставят се също съвременни мюзикъли и много детски спектакли.
Организира от 2000г всяка година Коледен и Великденски музикален фестивал, а от 2010г и "Опера в Летния театър", ежегодно открива и участва активно в Международния музикален фестивал "Варненско лято", както и в редица други художествени форуми.
Гастролирала е в Югославия, Чехословакия, Украйна, Италия, Испания, Гърция, Индия, Румъния, Египет, Германия, Швейцария, Австрия и др.
Показателни за престижа на Държавна Опера Варна са и многобройните гастроли на именити оперни изпълнители като Гена Димитрова, Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Никола Гюзелев, Анна Томова-Синтова, Мария Корели, Питър Глосоп, Елена Николай, Ава Джун Купър, Зинаида Пали, Николае Херлея, Елена Образцова, Владимир Атлантов, Емил Иванов, Веселина Кацарова, Галина Савова, Иван Консулов, Калуди Калудов, Бойко Цветанов, Орлин Анастасов, Венцеслав Анастасов, Надя Кръстева и други.
От 1999г Държавна Опера - Варна се обединява с Варненската филхармония и продължава дейността си като държавен културен институт, под новото название Оперно-филхармонично дружество Варна.
С Постановление № 152 на Министерски съвет от 28 юли 2010г се обединяват Драматичен театър "Стоян Бъчваров" и Оперно-филхармонично дружество Варна в новата организационна структура Театрално-музикален продуцентски център Варна с директор Славчо Славов. След обединението ДТ "Стоян Бъчваров" запазва името си, докато Оперно-филхармонично дружество Варна се преобразува в Държавна опера - Варна. След проведения конкурс от 20 декември 2010г директор на ТМПЦ Варна става Даниела Димова.