Офертата, която разглеждате, е изтекла! Вижте други оферти:
-10%
За малко изпусна тази оферта! Абонирай се по e-mail, за да не пропускаш новите оферти!

До Арбанаси и Велико Търново! Нощувка със закуска, плюс транспорт и посещение на винарна Марян с дегустация, от Info Point

Info Point ви канят на пътешествие до Старопрестолно Търново и забележителното селце Арбанаси! Потопете се в тяхната уникална атмосфера в началото на пролетта!

Екскурзия до Арбанаси и Велико Търново на 28 - 29 Март: 1 нощувка със закуска, плюс транспорт:

Варианти на офертата:
С тръгване от Бургас 109 лв на човек Разграбено
С тръгване от Варна 119 лв на човек Разграбено

Офертата включва:
• Транспорт с лицензиран автобус;
• 1 нощувка със закуска във - вила Диабора;
• Обиколка на винарна Марян и дегустация на три вида вино, плюс хапки;
• Разходка из стария град на Велико Търново;
• Беседа в Царевец (входна такса не е включена);
• Разходка из Арбанаси;
• Водач от туристическата агенцията по време на пътуването.

Допълнителни опции (по желание и с доплащане):
• Входни такси на посещаваните обекти;
• Застраховка "Отмяна на пътуване.

Програма на пътуването:

Прочети още

Условия на офертата:

  • Валидност на ваучера: от 22 Февруари до 25 Март 2020г.
  • С предварително записване на: 088 28* **** (скрит), най-късно до 3 дни преди датата на отпътуване.
  • Екскурзията ще се състои на 28 - 29 Март, с тръгване от Варна и Бургас.
  • Един ваучер е за един човек, настанен в двойна стая, при двама настанени.
  • Медицинската застраховка при организирани пътувания е задължителна, като в стойността на пакета е включена туристическа застраховка с лимит на отговорност 1000лв за лица до 70 ненавършени години (лица над 70г не се застраховат).
  • Разходи от личен характер не се поемат от туроператора.
  • Всички други глобални условия на Grabo.bg
Задай въпрос

Любопитно

Винарна Марян
"Ние сме семейство Иванови - Светла и Илия, и синовете ни Петър и Владимир. Заедно с нашия приятел - енологът и агроном Стефан Чоранов, създадохме Винарска изба Марян през 2010 година. Идеята ни е да създаваме малки серии вина и да продължим традициите на правене на вино с много любов и вяра в уникалността на Еленския край. Кръстихме избата на село Марян, там където с много отдаденост правим нашите вина, а необикновената история на селото е свързана с легендата за красивата Кера Тамара - дъщеря на Цар Иван Александър и сестра на Цар Иван Шишман - последният Български владетел. Построена в пазвите на Стара Планина, избата съчетава най-добрите условия за създаване на уникални вина. За нашите вина подбираме най-доброто грозде от наблюдавани лозя. Поръчахме технологичното оборудване специално за избата в съответствие с класическите технологии за производство на червени и бели вина. В имената на вината запечатахме късче от Българската история и от славното Второ Българско Царство. Насладете им се!"

Велико търново и крепост Царевец

Велико Търново е град в Северна България, административен център на Великотърновска област. Градът е разположен по поречието на р. Янтра, на 241км от столицата София, на 228км от Варна и на 107км от гр. Русе. На 10км от Велико Търново се намира летище Горна Оряховица, което е най-близкото летище до града. До Велико Търново се стига също с автобус или влак, като от по-големите градове има редовен транспорт. Населението на града наброява близо 70 000 души, а площта, на която се простира, възлиза на 30,4 км2. Местоположението на града като кръстопът и пресечна точка на много пътни и търговски връзки и маршрути е давало тласък на неговото икономическо и културно развитие от древността до наши дни. Велико Търново е един от най-старите градове в страната, като историята му датира отпреди повече от пет хилядолетия, за което свидетелстват археологическите разкопки. Разцветът на Велико Търново се свързва с периода на Второто българско царство (1185 - 1393г). През 1185г градът е провъзгласен за столица на възстановената българска държава от братята Асен и Петър, които обявяват края на византийското господство, продължило 167 години. След избирането му за столица градът се развива бързо, като в периода XII - XIV век е най-непревземаемата българска крепост, както и културно и духовно средище на България. Най-значимият паметник на културата във Велико Търново е средновековната крепост Царевец, разположена на едноименния връх, заобиколен от три страни от р. Янтра. Разкопките показват, че Царевец, макар и опасан от крепостна стена, не е бил затворена крепост, а истински средновековен град, в центъра на който се е издигал дворецът, църквата "Св. Петка", множество жилищни и стопански сгради, водохранилища и бойни кули. На най-високата част на Царевец била резиденцията на патриарха, а в непосредствена близост и патриаршеската църква "Възнесение Христово".

До Царевец се намира друг исторически хълм - Трапезица. Историческото му богатство е голямо и все още не напълно разкрито. Археологическите разкопки на хълма продължават и наяве излизат нови интересни открития. Освен с историческите си хълмове, Велико Търново е известен и с множество православни храмове. Една от най-емблематичните средновековни църкви е храм "Св. Четиридесет мъченици", построен в чест на победата на цар Иван Асен II (1218 г. - 1241г) над епирския деспот Теодор Комнин (1180 - 1273г). В църквата са погребани българските царе Калоян (1168 - 1207г), Иван Асен II, както и много други членове на царските семейства и българската аристокрация. В православния храм се съхраняват и едни от най-значимите старобългарски епиграфски паметници - Омуртаговата, Асеновата и Граничната колона от крепостта Родосто от времето на хан Крум (755 - 814г). В околностите на града се намират и едни от най-известните български манастири - Патриаршески, Преображенски, Арбанашки, Плаковски, Капиновски, Килифаревски и др. През епохата на Възраждането (XVIII - XIX в.) Велико Търново е притегателен център за будните българи. Градът е и център на Първи революционен окръг по време на Априлското въстание от 1876г срещу османското владичество. След Освобождението на България от османско владичество през 1878г Велико Търново е временна столица на държавата. През 1879г в града се свиква Първото Учредително събрание, на което се приема т.нар. Търновска конституция.

Пак тук се свиква и Първото Велико народно събрание, което избира за български владетел княз Александър I Батенберг (1857 - 1893г) В архитектурно отношение обликът на старата част на града пренася посетителите в миналото. Вървейки по улица "Гурко" или по "Самоводската чаршия" (улицата на занаятите), гостите на града имат възможност да разгледат сгради, издигнати преди повече от 200 години, както и да усетят една изцяло различна атмосфера. Чаршията е своеобразен етнографски комплекс със занаятчийски работилници, дюкяни за сувенири и галерии.

В старата част на града се намира по-голямата част от местните музеи, сред които интерес представляват Археологическият музей, Музей "Възраждане и Учредително събрание", Музей "Нова и най-нова история", Сарафкината къща, къщата музей на П. Р. Славейков, Стамболовият хан, ханът на Хаджи Николи и др. На 20 км от Велико Търново се намира и археологическият резерват Никополис ад Иструм - римски и ранновизантийски град, основан от император Траян (98 г. - 117 г.) през 106 г.н.е. Само на 6 км от Велико Търново се намира архитектурният резерват Арбанаси. Старинното село е запазило великолепни архитектурни паметници от епохата на Българското възраждане, стари църкви и китни дворове, потънали в цветя и зеленина.

22 март е официалният празник на Велико Търново. Тази дата се свързва с историческата победа на цар Иван Асен II над Теодор Комнин (1230г). По традиция вечерта на празничния ден е отредена за безплатен спектакъл на хълма Царевец. Аудиовизуалният спектакъл "Звук и светлина" разказва славната и трагична история на България чрез музика, светлини, лазери и църковни камбани, което го прави уникална атракция за страната. Представления се организират и през останалата част от годината по предварителна заявка срещу заплащане. Не случайно Велико Търново е обявен за балканска столица на културния туризъм и няколко пъти е носител на приза "Най-красив град" на България в резултат от ежегодно проучване, провеждано от медиите. Градът е наистина великолепен с красивите си къщи, накацали амфитеатрално по бреговете на реката, богат на история и забележителности и привлекателен за гостите. Възможностите за настаняване в града са изключително разнообразни - частни квартири, хостели, къщи за гости и хотели до 4 звезди. Градът предлага и богати възможности за развлечение и нощен живот - дискотеки, барове, ресторанти и др. Главната улица на града предлага разнообразие от магазини, хотели, заведения за развлечения и хранене. Ресторантите в града са известни с добрата си кухня. Тук можете да опитате популярни български ястия и такива, характерни за региона. За привържениците на активния отдих съществуват редица екопътеки - Негованската (в село Емен), Преображенската, Арбанашката и други. Екопътеките са маркирани пешеходни маршрути сред природата, благодарение на които се дава достъп на туристите до красиви местности и природни забележителности. Районът предлага възможности за скално катерене, планинско колоездене, конна езда, а множеството реки и язовири дават възможност за риболов и плуване. Повече информация за хотели, ресторанти, забележителности, транспорт, различни атракции и актуални събития, коли под наем и за актуалното състояние на екопътеките може да получите в туристическия информационен център на града, който се намира в централната градска част. Там може да закупите и информационни материали за обектите в Търново, както и да направите заявка за спектакъла "Звук и светлина".

Село Арбанаси
Село Арбанаси е разположено на високо плато на 4км от град Велико Търново. Известно е, че селото е съществувало още по време на Втората българска държава (1185 - 1393г). Тогава болярите от столицата Търново го използвали за лятна резиденция. Според легендата тук търновските царе са секли монети. След победата на Иван Асен II (управлявал в периода 1218 - 1241г) през 1230г при Клокотница над епирския владетел Теодор Комнин, Арбанашката земя (днешна Албания) става част от българското царство и множество преселници от новите територии идват по тези земи. Така според едно предание селото било наречено на родните земи на преселниците. Първото писмено сведение за съществуването му обаче е ферман на султан Сюлейман Великолепни от 1538 г. Основният поминък на населението на Арбанаси по време на османското владичество бил скотовъдство и търговия. Някои жители се занимавали със занаятчийство и отглеждане на буби. През XVII в. Арбанаси се издига като важно търговско селище. Арбанашките търговци били известни и търгували в цялата турска империя. Къщите на богатите търговци от този период приличат на малки крепости. Те имат строг и суров външен вид, без балкони и чардаци, с решетки на прозорците и здраво обковани външни врати. Вътре обаче са богати и разкошни. Цялата вътрешна украса на врати, прозорци, долапи, тавани е с изключително богата дърворезба и гипсови елементи и показва вкуса, умението и художественото майсторство на строителя. Характерно за арбанашките къщи е, че те са така устроени, че в тях може да се живее дълго време, без да се излиза освен до кладенеца на двора за вода. Един век по-късно селото е ограбено и опожарено от кърджалиите (разбойници в Османската империя, обикновено действащи на групи). Жителите на Арбанаси са сполетени от чумна епидемия и няколко земетресения и това ги накарало да напуснат домовете си и да търсят по-спокойни и сигурни места за живот. След 1810 г. Арбанаси постепенно се възстановява. Тук се заселват преселници от Еленския и Тревненския Балкан, но селището остава в сянката на възраждащото се Търново. За блясъка на Арбанаси и до днес напомнят многобройни жилищни и култови сгради, традиции и обичаи, свързани с бита и културата на старите му обитатели. Най-интересните музеи в Арбанаси са Констанцалиевата къща, църквата "Свето Рождество Христово", църквата "Св. Архангел Михаил и Гавраил". Констанцалиевата къща е една от големите запазени и богато украсени къщи в Арбанаси и датира от XVII в. По-късно къщата е купена от Атанас Костанцалията, под чието име е известна и днес. През 1913г тя е разрушена от земетресение. По-късно е откупена и реставрирана и предадена на музея. През 1958г в къщата е подредена експозиция, показваща бита през XIX в. Църквата "Рождество Христово" е най-старата от арбанашките църкви. Състои се от мъжко отделение (наос), женско отделение (притвор) и галерия, която ги заобикаля от север и запад. На изток завършва с параклис "Йоан Кръстител". Наосът, който може да бъде видян днес, първоначално е бил самостоятелна църква, стенописите на която са завършени през 1597 г. От този период са композициите "Страшният съд" и "Рождество Христово". Стенописите в женското отделение са върху стените и свода. Тематиката на стенописите в параклиса е посветена на патрона му Йоан Кръстител. Обявена е за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата в бр. 61 на Държавен вестник от 1978г. Църквата "Св. Архангел Михаил и Гавраил" е обявена за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата в бр. 61 на Държавен вестник от 1978 г. Състои се от олтар, наос (мъжко отделение), притвор (женско отделение), параклис "Св. Параскева" и галерия. Едни от най-интересните стенописи в църквата са "Слизане в ада" и "Рождество Христово". Храмът "Св. Димитър" е обявен за художествен паметник на културата в бр. 57 на Държавен вестник от 1969г. Разположен е в сегашната централна част на с. Арбанаси. Параклисът датира от средата на XVI в., което го прави най-ранния култов паметник, издигнат в Арбанаси. Цялостното изграждане на църквата е завършено през 1621г. Консервационните и реставрационни дейности на стенописната украса в храма продължават и днес. Църквата не е отворена за посещения.

Храмът "Св. Георги" (обявен за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата в бр. 61 на Държавен вестник от 1978 г.) се намира в югозападната част на с. Арбанаси и представлява масивно изградена каменна постройка с размери 21х10м. Постройката се датира от края на XVII или началото на XVIII в. При археологически разкопки е установено, че в обема на сегашния наос е съществувал по-ранен храм от втората половина на XVI в. Църквата не е отворена за посетители.

Храм "Св. Атанасий" е разположен в североизточната част на с. Арбанаси. Храмът е издигнат през 30-те години на XVII в. Зографията на църквата е завършена през 1667г. Църквата не е отворена за посещения. Обявена е за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата в бр. 61 на Държавен вестник от 1978 г.

Девическият манастир "Света Богородица" се намира в началото на с. Арбанаси, на 5км от град Велико Търново в посока Горна Оряховица. Той е един от няколкото духовни обители около старата столица на България, които пазят в себе си тежки спомени от османското нашествие. Посещението на този манастир може бъде част от приятен ден или уикенд в Арбанаси. В манастира се съхранява чудотворната икона на Богородица Троеручица. Наричат иконата още Плачещата Богородица. Според преданието след завземането на Царевец от османците (1396 г.) монахините изоставят манастира и заравят светинята. Години по-късно овчарче чува стон, идващ под земята. Намират иконата и я връщат на манастира. Празникът на манастира е на 15 август - Деня на Богородица.

В другия край на селото има още един манастир - "Св. Никола". Основан е по времето на Асеневци (края на XIIв) и след падането на българската столица Търново в 1393. е разрушен от османците. През 1680г манастирът е възобновен, като тогава била построена и сегашната църква. По това време е издигнат и параклисът "Св. Илия", чиито стенописи са запазени и до днес. В църквата "Свети Никола" се намира още една чудотворна икона на Богородица. Според легендите тя помага най-много за зачеване. Жените, които искат да станат майки, задължително изпълняват следния ритуал - след молитвата пред Божията майка поставят монета на иконата. Ако стотинката залепне, значи Богородица ще ги чуе. Падне ли паричката, желанието за рожба няма да се осъществи. Арбанаси е архитектурно-музеен резерват и е включен в Стоте национални туристически обекта. Арбанаси предлага различни възможности за настаняване и развлечения - може да отседнете в къщи за гости, обзаведени във възрожденски стил, в модерни хотели и големи хотелски комплекси, вили и хижи в околността. Ресторантите и гостилниците ще ви предложат типична българска кухня и разнообразни специалитети от региона.

Осигурено от Info Point

Info Point - Травел център от ново поколение!

Компанията Инфо пойнт възникна като идея през далечната 2011 г. След разработване на бизнес план и стратегия за развитие, създадохме и първите два продукта - бранда "Инфо Пойнт" и туристическия пътеводител Info Guide. През 2014 година стартирахме нашата първа Туристическа Информационна точка под логото INFO POINT, която бе локализирана на централната алея, точно пред хотел Кубан в к.к. Слънчев бряг. Последва бързо развитие на компанията...

"Кои сме ние и какво предлагаме?

Прочети още
Офертата е осигурена от ИНФО ПОЙНТ БГ ЕООД, ЕИК: BG202997191 (Info Point).
"Грабо Медия" АД е лицензиран туроператор и туристически агент, с удостоверение за регистрация за туристическа дейност № РК-01-6924.
До Арбанаси и Велико Търново! Нощувка със закуска, плюс транспорт и посещение на винарна Марян с дегустация
Топ цена: 109лв

Не изпускай предложенията на
Info Point

Запиши се

Активни промо оферти:

Виж всички оферти

Последвай Grabo.bg:

Facebook Instagram
Адрес и контакти
Бургас, кв. Изгрев, Plaza Mall, ет. 1 088 28* **** (скрит) Понеделник - Неделя: 10:00 - 21:00ч.
Отзиви от клиенти (55)
Много хубава екскурзия. Красотите на България си струва да се посетят. Професионално и прекрасно организирано.Весело настроение на отиване и на връщане.Разбира се професионален шофьор без,който не бихме стигнали до тези прекрасни места.
Отличная экскурсия. Все понравилось, и обслуживание, и транспорт, и сама экскурсия интересная.
Покажи още ревюта
Контакти с Grabo.bg: Форма info@grabo.bg 087 530 1090 (10:00 - 18:30ч)